Međunarodni tim uočio je udaljenu eksploziju kosmičkih radiovalova koja je trajala manje od milisekunde. Vrlo veliki teleskop (VLT) Europskog južnog opservatorija (ESO) utvrdio je njezin izvor u toliko udaljenoj galaksiji da je njezinoj svjetlosti trebalo 8 milijardi godina da stigne do nas.
Brzi izboj radiovalova (FRB) također je jedan od najenergičnijih do sada opaženih - oslobodio je u malom djeliću sekunde ekvivalent Sunčeve ukupne emisije tijekom 30 godina.
Naučnici sugeriraju da to otkriće potvrđuje da se FRB-ovi mogu koristiti za mjerenje materije koja nedostaje između galaksija, pružajući novi način vaganja svemira. Sadašnje metode procjene mase svemira daju proturječne odgovore i dovode u pitanje standardni model kozmologije.
Ryan Shannon, profesor na Tehnološkom univerzitetu Swinburne u Australiji, koji je bio jedan od voditelja studije, rekao je: 'Ako 'zbrojimo' količinu normalne materije u svemiru - atoma od kojih smo svi sazdani - otkrit ćemo da nedostaje više od polovice onoga što bi danas trebalo biti. Mislimo da se materija koja nedostaje skriva u prostoru između galaksija, ali može biti toliko vruća i difuzna da ju je nemoguće vidjeti korištenjem normalnih tehnika.'
Dodao je: 'Brzi radijski izboji 'osjećaju' taj ionizirani materijal. Čak i u svemiru, koji je gotovo savršeno prazan, mogu 'vidjeti' sve elektrone, a to nam omogućuje da izmjerimo koliko stvari ima između galaksija'. Eksploziju nazvanu FRB 20220610A otkrio je u lipnju prošle godine radioteleskop ASKAP u Australiji.
Stuart Ryder, astronom sa Univerziteta Macquarie u Australiji i jedan od vodećih autora studije, rekao je: 'Koristeći ASKAP-ov niz antena, uspjeli smo precizno odrediti odakle je prasak došao. Zatim smo upotrijebili ESO-ov VLT u Čileu u potrazi za izvornom galaksijom, otkrivši da je starija i udaljenija od bilo kojeg drugog FRB izvora pronađenog do danas i vjerojatno unutar male skupine galaksija koje se spajaju'. Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Science.