Svijet

Sastanak u Samarkandu: Xi i Putin planiraju stvoriti novi svjetski poredak, ali jedna stvar im kvari planove

Posljednji put kada su kineski lider Xi Jinping i ruski predsjednik Vladimir Putin sjedili oči u oči, trijumfalno su proglasili dolazak "nove ere" u međunarodnim odnosima.

Usred zapadnog diplomatskog bojkota Zimskih olimpijskih igara u Pekingu i prijeteće krize u Ukrajini, dva najmoćnija svjetska autokrata podijelila su svoju viziju novog svjetskog poretka: on bi bolje zadovoljio interese njihovih nacija i više ne bi bio pod dominacijom Zapada, piše BBC.

U zajedničkom saopštenju od 5000 riječi, dvoje lidera objavilo je prijateljstvo "bez granica" i iznijelo svoje zajedničke pritužbe prema Sjedinjenim Državama i njihovim saveznicima.

“Svijet prolazi kroz značajne promjene”, stoji u njihovoj zajedničkoj izjavi, ističući “transformaciju globalne arhitekture upravljanja i svjetskog poretka”.

Više od 200 dana kasnije, Xi i Putin ponovno će se sastati na regionalnom summitu u gradu Samarkandu u jugoistočnom Uzbekistanu. Mnogo toga se promijenilo, ali ne nužno na način na koji su Kina ili Rusija mogle predvidjeti.

Tri sedmice nakon susreta sa Xijem u Pekingu – i samo nekoliko dana nakon završetka Zimskih olimpijskih igara, Putin je pokrenuo potpunu invaziju na Ukrajinu. Očekivao je brzu pobjedu, ali sedam mjeseci kasnije Rusija je daleko od pobjede. Njegove snage su iscrpljene, demoralizirane i bježe s teritorija koje su mjesecima okupirali.

Kina je nervozna

A to Kinu čini nervoznom. Budući da se sve više približavao Moskvi pod Xijem, Peking ima direktan udio u ishodu rata. Poražena Rusija ojačat će Zapad i postati manje korisna i pouzdana prednost u rivalstvu kineske velike sile sa SAD-om. Oslabljena Moskva također bi mogla biti manja smetnja za SAD, što bi omogućilo Washingtonu da se više usredotoči na Peking.

Xi ima tanku liniju. Ako se previše naginje pomoći Rusiji, riskira izlaganje Kine zapadnim sankcijama i diplomatskim udarima koji bi naškodili njenim vlastitim interesima. Reakcija bi također došla u osjetljivom trenutku za Xija, koji je samo nekoliko sedmica udaljen od traženja trećeg mandata koji krši norme na 20. stranačkom kongresu.

Do sada se dvije autoritarne sile nisu približile oblikovanju svjetskog poretka u svoju korist - ako ništa drugo, stručnjaci kažu da je ruski rat protiv Ukrajine poslužio jačanju odlučnosti Zapada.

Visoki ulog

Za Putina je invazija na Ukrajinu vjerovatno bila prvi korak u uklanjanju Rusije iz međunarodnog poretka nakon Drugog svjetskog rata – i poslije Hladnog rata.

Brzo zauzimanje Ukrajine zadalo bi bolan udarac NATO-u, proširilo sferu utjecaja Moskve i značajno promijenilo ravnotežu snaga u Evropi, u korist Rusije.

Ruska pobjeda također je mogla postaviti opasan presedan u odnosu na Kinu, koja je obećala da će se "ujediniti" sa samoupravnom demokratijom Tajvana - i silom ako bude potrebno.

Pod Xijem, Peking već pojačava vojnu aktivnost oko otoka. Lagana pobjeda za Putina dodatno bi produbila Xijevo uvjerenje da je Zapad u padu i pružila predložak za napad na Tajvan – izuzetno posljedičan događaj koji bi mogao promijeniti globalnu ravnotežu snaga.

Tenkovi ispaljuju projektile tokom tajvanske vojne vježbe bojevog gađanja, nakon što je Peking pojačao svoje vojne vježbe u blizini Tajvana u septembru.

Ali Ukrajina je uzvratila i umjesto da sabotira poredak koji predvode SAD, invazija je ponovno osnažila NATO, ojačala transatlantske veze i ujedinila Zapad.

U međuvremenu, Putinov sastanak sa Xijem nije mogao doći u gore vrijeme. Ruske snage masovno se povlače na sjeveroistoku Ukrajine, izgubivši više teritorija u sedam dana nego što su osvojile u pet mjeseci.

