Kako do zarade

Ruski novac je zarobljen: Putin zaobišao sankcije ali problem ga je stigao

Robama kao što su nafta, zlato i pšenica obično se trguje širom svijeta u američkim dolarima, svjetskoj rezervnoj valuti, koja se koristi kao sredstvo plaćanja u međunarodnim transakcijama jer joj se vjeruje

Milijarde dolara profita od prodaje ruske nafte zaglavljene su u indijskim bankama. To zadaje udarac naporima ruskog predsjednika Vladimira Putina da prestane da koristi američki dolar za trgovinu.

Robama kao što su nafta, zlato i pšenica obično se trguje širom svijeta u američkim dolarima, svjetskoj rezervnoj valuti, koja se koristi kao sredstvo plaćanja u međunarodnim transakcijama jer joj se vjeruje.

Međutim, ruski finansijski sistem je izolovan zapadnim sankcijama uvedenim nakon Putinove invazije na Ukrajinu, zbog čega njegova zemlja obično ne obavlja transakcije u dolarima.

Putin je pokušao da zaobiđe ovo tako što je prodavao naftu zemljama poput Kine i Indije u njihovim lokalnim valutama, juanima i rupijama, izazivajući strah da će to potkopati snagu američkog dolara u inostranstvu.

Kina je također nastojala da oslabi uticaj američkog dolara na globalnu trgovinu, pozivajući lidere Zaliva da dozvole kupovinu nafte i gasa u juanima. Neki izvještaji čak sugerišu da bi bilateralni sporazum denominiran u juanima možda već bio u pripremi.

Međutim, čini se da su se nedavni pokušaji dedolarizacije bilateralne trgovine sa Indijom obrušili na Moskvu kao bumerang.

Rusija je postala jedan od najvećih dobavljača nafte Indiji i od prodaje je zaradila milijarde dolara. To je rezultiralo akumulacijom do milijardu dolara svakog mjeseca u rupijskim sredstvima u indijskim bankama, kojoj se ne može pristupiti zbog ograničenja od strane Rezervne banke Indije, koja sprečava ruske kompanije da prenose rupije na bankovnim računima u Indiji u Rusiju i pretvarajući ih u rublje, prenio je Bloomberg.

Timothy Ash, ekonomista i saradnik programa za Rusiju i Euroaziju utjecajnog britanskog istraživačkog centra Chatham House, rekao je da su rat u Ukrajini i sankcije koje su naknadno uvedene Rusiji "upravo potvrdile da je dolar kralj".

"Jednostavno nema brzog rješenja za Rusiju, Kinu i ostale, dok globalno vjerujem u američki dolar", rekao je Ash za Nevsveek.

Pretpostavlja da Rusija tek otkriva zašto svi vjeruju dolaru, a razlog je, kaže, to što je on slobodno konvertibilan, a rupija nije.

"Indija vodi djelimično konvertibilni kapitalni račun, što znači da se (indijska rupija) može zamijeniti za strane valute i obrnuto iz ograničenih razloga", kaže Aditia Bhan iz globalne istraživačke fondacije "Observer Research Foundation".

Zabrinutost oko stabilnosti deviznog kursa glavna je prepreka koja stoji iza oklijevanja indijske vlade da rupiju učini potpuno konvertibilnom.

"Stabilne cijene su ključni preduslov za internacionalizaciju valute", kaže Bhan.

"Dalje zabrinutost je da bi internacionalizacija (indijske rupije) mogla ograničiti sposobnost Rezervne banke Indije (RBI) da upravlja domaćom novčanom masom i utiče na kamatne stope u skladu sa preovlađujućim makroekonomskim okolnostima", dodaje Bhan.

Kao rezultat ovih ograničenja, čak 39 milijardi dolara moglo bi da ostane zaglavljeno na indijskim bankovnim računima, navodi Reuters.

"To je problem", rekao je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov novinarima u indijskoj državi Goa u maju.

"Moramo da iskoristimo ovaj novac. Ali za ovo, ove rupije moraju biti prebačene u drugu valutu, o čemu se sada razgovara", rekao je on.

U septembru je izgledalo da je Lavrov priznao da je Moskva skoro odustala od spašavanja svojih zaliha od milijardu rupija iz Indije.

"Razgovarali smo sa (indijskim ministrom vanjskih poslova) Subrahmaniamom Jaishankarom u Džakarti o bilateralnim pitanjima, uključujući takve probleme (kao što je mehanizam plaćanja između Rusije i Indije). U sadašnjoj situaciji, akumuliralo se mnogo milijardi rupija za koje nije pronađena namena, a naši indijski prijatelji su nas uvjerili da će ponuditi perspektivna područja za ulaganje", rekao je Lavrov 10. septembra, a prenosi TASS.

Čini se da je jedina opcija Rusije da iskoristi taj novac trenutno da ga potroši ili uloži u Indiju. