U plan da se Zoran Milanović vrati na Markov trg kao premijer koji će na toj dužnosti smijeniti Andreja Plenkovića SDP je ukalkulirao opciju da će Ustavni sud reći kako predsjednik Republike, dok obnaša tu dužnost, ne može biti kandidat na izborima za saborske zastupnike.
Milanović, međutim, neće dati ostavku na dužnost predsjednika Republike da bi sudjelovao na izborima, nego će SDP predati liste kandidata bez njegovog imena, ali će u svojoj kampanji isticati Milanovića kao svog premijerskog kandidata. Dakle, poruka SDP-a bit će da će, nakon što se prebroje glasovi poslije izbora, njihova većina u Saboru izglasati Zorana Milanovića za predsjednika Vlade. Da bi bio premijer, Milanović ne mora sudjelovati na izborima, niti biti prethodno izabran za saborskog zastupnika, nego je dovoljna većina zastupnika koja će ga izabrati za premijera. Hrvatska je već imala takvu situaciju kada je HDZ-ova većina zajedno s Mostom izabrala Tihomira Oreškovića.
Velika tajna
"Ovo o čemu danas odlučuju ljudi, u mojoj glavi i mom srcu nije bilo moguće prije dva mjeseca. Slučaj instaliranja jednog probisvijeta na mjesto glavnog tužitelja u meni je probudio prkos, tugu i bijes, instinkte velike mačke. Svjestan sam da u tom sukobu mogu povrijediti druge i sebe, ali tu nije bilo izbora. Peđa kaže da ne mogu raditi šta rade i šta su radili, ali ja se s tim ne slažem jer mogu, ali vrijeme je da kažemo: ‘Dosta je, nećete više!", rekao je Zoran Milanović u subotu Glavnom odboru SDP-a koji ga je potvrdio kao nositelja liste u I. izbornoj jedinici.
Već sama Milanovićeva pojava na Iblerovom trgu, s kojega je otišao nakon što ga je HDZ na čelu s Andrejem Plenkovićem porazio na izborima 2016. godine, izazvala je euforiju. SDP-ovci su bivšeg predsjednika dočekali velikim pljeskom i velikim osmijesima jer vjeruju da s njim ovaj put mogu pobijediti HDZ i preuzeti vlast.
Iz neslužbenih razgovora sa SDP-ovcima nedvojbeno proizlazi da je samo nekoliko ljudi iz vodstva stranke znalo za plan da se Milanović uključi u izbore za Sabor te da je taj plan skovan prije malo više vremena, ali nekolicina stranačkih vođa koji su u njemu sudjelovali ne žele otkriti kada. Čak ni većina članova Predsjedništva SDP-a nije znala za "pojačanje s Pantovčaka" praktično do trenutka kada su to Grbin i Milanović javno objavili. Dobar dio njih još je bio u šoku kada su u petak kasno poslijepodne dolazili u sjedište stranke na sjednicu.
Dakako da se i među njima otvorilo pitanje (ne)ustavnosti odluke da predsjednik Republike tokom obnašanja dužnosti bude i kandidat na izborima za zastupnika, a reakcije su bile različite. Dok su jedni odmah vrlo gorljivo branili tu odluku, drugi su isticali kako su SDP-ovi pravnici to proučili i ako oni kažu da je u redu, neće to propitivati, a treći su ispod glasa govorili da to nije u redu i istodobno ispravno prognozirali kako, uprkos tome, niko to pitanje neće otvoreno postaviti ni na jednom stranačkom tijelu.
"Metak za Milanovića"
SDP-ovke su, međutim, imale sasvim drugi pogled na Milanovićevu kandidaturu. Najmanje njih pet nam je u neslužbenim razgovorima u petak i subotu izrazilo bojazan da Milanović ponovo javno ne progovori o ženama na ružan i neprihvatljiv način.
"Odluka da Milanović bude kandidat za premijera nije se rodila preko noći. Svako od nas mora dati doprinos da sagradimo kuću koja će nakon 17. aprila biti bolja. Onima koji su ovih dana bili na apaurinima moram odgovoriti: SDP je uvijek bio stranka zakona i Ustava, stranka koja je institucije gradila i nije ih rušila", rekao je predsjednik SDP-a Peđa Grbin članovima Glavnog odbora.
Potom je pozvao Ustavni sud da što prije donese odluku "je li ono što nijednim paragrafom Ustava nije zabranjeno, dopušteno".
SDP-ovci žele da se Ustavni sud što prije izjasni o (ne)dopuštenosti Milanovićeve kandidature na izborima kako bi mogli definirati svoje kandidacijske liste. Naime, kada bi Ustavni sud čekao da SDP dostavi Državnom izbornom povjerenstvu (DIP) liste svojih kandidata te po žalbi odlučivao o njihovoj valjanosti, SDP-u bi se moglo dogoditi da im lista bude poništena, a time bi bili izbačeni iz izborne utrke u I. izbornoj jedinici i ostali bez svih mandata koje bi stranka u njoj mogla osvojiti.
U SDP-u nisu rekli ko će biti nositelj liste u I. izbornoj jedinici ako Ustavni sud kaže da to ne može biti predsjednik Republike ne bude li prethodno dao ostavku na dužnost, no neslužbeni izvori govore da bi to ipak mogao biti Arsen Bauk.
"Bauk je već primio metak za Milanovića. Znao je da bivši predsjednik SDP-a treba biti prvi na listi kao nezavisni kandidat SDP-a, ali nije mogao ništa reći jer je plan bio da se to drži u tajnosti sve do odluke o raspisivanju izbora, pa je šutke pretrpio sve kritike na svoj račun, kako javne tako i iz stranke", kaže upućeniji SDP-ovac koji nas uvjerava da Milanović na izborima neće biti SDP-ov maneken ili mamac za birače, nego da je on doista prelomio i želi iduće četiri godine biti na čelu Vlade.
Kao razlog zbog kojeg ne daje ostavku na predsjedničku dužnost navodi nepovjerenje prema Gordanu Jandrokoviću koji bi umjesto njega obavljao tu dužnost i bio u prilici određivati mandatara za sastavljanje iduće Vlade, piše jutarnji.hr