Politika

SNSD je ucjenama ugurao Milinovića za direktora RAK-a. Sad je udarna igla za discipliniranje medija, podršku ima i od SDA botova

Draško Milinović i Senad Hadžifejzović: Masivna politička hajka na Face TV

Masivna politička hajka odvijala se tokom vikenda protiv Face TV-a i urednika i vlasnika Senada Hadžifejzovića, a SNSD-a je za udarnu iglu izvukao Draška Milinovića.

Kolovođe ovog brutalnog napada su SNSD-ovci i to zbog rečenice koju je Hadžifejzović navodno izgovorio. Oni tako optužuju da je voditelj tokom razgovora sa gostom (Dušan Janjić) pozvao na ubistvo Milorada Dodika. Tonske analize koje je Face objavio, međutim, pokazuju da je Hadžifejzović rekao da se Dodik 'umiri' na 'ubije'.

Ništa od toga nije bio dovoljan argument direktoru RAK-a Drašku Milinoviću koji je najavio 'drastične' kazne za Face TV.

Milinović se u ovom slučaju pretvorio u udarnu iglu Dodikovog režima protiv Hadžifejzovića.

Milinović tako bez ikakve analize, postupka ili bilo čega najavlju je kazne. Zanimljivo je da RAK nema zakonske osnove da postupa sam, već postupa po prijavama. RAK po službenoj dužnosti reagira samoinicijativno, ali takva praksa je skoro nezabilježena.

Milinović pod sumnjivim okolnostima došao u RAK

Sumnjivo postupanje Milinovića ustvari je samo nastavak njegovog sumnjivog djelovanja.

Naime, zanimljivo je to s obzirom na to da je Milinović pod sumnjivim okolnostima i došao u RAK, upravo kao kadar SNSD-a i to sa RTRS-a.

On je kao direktor RTRS-a uspio nagomolitati 67.000 KM kazni upravo od RAK-a (čiji je sad šef) i to zbog neprimjerenog izvještavanja ove televizije.

Ali, čudne stvari se počinju tek dešavati dolaskom Milinovića u RAK. Odmah nakon što je izabran, ostavku u ovom tijelu podnio je Plamenko Čustović.

Raport je o ovome iscrpno izvještavao.

Čustović je tada za Raport izjavio kako je Vijeća RAK-a bilo pod vanjskih utjecajem.

No, tek pismo koje je tadašnji direktor RAK-a Predrag Kovač uputio Vijeću ministara (koje je podržalo imenovanje Milinovića) otkriva se pozadinu cijele priče.

“Kao i na sumnju da postoji osnov sumnje da je bar jedan član Vijeća agencije bio pod prijetnjama da glasa za imenovanje gospodina Milinovića, te da bi bili uputno da se Odluka o imenovanju generalnog direktora povule iz procedure potvrđivanja od strane Vijeća ministara, prije nego li bude podnesena krivična prijava Tužilaštvu BiH”, navedeno je u pismu.

S obzirom na to da Vijeće agencije nije reagiralo, nastavlja Kovač, on je 18. maja, podnio krivičnu prijavu Tužilaštvu BiH.

U samoj krivičnoj prijavi navodi se da je član Vijeća RAK-a Miloš Šolaja glasao za Milinovića pod prijetnjama.

Kovač, u prilog krivičnoj prijavi dostavlja i screenshot poruke koju je dobio.

U njoj mu Šolaja govori:

“Stid me je zbog ovog, ma koliko racionalni bili razlozi za ovakvu odluku. Ustuknuo sam pred ucjenama kada su startovana djeca. Nisam izdržao. Nemam obraza u oči da pogledam neću dolaziti u Sarajevo, nemam snage da se sretnemo”.

Šta je Tužilaštvo BiH uradilo po ovom pitanju, nije poznato.

Milinović je uprkos svemu dobio podršku Vijeća ministara BiH (koje vode SNSD, HDZ i SDA). I tako je postao udarna igla za discipliniranje režimu gadljivij medija. Ali ne samo SNSD-ovom režimu.

Podrška SDA botova

Posebno je zanimljivo je da Milinović ovih dana ima podršku SDA botova koji 'brane' Dodika od Hadžifejzovića.

Tako bljutavi SDA bot Jasmin Mulahusić već danima orgija i slavi najavljene 'drastične' kazne protiv Face TV-a te postavlja 'moralne' norme.

Zanimljivo je i da niko od SDA-ovaca nije osudio ovaj brutalni napad Face TV.

Jasno je da su SNSD i SDA pronašle zajednički interes u 'kažnjavanju' Face TV-a. A finansijski udar je najefektniji ako želite ugasiti neki medij.

Hadžifejzović i Face TV posljednih su sedmica imali brojne priloge u kojima su kritički posmatrali odluke CIK-a i izbor predsjednika odnosno potpredsjednika RS.

Davan je prostor kritičarima Dodikovog režima, a paralelno s tim, Face TV je iscrpno izvještavala o svim aferama SDA-ovaca. Stari saveznici su tako vidjeli idealnu priliku da pokušaju 'zagasiti' kritički glas Senada Hadžifejzovića.

Clicky