Krajem 2022. Sjedinjene Američke Države su se počele "rigorozno pripremati" za potencijalni napad Rusije na Ukrajinu nuklearnim oružjem.
To bi bio prvi nuklearni napad u ratu otkako su SAD bacile atomske bombe na japanske gradove Hirošimu i Nagasaki prije gotovo osamdeset godina, izjavila su dva visoka zvaničnika administracije za CNN.
Administracija predsjednika SAD Joea Bidena bila je posebno zabrinuta da bi Rusija mogla upotrijebiti nuklearno oružje na bojnom polju, rekli su oni.
Rigorozne pripreme
“To je ono što nam je sukob predstavio i toi smo vjerovali.
Mislim da je naše pravo da se rigorozno pripremimo i učinimo sve što je moguće da se to ne dogodi”, rekao je jedan zvaničnik.
Ono što je navelo Bidenovu administraciju da dođe do tako zapanjujuće procjene nije samo jedan pokazatelj, već zbirka razvoja, analiza i – što je ključno – vrlo osjetljivih novih obavještajnih podataka.
Strah administracije, rekao je drugi viši zvaničnik administracije, "nije bio samo hipotetski - također se temeljio na informacijama koje smo pokupili."
“Morali smo planirati tako da budemo u najboljoj mogućoj poziciji u slučaju da se ovaj nezamislivi događaj stvarno desi”, dodao je on.
Tokom razdoblja od kasnog ljeta do jeseni 2022., Vijeće za nacionalnu sigurnost SAD sazvalo je niz sastanaka kako bi postavilo planove za nepredviđene situacije “u slučaju jasne naznake da će nešto učiniti, napasti nuklearnim oružjem, kako bismo odgovorili, kako bismo to pokušali spriječiti ili odvratiti".
"Mislim da mnogi od nas koji dolaze na svoje poslove ne očekuju da će potrošiti značajnu količinu vremena pripremajući se za scenarij za koji se prije nekoliko godina vjerovalo da je iz prošlog vremena", rekao je viši zvaničnik.
Kasno ljeto 2022. bilo je razorno razdoblje za ruske snage u Ukrajini. Ukrajinske snage napredovale su prema okupiranom Hersonu na jugu.
Grad je bio najveća ruska nagrada od invazije. Sada je bila u opasnosti da bude izgubljena u ukrajinskoj protuofanzivi.
Ukrajinci napredovali
Ključno, kako su ukrajinske snage napredovale, cijele ruske jedinice bile su u opasnosti da budu opkoljene.
Stav unutar administracije SAD bio je da bi takav katastrofalan gubitak za Ruse mogao biti "potencijalni okidač" za upotrebu nuklearnog oružja.
"Ako bi značajan broj ruskih snaga bio pregažen to je bila neka vrsta najave potencijalne prijetnje direktno ruskoj teritoriji ili ruskoj državi", rekao je prvi zvaničnik administracije.
“U Hersonu je u to vrijeme bilo sve više znakova da bi se ruske linije mogle srušiti. Desetine hiljada ruskih vojnika bili su potencijalno ranjivi”, dodaje on.
Rusija je gubila tlo unutar ukrajinske teritorije, ne unutar Rusije. Međutim, američki zvaničnici bili su zabrinuti da ruski predsjednik Vladimir Putin to vidi drugačije.
Rekao je ruskom narodu da je Herson sada dio same Rusije, pa bi mogao shvatiti tamošnji razorni gubitak kao direktnu prijetnju njemu i ruskoj državi.
U takvoj procjeni, Rusija bi mogla na taktički nuklearni napad gledati kao na sredstvo odvraćanja od daljnjih gubitaka teritorija koji drže Rusi u Ukrajini, kao i bilo kakvog potencijalnog napada na samu Rusiju.
Propagandna mašina
U isto vrijeme, ruska propagandna mašina kružila je novom lažnom pričom o ukrajinskoj prljavoj bombi, za što su se američki zvaničnici bojali da bi mogla biti pokriće za ruski nuklearni napad.
U oktobru 2022., ruski ministar odbrane Sergej Šojg, uputio je niz telefonskih poziva zvaničnicima odbrane u SAD, Velikoj Britaniji, Francuskoj i Turskoj, rekavši im da je Kremlj “zabrinut zbog mogućih provokacija Kijeva koje uključuju korištenje prljave bombe."
Američki i drugi zapadni predstavnici odbacili su ruska upozorenja.
Ipak, ruski ambasador u Ujedinjenim narodima dostavio je pismo u UN s detaljima navodne prijetnje. Rusi su tvrdili da će Ukrajina napraviti i detonirati prljavu bombu protiv ruskih snaga, a zatim za napad okriviti Rusiju.
Amerikanci su odbacili ruska upozorenja, ali su se bojali motiva koji stoji iza njih.
Postojao je još jedan razlog koji je takve brige podigao na viši nivo.
Zapadne obavještajne agencije primile su informaciju da postoje komunikacije među ruskim predstavnicima u kojima se izričito govori o nuklearnom udaru.
Američki pristup ruskim internim komunikacijama pokazao se efikasnim i ranije. Uoči invazije na Ukrajinu, SAD je presreo ruske vojne komandante kako razgovaraju o pripremama za invaziju.
Ova komunikacija je bila dio američke obavještajne procjene, koja se kasnije pokazala tačnom, da je invazija neizbježna.
Niti u jednom trenutku SAD nisu otkrile obavještajne podatke koji pokazuju da Rusija poduzima korake da mobilizira svoje nuklearne snage za izvođenje takvog napada.
Međutim, američki zvaničnici nisu bili sigurni hoće li moći pratiti premješta li Rusija taktičko nuklearno oružje.
Blinken razgovarao s Lavrovom
Za razliku od strateškog nuklearnog oružja, sposobnog uništiti cijele gradove, taktičko ili bojno nuklearno oružje dovoljno je malo da se može tiho premještati i može se ispaliti iz konvencionalnih sistema koji su već raspoređeni na ukrajinskom ratištu.
Više zvaničnika učestovovalo je u hitnoj akciji.
Državni sekretar Antony Blinken je "vrlo direktno" komunicirao s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovom.
Predsjednik Zajedničkog štaba američke vojske general Mark Milley nazvao je svog ruskog kolegu, generala Valerija Gerasimova.
I predsjednik SAD Joe Biden poslao je direktora CIA-e Billa Burnsa da razgovara sa Sergejem Nariškinom, šefom ruske vanjske obavještajne službe, u Turskoj kako bi mu prenio zabrinutost SAD zbog mogućeg nuklearnog napada i procijenio ruske namjere.
"Obavili smo brojne tihe razgovore s ključnim saveznicima.
To je obilježje našeg pristupa - da smo bolji i jači radeći ove stvari kada smo potpuno usklađeni s našim saveznicima", rekao je izvor iz Bidenove administracije.