U jeku epidemije koronavirusa, svi relevantni svjetski stručnjaci trude se čim prije pronaći rješenje u smislu liječenja ili pronalaska vakcine. Na tragu toga iz Izraela stiže dobra vijest, no činjenica je da je riječ o preliminarnom istraživanju koje je provedeno na malom broju bolesnika.
Naime, u tri Klinička bolnička centra u Izraelu izliječeno je šest pacijenata, na osnovu terapije ćelija iz placente. Istraživanje provodi kompanija Plurestem, sa sjedištem u Haifi.
Prema njihovim podacima, liječenje je provedeno na šest pacijenata koji su visokorizični, odnosno imaju popratne bolesti, i stopa smrtnosti takvih pacijenata je vrlo visoka.
Svih šest bolesnika s koronavirusom, liječeno je lijekom na bazi terapije ćelijama iz placente, a prema izvještaju svi su preživjeli.
Pacijenti su sedam dana liječeni u tri različita izraelska medicinska centra. Svi su patili od akutnog respiratornog zatajenja i upalnih komplikacija povezanih s COVID-19. Četiri pacijenta, koja su bila u najlošijem stanju imali su i zatajenje drugih organa, i to kardiovaskularne probleme i zatajenje bubrega.
Prema Pluristemu, ne samo da su preživjeli svi pacijenti, već su i četvorica pokazala poboljšanje respiratornih parametara, a troje bi uskoro trebalo biti skinuto s respiratora. Štaviše, dva pacijenta s već postojećim medicinskim stanjima pokazuju klinički oporavak uz poboljšanje disanja.
Pluristemove PLX ćelije su "alogene mezenhimske ćelije koje imaju imunomodulatorna svojstva", što znači da induciraju prirodne regulatorne T stanice i M2 makrofage imunološkog sistema, pojašnjavaju iz Pluristema.
Smatraju kako bi na ovaj način moglo doći do smanjena pretjerane aktivacije imunološkog sistema, što bi dovelo do smanjena upale pluća, odnosno opće upale plućnog tkiva.
Kako bi došli do još relevantnijih podataka, Pluristem ima u planu podnijeti zahtjev za pokretanje multinacionalnog kliničkog ispitivanja za liječenje komplikacija povezanih s koronavirusom.