Vijesti

Skupština KS će prijedlog zakona o zabrani govora mržnje prebaciti na federalni nivo

Nakon razmatranja, sa dnevnog reda Skupštine Kantona Sarajevo povučen je Prijedlog zakona o kažnjavanju govora mržnje, te je preinačen u inicijativu koju će SKS proslijediti Federalnom parlamentu i na oba doma Parlamenta BiH da se po hitnom postupku pokrene izmjena zakonske regulative koja se odnosi na govor mržnje.

Govor mržnje se definira kao korištenje govora za napad, pogrdno, uvredljivo i zastrašivajuće i uznemiravajuće, koje potiče na nasilje, mržnju i diskriminaciju.

Zabranjuje se govor mržnje usmjeren prema grupi ljudi ili pripadnicima grupe zbog njihove rasne, vjerske, nacionalne ili etničke pripadnosti, porijekla, boje kože, pola, polnog i seksualnog opredjeljenja, rodnog identiteta, invalidnosti ili kakvih drugih osobina.

Članom 2. Prijedloga zakona predviđene su kazne zatvora od šest mjeseci do osam godina.

Tako se u članu 2. stav 1. ističe: Ko putem novina, radija, televizije, kompjuterskog sistema ili mreže, na javnom skupu ili na drugi način javno potiče ili javnosti učini dostupnim letke, slike ili druge materijale kojima se poziva na nasilje ili mržnju, kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.

Stavom 2. je predviđena kazna zatvora od šest mjeseci do pet godina za one koji organizuju ili vode grupu od tri ili više osoba radi počinjenja djela iz prethodnog stava.

Također, stav 3. govori o kazni zatvora do jedne godine onome ko učestvuje u udruženju tih grupa.

U stavu 4. se navodi da ko vrši proganjanje organizacija ili pojedinaca zbog njihovog zalaganja za ravnopravnost ljudi, kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.

U nadi da će građanima KS pružiti zaštitu, zastupnik Damir Marjanović koji je predlagač Prijedloga zakona, ocjenjuje da postoji pozitivna lančana reakcija od Kantona prema višim nivoima vlasti, federalnom i državnom.

"Ono što se ne može kontrolirati je dinamika usvajanja sličnog zakona na drugim nivoima vlasti. Ali, dok viši nivo vlasti ne osiguraju, Kanton Sarajevo može pružiti zaštitu građana", naglaso je.

Za zastupnike iz SBB-a i SDA je neupitno da je ovakav zakon potreban na svakom pedlju Bosne i Hercegovine, ali da je upitna nadležnost. Smatraju da je potrebno sistemsko rješenje, te da takav zakon mora biti donesen makar na nivou Federacije.

U Prijedlogu zakona se podsjeća da kantoni imaju ustavnu nadležnost za donošenje ovog zakona te se ne radi o isključivoj nadležnosti FBiH ili bilo kojeg drugog nivoa vlasti u BiH.

Skupština KS je danas, po skraćenom postupku donijela Zakon o izmjenama Zakona o sportu koji predviđa izmještanje inspektora za sport iz Ministarstva za kulturu i sporta KS u Kantonalnu upravu za inspekcijske poslove.

Također je donesen i Zakon o ministarstvima i drugim organima uprave KS, a novine se primarno odnose na izmjene u djelokrugu kantonalnih organa uprave i to: Ministarstva privrede, Ministarstva za odgoj i obrazovanje, Ministarstva kulture i sporta, Ministarstva unutrašnjih poslova, Zavoda za izgradnju KS, te sastava Kantonalne uprave za inspekcijske poslove.

Clicky