Prema mjerenjima IQ Air stranice u 19 sati, Sarajevo je večeras, 19. decembra na prvom mjestu po zagađenosti prema listi IQAir.
Međutim, Raport je prvobitno objavio netačnu informaciju kako je Sarajevo najzagađeniji grad na svijetu, ali to nije istina, s obzirom da se lista kompanije IQAir odnosi samo na velike gradove, odnosno regionalne ili državne centre.
Analizom Raskrinkavanja je utvrđeno da su podaci o zagađenosti gradova uzimani sa web stranice IQAir, što je stranica švicarske kompanije koja se bavi proizvodnjom i prodajom tehnologije vezane za kvalitet zraka. Međutim, kako piše iznad same liste, na njoj su samo veliki gradovi, odnosno regionalni ili državni centri.
Indeks zagađenosti iznosi jezivih 357, sudeći po mjerenjima ove stanice, što znači da PM2 čestica ima čak 62 puta više od dozvoljenog.
Prema podacima IQ Aira u Sagrđijama indeks zagađenosti iznosi 529, a zrak je okarakterisan kao "opasan".
Slično govore i podaci Eko akcije - pa je tako kod Ambasade SAD izmjereno čak 322 ovakvih čestica te je zrak "opasan".
Eko akcija izdala je važno upozorenje za sve građane Sarajeva.
"Ozbiljne posljedice moguće za cjelokupno stanovništvo! Tokom boravka vani treba izbjegavati bilo kakve napore. Najugroženije kategorije stanovništva: trudnice, stare osobe i djeca, osobe s respiratornim i srčanim problemima, morale bi ostati u zatvorenom", navode iz Eko akcije.
Iza glavnog bh. grada, po zagađenosti, slijedi Kolkata i Delhi u Indiji, Dhaka u Bangladešu, Lahore u Pakistanu.
Što se tiče gradova u susjedstvu, Beograd je na desetom mjestu, a indeks zagađenosti u glavnom gradu Srbije iznosi 168.
Podsjetimo, Ministarstvo komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo proglasilo je u ponedjeljak, 18. decembra epizodu "Upozorenje" za područje KS uz primjenu interventnih mjera koje su u funkciji zaštite zdravlja stanovništva i smanjenja emisija zagađujućih materija u zrak.
Iz Zavoda za javno zdravstvo KS preporučuju osobama s hroničnim plućnim i srčanim oboljenjima, kao i onima sklonim težim alergijskim reakcijama, starijoj populaciji, hroničnim stabilnim bolesnicima, trudnicama, te mlađoj djeci da izbjegavaju boravak na otvorenom.
Kvalitet zraka se kontinuirano prati, te podaci objavljuju OVDJE.