SAD su utvrdile da de facto lider Saudijske Arabije - prestolonasljednik Mohamed bin Salman - ima imunitet od tužbe koju je podnijela zaručnica ubijenog novinara Jamala Khashoggija.
Khashoggi, istaknuti saudijski kritičar, ubijen je u saudijskom konzulatu u Istanbulu u oktobru 2018.
Američka obavještajna služba saopćila je da vjeruje da je princ Mohamed naredio ubistvo.
Ali u sudskim podnescima, State Department je rekao da on ima imunitet zbog svoje nove uloge saudijskog premijera, javlja BBC.
Khashoggijeva bivša vjerenica, Hatice Cengiz, napisala je na Twitteru da je "Jamal ponovo umro danas" sa presudom.
Ona je - zajedno sa grupom za ljudska prava Demokratija za arapski svijet sada (Zora), koju je osnovao gospodin Khashoggi - tražila neodređenu odštetu u SAD od princa prijestolonasljednika zbog ubistva svog zaručnika.
SAD: Dobio je imunitet, ali to ne znači da je nevin
U tužbi se saudijski lider i njegovi zvaničnici optužuju da su "kidnapovali, vezali, drogirali i mučili i ubili američkog novinara i zagovornika demokratije Jamala Khashoggija".
Generalna sekretarka Amnesty Internationala, Agnes Callamar, rekla je: "Danas je to imunitet. Sve to dovodi do nekažnjivosti."
Princa Mohameda je njegov otac, kralj Salman bin Abdulaziz Al Saud, imenovao za prestolonasljednika 2017. godine. Ovaj 37-godišnjak je potom dobio ulogu premijera u septembru ove godine.
On negira bilo kakvu ulogu u ubistvu Khashoggija.
Advokati Ministarstva pravde rekli su da kao "sjedeći šef strane vlade", prestolonasljednik "uživa imunitet šefa države od jurisdikcije američkih sudova kao rezultat te funkcije".
"Doktrina imuniteta šefa države dobro je utemeljena u međunarodnom običajnom pravu", rekli su advokati Ministarstva pravde.
Ali Bidenova administracija je željela naglasiti da presuda nije bila utvrđivanje nevinosti.
"Ovo je pravna odluka koju je donio State department u skladu sa dugogodišnjim i dobro utvrđenim principima međunarodnog običajnog prava", rekao je portparol Savjeta za nacionalnu sigurnost Bijele kuće u pisanoj izjavi.
"To nema nikakve veze sa osnovanošću slučaja."
Saudijska Arabija je saopćila da je bivši novinar Washington Posta ubijen u "odmetničkoj operaciji" od strane tima agenata koji su ga poslali da ga ubijede da se vrati u kraljevstvo.
Međutim, američki zvaničnici rekli su da je CIA zaključila, "sa srednjim do visokim stepenom sigurnosti", da je MBS - kako je princ poznat - bio saučesnik.
Ubistvo je izazvalo globalnu pometnju i narušilo imidž princa Muhameda i njegove zemlje.
To je također dovelo do velikog pada u američko-saudijskim odnosima. Biden je obećao da će Saudijsku Arabiju učiniti "parijom" dok je vodio kampanju za predsjednika 2019.
Kako je Biden promijenio ploču
Biden je odbio da razgovara sa Mohamedom bin Salmanom kada je prvi put postao predsjednik.
Ali tokom ljeta, predsjednik Biden je rekao da želi "preorijentisati" odnose, uoči posjete Saudijskoj Arabiji u julu.
Njegova posjeta - u kojoj je prikazan kako udara šakom prijestolonasljednika - kritizirana je kao potvrda saudijske vlade nakon ubistva gospodina Khashoggija.
Sarah Leah Whitson, izvršna direktorica Dawn-a, napisala je na Twitteru da je "ironično da je predsjednik Biden sam uvjerio da MBS može izbjeći odgovornost kada je predsjednik Biden obećao američkom narodu da će učiniti sve da ga smatra odgovornim".
Agnes Callamar iz Amnestyja napisala je na Twitteru: Ovo je duboka izdaja. Drugi. Pres. Trump. Zatim Pres. Bidenov udarac šakom…U svakom trenutku, imali su druge izbore",
A Nihad Awad, nacionalni izvršni direktor Vijeća za američko-islamske odnose, rekao je da je Bidenova administracija "prodala krv Jamala Kashoggija za saudijsku naftu".