Iako je još prerano prognozirati ishod, čak i izgledi da će Rusija izgubiti rat dovoljni su da Peking bude zabrinut.

Ruski neuspjeh u Ukrajini već počinje izazivati ​​značajnu političku reakciju unutar Moskve, a potpuni poraz mogao bi potencijalno stvoriti političku nestabilnost u Kremlju – i ozbiljne glavobolje za Kinu.

Dok su rastuće veze između Kine i Rusije prvenstveno potaknute njihovim napetostima sa Zapadom, one su također djelomično potaknute bliskim osobnim odnosom između Xija i Putina. Tokom svog desetljeća na vlasti, Xi se susreo s Putinom 38 puta – više nego dvostruko više nego što se susreo s bilo kojim drugim svjetskim liderom.

Nema garancije da bi Rusija bez snažnog Putina bila jednako zainteresirana za prijateljstvo "bez ograničenja" s Pekingom; u najgorem mogućem scenariju, mogla bi čak postati prijateljskije raspoložena prema Zapadu, dodajući dugogodišnjim kineskim strahovima o geopolitičkom opkoljavanju od strane SAD-a.

Svako ima svoje strateške ciljeve

Pitanje, dakle, postaje koliko je daleko Peking spreman ići kako bi osigurao da Putin zadrži kontrolu i da Rusija ostane moćan sigurnosni i strateški partner kao protuteža Americi.

Sa svoje strane, Kina se suzdržala od glasanja protiv Rusije u Ujedinjenim narodima. Okrivila je NATO i SAD za rat i osudila zapadne sankcije Moskvi. Također je povećala ekonomsku pomoć svom susjedu, potaknuvši bilateralnu trgovinu na rekordne razine.

"Kina je voljna dati Rusiji neku prešutnu političku, diplomatsku i donekle ekonomsku podršku, ali bit je u tome da neće odstupiti od sebe i potkopati svoje druge strateške ciljeve kako bi podržala Rusiju", rekao je Brian Hart , saradnik projekta China Power u Centru za strateške i međunarodne studije.

Do sada je Peking pažljivo izbjegavao akcije koje bi mogle prekršiti zapadne sankcije, poput pružanja direktne vojne pomoći Moskvi. Pristup globalnom tržištu ključan je za Kinu, posebno kada je njena ekonomija već opterećena ozbiljnim problemima - od usporavanja rasta, vrtoglavog porasta nezaposlenosti mladih do kolapsa tržišta nekretnina.

Jedno područje na koje treba paziti, rekao je Hart, je prodaja oružja. Kina je dugo bila jedan od najvećih kupaca oružja u Rusiji. "Pitam se ako je vlastita ruska odbrambena industrija prenapregnuta, bi li se odlučila kupiti oružje od Kine", rekao je.

Ali čak i tada, Kina bi vjerovatno nastojala poslati rezervne dijelove ili artikle koji nisu na popisu sankcija ili bi ih slala zamršenim rutama kojima je teško ući u trag.

“(Peking i Moskva) su uvijek iznova govorili da ne namjeravaju stvoriti formalni savez koji ih veže na načine koji su protiv njihovih interesa. To im nije polazilo za rukom tokom kinesko-sovjetskog saveza 1950-ih i mislim da oni to stvarno vide kao lekciju iz historije”, rekao je Hart.

“Mislim da će Kina nastaviti jačati odnose s Rusijom samo u onoj mjeri u kojoj je to stvarno u njihovom općem interesu.”

Rastuća nelagoda

Ali čak i prije nevolja Rusije na bojnom polju, njena vojna agresija na Ukrajinu – i prešutna podrška Pekinga Moskvi – već su otuđile neke zemlje izvan zapadne orbite.

Kada se Xi i Putin sastanu s drugim liderima Šangajske organizacije za saradnju (SCO) u Uzbekistanu u četvrtak i petak, rat u Ukrajini bit će 'slon u sobi'.

Gledajući ruske tenkove kako ulaze u Ukrajinu, bivšu sovjetsku republiku, srednjoazijski lideri bivših sovjetskih teritorija zabrinuti su da bi Rusija mogla posegnuti i za njihovom zemljom.

Kazahstan je posebno odbio slijediti liniju Moskve. Poslao je humanitarnu pomoć Ukrajini, a njen predsjednik Kassym-Jomart Tokayev javno je odbio priznati separatističke regije u istočnoj Ukrajini koje podržava Rusija, razbjesnivši neke dužnosnike Kremlja.

