Koliko je radnika ostalo bez posla od početka krize izazvane koronavirusom? Postoje li projekcije koliko će ih tek ostati? Šta sindikalci rade i šta traže od Vlade FBiH? Pitali smo to novoizabranog predsjednika Saveza samostalnih sindikata BiH Mevludina Bektića, ali i Selvedina Šatorovića, koji obnaša istu funkciju i ne priznaje Bektićevo imenovanje.
Ipak, obojica se slažu u jednom, da je do sada bez posla ostalo više od 7.000 ljudi.
Ključno je pitanje
„Čini se da je realnija procjena da je više od 7.000 radnika ostalo bez posla od početka krize izazvane koronavirusom, nego 3.500, kako su rekli iz Federalne vlade, kaže za Raport Bektić. Upozorava da se bliži 1. 4., kada je obračunski period za plate, te da se nakon toga očekuje masovno otpuštanje radnika iz sektora ugostiteljstva, uslužnih djelatnosti, saobraćaja, stomatološke djelatnosti.
„Ključno pitanje je hoćemo li uopšte moći preventivno djelovati, jer su reakcije Vlade FBiH usporene. Rečeno je da će se stati u zaštitu privrede, odnosno radnika koji ostanu bez posla. Donesen je prijedlog mjera, ali one nisu još usaglašene, pa kad ćemo ih početi primjenjivati“, pita se Bektić.
I Šatorović govori da će se situacija narednog mjeseca značajno pogoršati, zbog izostanka seta ekonomskih mjera kojima bi Vlada FBiH pomogla poslodavcima.
To bi, pojašnjava Šatorović, podrazumijevalo da se oni oslobode poreza i doprinosa u ova tri mjeseca ukoliko će zadržati sve radike, da se oslobode plaćanja PDV za 2019., i ono što je Parlamentarna skupština predložila, da se plaćanje PDV-a sa 10. u mjesecu pomjeri na kraj mjeseca.
Bektić kaže da se u prijedlogu mjera Vlade govori o uspostavljanju fonda za stabilizaciju privrede, ali da se sporo i tromo djeluje.
„Prijedlog je donesen, treba ga sada usaglasiti pa tek onda djelovati. Kada? Više nemamo vremena. Čeka nas težak period, ne znamo koliko će ovo trajati. Ako ne počnemo odmah djelovati, armija ljudi ostat će bez posla“, upozorava Bektić.
Ono što slijedi je zabrinjavajuće
Šatorović naglašava da su te ekonomske mjere trebale biti donesene prije 15 dana, ali pored strepnje radnika da li će biti zaraženi oni ili članovi njihovih porodica, dolazi i ova situacija gdje je ugrožena njihova egzistencija i zdravstveno osiguranje koje im je u ovom trenutku najpotrebnije.
„I ovo je tek početak, ono što slijedi je vrlo zabrinjavajuće. Ukoliko se nešto promptno ne uradi, pitanje je koliko će biti teško sanirati posljedice. Sindikat se slaže s analitičarima koji tvrde i očekuju da se po svaku cijenu mora održati neka ekonomska aktivnost, a ovakva situacija će potrajati još dva-tri mjeseca“, ističe Šatorović.