Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH objavio je prije nekoliko dana izvještaj o reviziji Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH koji je otkrio šokantne informacije o vakcinama koje je Bugarska donirala BiH.
Naime, za 127.000 vakcina koje su 21. januara 2022. godine stigle kao donacija Bugarske Bosni i Hercegovini rok je istekao još u decembru 2021. godine.
Ove vakcine, skupa sa doniranim vakcinama iz Austrije, Hrvatske i drugih zemalja dio su od ukupno 375 hiljada vakcina protiv COVID-a koje su od 31.03 ove godine predložene za otpis jer su blizu isteka roka trajanja ili im je rok trajanja već istekao.
U tabeli ispod su podaci o vakcinama protiv COVID-a koje su predložene za otpis kao i države iz kojih su donirane i rok trajanja vakcina.
"Postupak odabira dobavljača za usluge uništenja medicinskog otpada – vakcina do okončanja revizije
nije proveden. Izbor ovlaštene kompanije za odvoz i zbrinjavanje vakcina s isteklim rokom (protiv COVID-a 9 i drugih) planiran je u Planu javnih nabavki za 2022. godinu sa procijenjenom vrijednošću od 42.735 KM bez PDV-a, putem otvorenog postupka. Vakcine su odložene na propisan način i čekaju se vakcine iz
kantonalnih zavoda koje su spremne za otpis kako bi se uništenje obavilo za sve zajedno.
Period provođenja nabavke vakcina trajao je preko tri mjeseca i na skladištu je na kraju godine ostalo 300.358 vakcina. Također, značajne količine vakcina zbog rokova upotrebe nisu iskorištene i odložene su za uništenje. Nije prezentirana dokumentacija na osnovu koje bi se utvrdile specifikacije i karakteristike roba koje su bile predmet nabavke, niti da je izvršena provjera kvalificiranosti ponuđača. Vlada FBiH je na zahtjev dobavljača proglasila ugovor o nabavci vakcina Sinofarm povjerljivim, iako se radi o javnim sredstvima i nabavci robe koja se tiče javnog zdravstva građana FBiH,što nije u skladu s principom transparentnosti definisanim članom 4. Zakona o budžetima u FBiH.
Preporuka je da se nabavke roba vršiti u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama u dijelu utvrđivanja hitnosti i sačinjavanja tenderske dokumentacije", navedeno je u revizorskom izvještaju.
Pored preuzimanja vakcina kojima je istekao rok, revizori su ukazali na niz nepravilnosti koje se tiču ugovora s Kompanijom Kineske nacionalne Biotec Grupe i Kina Sinopharm International Korporacijom koji je potpisan 09.06.2021., a koji predviđa nabavku 500.000 doza vkcina Sinopharm od China National Biotec Group Company Limited (CNBG) i proizvođača Beijing Institute of Biological Products Co, Ltd te Sinopharm International Hongkong Limited koji je imao ulogu prodavača.
Osim što su prilikom nabavke vakcina probijeni svi rokovi, Vlada FBiH je 24. juna 2021. godine dala saglasnost da tekst potpisanog Ugovora o nabavci vakcina nosi oznaku stepen tajnosti "POVJERLJIVO", iako se radi o javnim budžetskim sredstvima.
"Proces nabavke vakcina trajao je preko tri mjeseca, što je u suprotnosti sa zakonskim odredbama koje definišu izuzeće od procesa javnih nabavki zbog hitnosti, koje po mišljenju Agencije za javne nabavke BiH predstavljaju situacije kada je potrebno reagovati istog momenta, npr. u roku od jednog ili dva sata, čak u nekoliko minuta, odnosno kada objektivno nije moguće primijeniti ni pregovarački postupak bez objavljivanja obavještenja o nabavci", stoji u izvještaju.
Dodaje se kako za za BSG vakcinu planirane su količine od 82.000 doza koje se daju u jednoj dozi po rođenju djeteta, a u 2021. godini rođeno je samo 16.873 djece (2020. godine 17.211, 2019. godine 18.019).
"S obzirom na to da se BSG vakcina pakuje u 20 doza po bočici i da se bočica otvara po davanju vakcine novorođenom djetetu bez obzira na to koliko je djece rođeno, u zdravstvenoj ustanovi dolazi do rastura doza neupotrijebljenih vakcina. Također, stanje vakcina u skladištu na kraju godine ukazuje na to da planirane količine za 2021. godinu nisu odgovarale potrebama", navedeno je izvješaju.