sankcije

SAD žele zaustaviti Raiffeisenov posao s Rusijom

Američke vlasti žele spriječiti Raiffeisen Bank International (RBI) u njezinom delikatnom poslu vrijednom milijarde dolara koji uključuje ruskog oligarha Olega Deripasku i njegove udjele u građevinskoj tvrtki Strabag.

Visoki dužnosnici američkog ministarstva finansija pozvali su austrijsku banku da odustane od svojih planova, a upućeni su Reutersu rekli:

"Ovaj bi se dogovor mogao obiti o glavu." Amerikanci bi banci mogli nametnuti kazne.

Šef RBI-ja Johann Strobl htio bi preko ruske podružnice kupiti 27,8 posto Strabaga od tvrtke bliske Deripaski za oko 1,5 milijardi eura. Na taj bi se način mogao osloboditi zamrznuti kapital u Rusiji. Prijete nevolje: SAD su protiv toga.

Amerikanci su od banke zatražili pojedinosti o ljudima i tvrtkama uključenim u posao, rekli su upućeni. Strahovali su da bi Deripaska mogao imati koristi od transakcije. IRB je već duže vrijeme na nišanu SAD-a. Naprimjer, američko tijelo za sankcije Ured za kontrolu inostrane imovine (OFAC) poslalo je banci pismo prije godinu dana s nizom pitanja o njezinom ruskom poslovanju.

Konkretno, riječ je o ovome: RBI, koja je pod pritiskom zbog ruskog poslovanja, složenom transakcijom pokušava iz zemlje izvući zamrznutu dobit.

Deripaska je službeno smanjio svoj udio u MKAO-u na 49 posto prije nekoliko godina. Prema investicijskom izvješću koje je Strabag dobio od Rasperie, on ima kontrolu. Oligarha se smatra bliskim čovjekom od povjerenja ruskog predsjednika Vladimira Putina . SAD i EU su ga sankcionirale, a imovina mu je zamrznuta. Deripaska dakle ne prima nikakve dividende od Strabaga.

Prodaja paketa dionica odvijat će se na nekoliko strana: u prvom koraku paket dionica Strabaga trebao bi biti prebačen s Rasperie na rusku tvrtku Iliadis, od koje će potom RBI kupiti paket. Šef IRB-a nedavno nije želio reći tko stoji iza ove tvrtke. Strobl je rekao da je dogovorena povjerljivost po ovom pitanju, istaknuvši da tvrtka nije sankcionirana. Nakon zatvaranja, koje je najavljeno za prvo tromjesečje, ruska banka-kćer trebala bi prenijeti dionice Strabaga na RBI kao dividendu u naravi. Ali u ovo sučelje uključen je još jedan poduzetnik: Stephan Zöchling, suvlasnik štajerskog specijalista za ispušne plinove Remus i investitor koji je preuzeo preostalu imovinu euvropske podružnice ruske Sberbanke. On obnaša dužnost direktora investicijskog društva na koje će RBI prenijeti dionice Strabaga. Prema insajderu, Zöchling je godinama radio za Deripasku.

Clicky