Možda smo razvili loše navike koje nam onemogućuju da utonemo u miran san. Zbog nedostatka sna možete postati mrzovoljni, umorni, a to čak može i ometati svakodnevno funkcioniranje.
No, umjesto da posegnete za još jednom šoljicom kafe, važno je razumjeti kako svakodnevne navike mogu imati utjecaja na kvalitetu vašeg sna. Zato su stručnjaci otkrili sedam navika koje bi mogle imati utjecaj na to.
1. Spavanje s uključenim grijanjem
Stručnjaci za interijere u Hilarysu kažu da je jedan od čimbenika koji često dovodi do nekvalitetnog sna spavanje s uključenim grijanjem, odnosno u pretoploj sobi. Kako kažu, to može dovesti do pregrijavanja tijela što zauzvrat dovodi do problema poput suhe, crvene kože i osjećaja svrbeža.
"Preporučuje se spavanje u malo hladnijoj sobi kako biste osigurali da temperatura vašeg mozga ostane niža od temperature ostatka vašeg tijela, jer to dovodi do kvalitetnijeg i neometanog spavanja", objašnjavaju.
2. Obilni obroci prije odlaska na spavanje
Iako bi se moglo činiti dobrom idejom počastiti se omiljenim grickalicama prije nego što odete u krevet, Carol Cooper kaže da bi vas to moglo spriječiti da zaspite. Ona kaže da biste trebali ranije večerati kako biste spriječili žgaravicu koja bi vas noću mogla držati budnima.
3. Spavanje pored mobitela
Plavo svjetlo s digitalnih uređaja izravno utječe na tjelesnu proizvodnju hormona spavanja melatonina, odgovornog za to da se osjećamo pospano. Odnosno, to plavo svjetlo može poremetiti tjelesni cirkadijalni ritam - što je vaš prirodni tjelesni sat.
Prethodne studije pokazale su da su niske razine melatonina u tijelu povezane s nesanicom i razdražljivošću.
4. Nemate dovoljno sunčeve svjetlosti
Ako ste se izolirali zbog koronavirusa i nemate vrt ili vanjski prostor u kojem možete provoditi vrijeme, vjerovatno ćete zimi provoditi ograničeno vrijeme na sunčevoj svjetlosti.
Nada Bastine, psihologinja i stručnjakinja iz tvrtke za spavanje SIMBA, rekla je da je iznimno važno provoditi što više vremena na zraku. Čak i tokom tmurnih dana.
5. Ispijanje alkohola prije spavanja
Stručnjaci iz Hilarysa kažu da pijenje alkohola prije spavanja može poremetiti vaš san. Odnosno, može imati utjecati na kvalitetu vašeg sna.
Alkoholna pića smanjuju količinu REM sati sna koje dobivamo. To je dio našeg ciklusa spavanja koji nam osigurava najdublji san i pomaže nam da se osjećamo svježe nakon buđenja. Prekidi sna uzrokovani s nekoliko čaša vina previše mogu izazvati osjećaj pospanosti i letargičnosti.
6. Konzumiranje kofeina prije odlaska na spavanje
Stručnjaci kažu da biste trebali pokušati ograničiti unos kofeina prije odlaska na spavanje.
On se ne nalazi samo u čaju i kavi, već je prisutan i u mnogim gaziranim pićima. Osnivač Karla Kristiana i stručnjak za zdravlje u New Nordicu rekao je za The Sun da je najbolji način da se dobro naspavate pijenje biljnog čaja prije spavanja i izbacivanje kofeina zbog kojeg se osjećate budnije.
Rekao je: "Čaj od kamilice sadrži antioksidanse koji pomažu u ublažavanju stresa i anksioznosti smanjenjem upale i smirivanjem mišića, zbog čega se često preporučuje onima koji se bore s nesanicom."
7. Vježbanje prije spavanja
"Vježbanje prije spavanja povećava tjelesnu temperaturu i stimulira živčani sistem što može dovesti do poremećaja spavanja. Ako vježbate, savjetuje se da to radite najmanje dva sata prije odlaska u krevet, kako biste osigurali dovoljno vremena da se tijelo opusti i vrati na normalnu razinu", objasnili su stručnjaci s Hilarysa, prenosi The Sun.