Svijet

Ruski špijun pokušao se infiltrirati u Međunarodni krivični sud. Kako je otkriven?

Američke vlasti objavile su nove pojedinosti o tome kako se navodni ruski špijun pokušao infiltrirati u Međunarodni krivični sud (ICC) u nizozemskom Haagu.

Tvrde da se koristio lažnim identitetom razvijanim tokom desetljeća.

Optužnica tereti Sergeja Čerkasova za kojeg američke obavještajne službe vjeruju da je elitni "ilegalni" operativac ruske vojne obavještajne agencije GRU.

Ruski špijun se predstavljao kao Brazilac

Čerkasov se godinama predstavljao kao brazilski državljanin Victor Muller Ferreira.

Čerkasov je magistrirao vanjsku politiku Sjedinjenih Američkih Država na Univerzitetu Johns Hopkins. Potom je dobio praksu na ICC-u.

Priveden je po dolasku u Nizozemsku prošlog aprila kada je pokazao svoj pasoš na ime Ferreira.

Nizozemska obavještajna služba kasnije je objavila njegovo pravo ime i neke detalje. Međutim, nisu ga uhapsili već deportirali u Brazil.

Prošlog jula tamo je osuđen zbog optužbi za lažno korištenje brazilskih dokumenata. Osuđen je na 15 godina zatvora, prenosi Guardian.

Njegov pokušaj infiltracije u ICC dobio je dodatni značaj nakon odluke suda ranije ovog mjeseca da podigne optužnicu za ratne zločine protiv ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Da je Čerkasov uspio raditi na sudu, potencijalno bi mogao pristupiti sudskim sistemima e-maila i drugim osjetljivim informacijama.

Nakon hapšenja u Brazilu, Rusija je brzo pokrenula zahtjev za izručenje. Priznala je da je u pitanju Sergej Čerkasov. Međutim, Rusi su insistirali na tvrdnji da je on kriminalac koji bježi od optužbi za drogu u Rusiji, a ne operativac GRU-a.

Pokušaj izručenja operativaca na temelju izmišljenih krivičnih prijava taktika je koju su ruske vlasti već koristile.

Nevjerovatni detalji

Američka optužnica na 46 stranica puna je nevjerovatnih detalja. To uključuje navodne poruke koje je Čerkasov slao svom voditelju kada je dobio mjesto na Johns Hopkinsu.

“Je*beno smo uspjeli, ne mogu vjerovati, brate. Stavili smo se na vrh brda", stoji u jednoj poruci.

Kasnije, kada je dobio američku vizu, Čerkasov je napisao:

“Posao je obavljen – ići ćemo u SAD. Otići ćemo tamo sa statusom je*enog vrhunskog frajera s fantastičnom radnom perspektivom, perspektivom državljanstva.”

Optužnica također navodi lokacije skrovišta koje je Čerkasov predložio svom voditelju iz GRU-a.

Uključene su i poruke koje je Čerkasov navodno poslao iz zatvora u Brazilu emotivnom partneru, očito s ciljem da mu ostane odan.

Javno objavljivanje detalja optužnice vjerovatno je američki pokušaj pritiska na Brazil da ne izruči Čerkasova Rusiji. Može također ukazivati na zahtjev za izručenje u SAD.

Također može imati za cilj osramotiti GRU, budući da nagovještava da je Čerkasov možda bio identificiran i praćen nekoliko godina prije hapšenja.

Clicky