Poznata jugoslavenska i srbijanska pop-rock pjevačica i avangardna umjetnica Aleksandra Slađana Milošević umrla je u utorak 26. marta u 69. godini, a iako je od njene smrti prošlo 10 dana, još nije pokopana, niti su objavljene informacije o njezinoj sahrani.
Posljednja informacija u vezi pogreba pokojne umjetnice je da se čeka odobrenje za dozvolu Aleksandra Šapića, vršitelja dužnosti gradonačelnika Beograda, da ona počiva u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu.
Kako bi saznali što se događa s tom odlukom, Kurir je kontaktirao Šapićevu službu za odnose s javnošću.
"Ja nemam nikakvu informaciju o tome, ali ću vam se javiti čim ću saznati nešto", rekla im je Šapićeva saradnica Svetlana Grubor.
Pisalo se i kako je Slađana htjela biti sahranjena pored svog oca na groblju Lešće i da će se oproštaj od nje održati u tajnosti. No, iz JKP "Pogrebne usluge" kažu da se ni to još nije dogodilo.
"Da, tijelo je i dalje kod nas u kapeli", rekla je sekretarica koja se javila na telefon.
Slađanina dugogodišnja prijateljica Jelena Tinska potvrdila je kako je ona predala zahtjev da pjevačica bude pokopana u Aleji zaslužnih građana.
"Još uvijek se ništa ne zna. Njena želja je bila da bude pokopana na Lešću, pored oca, međutim, njen brat želi da bude pokopana u Aleji zaslužnih građana, ali čeka se odobrenje. Nemamo nikakve informacije za dalje, ni ja sama ne znam što se događa", rekla je Jelena za srbijanske medije.
Podsjetimo, Slađana je nekoliko mjeseci prije smrti bila hitno hospitalizirana zbog lošeg zdravstvenog stanja, a tada je u razgovoru s novinarima otkrila detalje svoje borbe s teškom, smrtonosnom bolešću.
''Od napuštanja bolnice i liječenja, koje je s kraćim prekidima trajalo dvije godine, moje je zdravlje i dalje ugroženo, ali ako ništa drugo, osjećam se slobodnije. Ne pripadam ljudima koji zahtijevaju više nego što im pripada'', rekla je tada Slađana, prenosi Blic.
Bolest ju je u kratkom roku dovela do kraja.
''Bolest nosi naziv Sjögrenov sindrom. Njena simptomatologija i način liječenja i dalje su nepoznati mnogim doktorima. Često je svode na pojednostavljeni imunosni poremećaj, a ona je ustvari smrtonosna. Nažalost, bolest je vrlo teška, s brojnim imunosnim promjenama. Napada sve tjelesne sisteme. Jedino kineska tradicionalna medicina može pomoći jer od ranih dana tretira čovjeka kao jedinstvenu cjelinu. U zapadnoj medicini jedino psihosomatika ima takav pristup. Čovjek je jedinstvo tijela i psihe, i samo tako se može liječiti'', dodala je tada pjevačica.
Slađana je smatrana jednom od ikona novog vala osamdesetih u tadašnjoj Jugoslaviji. Počela je rušiti tabue kad je objavila pjesmu "Seksi dama", koja je bila zabranjena za emitiranje na brojnim radijskim i televizijskim programima.
S Dadom Topićem snimila je 1984. hit-pjesmu "Princeza", koja je prevedena i na engleski jezik, a 1989. godine je otišla u Sjedinjene Države, gdje je neko vrijeme svirala s grupom "Baby Sister".
Jedno vrijeme bila je brokerica na burzi, a radila je i u marketinškim agencijama. U Beograd se vratila 1995. godine.