Kineski lider Xi Jinping s kazahstanskim predsjednikom Kassym-Jomartom Tokayevom.

Kinesko odbijanje da osudi Rusiju izazvalo je nelagodu među srednjoazijskim zemljama, rekla je Niva Yau, viša istraživačica na Akademiji OESS-a, istraživačkom centru za vanjsku politiku u Kirgistanu.

“Kina je u sukobu sa zemljama u regiji jer još uvijek gleda na ruski rat u Ukrajini iz ovog protuzapadnog narativa – kao da će srušiti zapadnu hegemoniju”, rekla je.

To bi moglo omesti kineske napore da izgradi jače veze sa svojim srednjoazijskim susjedima, što je pothvat u koji je Kina mnogo ulagala dva desetljeća, prema Yauu.

Tokom Xijevog državnog posjeta Kazahstanu u srijedu – njegovog prvog inozemnog putovanja u gotovo 1000 dana – kineski lider pokušao je ublažiti takve zabrinutosti.

"Kina će uvijek podržavati Kazahstan u održavanju nacionalne nezavisnosti, suvereniteta i teritorijalnog integriteta", rekao je Xi Tokajevu, kazahstanskom predsjedniku, prema kineskim državnim medijima.

Antizapadni svjetski poredak

Međutim, Xijevo putovanje u centralnu Aziju nije samo iskazivanje podrške Putinu. Također se radi o jačanju veza na periferiji Kine i ponovnom utvrđivanju globalnog utjecaja Pekinga.

Osnovana od strane Kine 2001. za borbu protiv terorizma i promociju sigurnosti granica, SCO je godinama bio obavijen relativnom tamom. Pod Xijem se proširio u veličini i profilu, dajući članstvo Indiji i Pakistanu 2017. Nakon godina na listi čekanja kao promatrač, Iran bi trebao postati punopravni član na ovom summitu, prema izvještajima kineskih državnih medija.

Afganistan je također posmatrač, a talibani – nakon što su zauzeli Kabul nakon haotičnog američkog povlačenja prošle godine – šalju izaslanstvo u Samarkand.

Ali Iran je taj koji je upalio najviše alarma na Zapadu. Od 2019. Iran, Rusija i Kina održale su tri zajedničke pomorske vježbe usred produbljivanja veza. Sada, očekivano uključivanje Irana u SCO potiče strahove koje su neki promatrači dugo držali da se grupacija pojavljuje kao protuzapadni blok.

Ali neki stručnjaci kažu da u svom trenutnom stanju SCO zapravo nije idealna platforma za Kinu i Rusiju da guraju taj protuzapadni svjetski poredak.

Kao multilateralna organizacija, SCO je puno slabiji regionalni blok u usporedbi s Evropskom unijom ili Udrugom zemalja jugoistočne Azije.

“Povremeno je zapravo bilo nekih napetosti unutar SCO-a. Rusija je pokušala unaprijediti neke svoje interese koji nisu uvijek usklađeni s kineskim u regiji. Ne mislim da je savršeno postavljen da bude ovakva platforma za oblikovanje novog svjetskog poretka”, rekao je Hart iz CSIS-a.

Sliku također komplicira prisutnost Indije, koja ima snažne veze s Rusijom još iz Hladnog rata. Ali Delhi je također doživio pad odnosa s Pekingom zbog sukoba duž njihove granice, te se približio Washingtonu i njegovim saveznicima u Indo-Pacifiku.

Indija je članica Kvadrilateralnog sigurnosnog dijaloga zajedno sa SAD-om, Japanom i Australijom, grupom koju zbližavaju prijetnje Kine.

Ipak, Xi će iskoristiti summit SCO-a da pokaže i domaćoj publici i svijetu da, unatoč tome što ju je Zapad diplomatski izolirao, Kina i dalje ima prijatelje i partnere te je spremna preuzeti više vodstva na svjetskoj pozornici.

Ali ako rat u Ukrajini završi kao glavna tačka preokreta za slabljenje Rusije, to bi moglo unazaditi Xijeve planove.

“Kina zapravo nema drugih velikih moćnih partnera na način na koji Sjedinjene Države imaju mnogo evropskih i indo-pacifičkih saveznika na koje se mogu osloniti. Dakle, Rusija je daleko najmoćnija država koja je donekle blisko povezana s Kinom”, rekao je Hart.

"Mislim da je to nešto zbog čega Peking brine - da će se Rusija pretjerano proširiti i to bi moglo potkopati njihove zajedničke napore da oblikuju svjetski poredak."

Clicky