Slovenski institut "Jožef Stefan" je od početka pandemije testirao efikasnost više od 150 zaštitnih maski i materijala od kojih su napravljene, a rezultati istraživanja pokazuju da maske za višekratnu upotrebu filtriraju od 19 do 82 posto čestica.
Studija pokazuje da efikasnost maski za višekratnu upotrebu varira u velikoj mjeri, prenosi STA.
Maske napravljene od rastegljivog materijala filtriraju 30 posto čestica, dok su one napravljene od svilenkastih vještačkih materijala najmanje efikasne, sa 19 posto filtriranih čestica.
Različiti pamučni materijali daju bolje rezultate, a filtracija je veća kada je tkanina naborana a ne glatka ili rastezljiva.
Platnene maske mogu da budu efikasnije ako je riječ o tkaninama sa velikim brojem nabora ili ako se nadograde polimernim materijalima koji se koriste za izradu fabričkih hiruških ili FFP maski.
Plastični viziri su pokazali samo 16 posto efikasnosti u filtriranju čestica.
FFP3 maske blokiraju prodor čestica u najmanje 97 posto slučajeva, a FFP2 u rasponu od 49 do 75 posto.
Do slabijih rezultata dolazi onda maske kada ne prijanjaju dobro uz glavu, navode autori studije i dodaju da materijal od kojeg su napravljene FFP3 i FFP2 maske pokazuju bolju efikasnost.
Različite hiruške maske pokazuju efikasnost u filtriranju u rasponu od 77 do 81 posto, a materijali od kojih su napravljeni od 91 do 99,5 posto.