Samo jedan od segmenata poznatog „slučaja odbijanja liječenja djeteta“, do kojeg je došlo u novembru 2019. godine, danas je bio predmet glavnog ročišta na Općinskom sudu u Sarajevu. Na pretresu koji je vodio sudija Adnan Lokmić ponovo su utvrđivane činjenice o nezapamćenom skandalu na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu, kada su ljekari Pedijatrijske klinike KCUS-a i generalna direktorica dr. Sebija Izetbegović odbili liječenje te uskratili pravo na izmještanje u stranu kliniku malodobnoj pacijentici N.S..
Djelo već dvaput "presuđeno"
Današnje ročište obavljeno je po tužbi Amine i Denisa Smajlovića protiv KCUS-a za nanesenu duševnu bol uzrokovanu objavljivanjem identiteta i podataka o bolesti pacijentice na zvaničnoj web-stranici KCUS-a (krivično djelo „odavanje profesionalne tajne“ po Čl. 187, stav 1 KZ FBiH), a što je izazvalo psihološke posljedice za dijete i cijelu porodicu koja od trenutka razotkrivanja skandala trpi konstantan mobing, pritiske i prijetnje u različitim oblicima, a koje dolaze od tužene strane.
Sudija Lokmić zapravo i ne bi trebao imati težak posao jer su tužitelji koje zastupa advokatica Maida Galijatović dali precizan iskaz i prezentirali obiman dokazni materijal, kao što su ga dostavili i Tužilaštvu KS uz tužbu za odbijanje liječenja djeteta. Osim toga, u ovom slučaju je već dva puta "presuđeno" na različitim instancama.
Podsjetimo da je, također po tužbi Smajlovića, najprije Agencija za zaštitu ličnih podataka BiH utvrdila da je ponašanjem KCUS-a zaista došlo do kršenja Zakona o zaštiti ličnih podataka i naložila KCUS-u da objavu o pacjentici N.S. skloni sa web-stranice. Zatim je i Institucija ombudsmena za ljudska prava BiH utvrdila da je tom objavom, a sveukupno i ponašanjem menadžmenta i ljekara KCUS-a prema djetetu i njenim roditeljima došlo do "…kršenja i uskraćivanja ljudskih prava i prava djeteta zagarantiranih poveljama UN…"
Vještaci pod pritiskom?
Međutim, odluke ovih instanci nisu imale nikakve kaznene odredbe pa će sarajevski Općinski sud sada utvrđivati i presuditi o istim činjenicama, ali po odštetnom zahtjevu koji je postavila oštećena porodica.
Bitnu ulogu imaće i nalaz vještaka koji bi trebao utvrditi stepen traume kod oštećenih tj. posljedice psiholoških pritisaka koji traju od incidenta koncem 2019. godine i koji nisu prestali do danas. Kad se radi o sudskim vještacima neuropsihijatrijske struke, indikativno je da je zadatak vještačenja po nalogu suda u ovom slučaju dosad dobilo i zatim odbilo pet specijalista neuropsihijatara sa različitim opravdanjima (bolest, prezauzetost, sukob interesa… !?) te da se tek šesti vještak prihvatio ovog zadatka. Ima indicija i da su neka odbijanja bila u vezi sa pritiscima iz centara moći koji podržavaju tuženu stranu. Naredno ročište na Općinskom sudu razriješiće mnoge dileme o integritetu sudstva i pojedinaca koji na ovom nivou učestvuju u slučaju.
Problem je kantonalni nivo
Inače, onaj glavni predmet – krivična prijava protiv KCUS-a, direktorice dr. Izetbegović i 10 pedijatara za krivično djelo „odbijanje pružanja liječničke pomoći“ (KD po Čl. 232 KZ FBiH) - još se „kiseli“ u ladicama Kantonalnog tužilaštva KS koje vodi glavna tužiteljica Sabina Sarajlija, a postupajuća tužiteljica u ovom predmetu je Sanela Škaljić. Bez obzira što je nedavnom odlukom Federalno tužiteljstvo naložilo ovom kantonalnom da mora provesti detaljnu istragu o slučaju jer je „ranija odluka da nema elemenata krivičnog djela bila preuranjena“, na kantonalnom nivou još se ništa ne događa. Zapravo donesena je kozmetička odluka da se tužiteljici Škaljić u istrazi priključi i tužiteljica Meliha Dugalija te one sada čine „istražni tim“. U svakom slučaju, koliko nam je poznato, niti su saslušani glavni optuženi akteri, niti je „tim“ Tužilaštva KS blizu bilo kakve nove tužilačke odluke.
Šta uopće očekivati od Tužilaštva i Kantonalnog suda KS nakon mrcvarenja i porodice i javnosti u „slučaju Dženan Memić“ i brojnim slučajevima opstruiranja donošenja drugostepenih presuda protiv osoba bliskih SDA stranci u kojima je Općinski sud već presudio? Drugi primjer je beskrajno odgađanje rasprave o presudi kojom je na općinskom nivou Ljekarska komora KS proglašena nelegalnom. Na ovo direktno utiče činjenica da je nelegalni sastav LJK KS ustvari produžena ruka dr. Izetbegović kojom ona upravlja sarajevskim zdravstvom.