Smije li se jesti proklijali krompir? Je li dovoljno samo ukloniti klice i praviti se kao da ih nikad niste primijetili ili je takav krompir ipak najbolje baciti u smeće?
Proklijali krompir sasvim je prirodna pojava, ali to što je prirodna ne znači da je zanemariva, jer pojava klice na ljusci nije samo estetski i gurmanski problem. Klijanjem se mijenja i sastav krompira i to tako da u njemu raste količina solanina, spoja koji nije ni najmanje preporučljiv za konzumaciju. U većim količinama može uzrokovati teško trovanje.
Solanin je toksični glikoalkaloid koji se pod određenim uvjetima nakuplja u biljci, klicama i gomolju krompira a trovanje tim spojem može u roku od 24 sata od konzumacije uzrokovati gastrointestinalni, živčani i egzantematozni sindrom koji je dovoljno ozbiljan da bude smrtonosan. Stoga je ključno utvrditi u kolikoj ga se mjeri razvilo u proklijalom krompiru.
Bez brige, ne treba vam priručni hemičarski set - krompir je dovoljno dobro opipati. Ako je proklijali krompir postao mekan, znak je to da je u njemu veća koncentracija spomenutog spoja, no ako je još uvijek čvrst, to znači da je, uprkos tome što su se na kori pojavile klice, još uvijek siguran za konzumiranje.
Za što veću sigurnost preporučuje se proklijali krompir - koji je još uvijek tvrd i kojem su pažljivo uklonjene sve klice - pržiti. Taj tip termičke obrade najbolje uklanja solanin, dok, prema nekim izvorima, kuhanje i pečenje imaju slabiji učinak.