Šef delegacije EU u BiH

Sattler pojasnio šta slijedi nakon zelenog svjetla iz EU: Doći će vam još više podrške i pomoći…

Naglasio je da su bh. vlasti napravile značajne iskorake

Šef Delegacije Evropske unije (EU) u Bosni i Hercegovini i specijalni predstavnik EU u BiH ambasador Johann Sattler izjavio je za BHRT da je Bosna i Hercegovina na putu ka članstvu u Evropskoj uniji i da će uloga EU u našoj zemlji jačati. Naglasio je kako je preporuka Evropske komisije za otvaranje pristupnih pregovora sa BiH izuzetno postignuće za cijelu zemlju.

"Bosna i Hercegovina je na putu ka članstvu u EU. To znači da postoji perspektiva za mlade, za porodice, da je ovo zemlja gdje možete ostati da živite, da gradite porodicu i svoje živote. Kroz proces pristupanja će doći još više podrške i pomoći. Otvorit će vam se i dodatni programi, od već postojećeg ERASMUS-a, naučno-istraživački programi do mogućnosti da ova zemlja bude dio jedinstvenog evropskog tržišta od 450 miliona kupaca", rekao je Sattler gostujući u emisiji Aktuelni intervju BHT1.

To je, naglasio je, značajna prilika i za bosanskohercegovačku privredu.

Sattler je naveo kako BiH može očekivati da bude dio svih pregovora koji se tiču daljnjeg razvoja same Evropske unije.

"Ako Bosna i Hercegovina dobije zeleno svjetlo 27 zemalja članica Evropske unije, to znači da formalno ulazite u dio pristupnih pregovora. Dakle, zajedno ste sa Albanijom, Srbijom, Crnom Gorom, Sjevernom Makedonijom, što je samo po sebi veliko dostignuće", rekao je Sattler.

Pojasnio je da nakon toga slijedi niz tehničkih koraka. Prvo se, kako je naveo, utvrđuje pregovarački okvir, a kroz taj pregovarački okvir uređuju se pravila samog pregovaranja.

"Nakon toga radi se takozvani skrining svih 35 poglavlja, odnosno šest klastera. Radi se detaljna analiza šta je BiH do sada uradila u različitim oblastima, od poljoprivrede, energetike, zaštite potrošača, vanjske politike, statističkih podataka. Dakle, cijeli niz aspekata i za to je potrebno vrijeme. Međutim, važno je da se proces pokrene i da imamo formalnu saglasnost svih 27 članica za otvaranje pregovora i nadam se da ćemo to imati krajem naredne sedmice", rekao je Sattler.

Naglasio je kako je preporuka Evropske komisije za otvaranje pristupnih pregovora sa Bosnom i Hercegovinom izuzetno postignuće za cijelu zemlju.

"To je zaista jedna velika i značajna stvar koju ste postigli kao zemlja i kao građani. Ja sam pet godina u BiH i nije to tako česta situacija da imate jedinstvenu ocjenu važnosti ovog iskoraka. Pratio sam novine i vidim otprilike da se na isti način izvještava o toj vijesti, što znači da je riječ o jedinstvenom strateškom cilju o kojem su svi jedinstveni, od Sarajeva, do Banjaluke i Mostara", rekao je Sattler.

Naglasio je da je ipak riječ o preporuci, te da je konačna odluka sada na šefovima 27 država. U tom smislu, Sattler je pozvao bh. lidere da iskoriste preostalo vrijeme do sjednice Evropskog vijeća, koja će biti održana naredni četvrtak i petak.

Podsjetio je i kako je za početak naredne sedmice zakazana sjednica Vijeća ministara BiH, te ocijenio da su ministri veoma blizu usaglašavanja Zakona o sudovima, kao i Zakona o zaštiti ličnih podataka.

Sattler nije htio da prejudicira šta bi se desilo ako naša zemlje ne dobije "zeleno svjetlo" za pristupne pregovore.

"Ja ne bih da trčimo pred rudu. Velika šansa se ukazala, čuli smo pozitivne reakcije iz mnogih naših zemalja-članica, vidjeli ste brojne posjete na najvišem nivou. Prošle sedmice tri najvažnije zemlje članice - Njemačka, Italija i Austrija, njihovi ministri vanjskih posjeta isticali su tokom posjete da zajedno radimo na tome i ja to na taj način gledam".

Naglasio je da su bh. vlasti napravile značajne iskorake.

Podsjetio je da je na Zakonu o sukobu interesa, koji je usvojen nedavno, rađeno sedam godina.

"Koraci koji su napravljeni su zaista značajni. Imali ste komisiju koja je bila nefunkcionalna, koja je vršila provjere u smislu sukoba interesa, a koju su činili parlamentarni zastupnici. Imali ste entitetski veto. Ono što čujemo iz Banjaluke, posebno iz redova opozicije - da je riječ o prenosu nadležnosti, to su zaista budalaštine. Zakon bi izgubio svoju svrhu ako bi se uveo entitetski veto i ako biste imali komisiju koja provjerava postojanje sukoba interesa, a koja nije funkcionalna", rekao je Sattler.

Ambasador je, između ostaloga govorio tome kakva je uloga Delegacije EU u BiH na provođenju reformi i donošenju ključnih zakona, o izmjenama Izbornog zakona BiH, potezima vlasti iz Republike Srpske, koje se sve češće povezuju sa institucijama i projektima iz Ruske Federacije u vrijeme kada EU pojačava sankcije toj zemlji.

Clicky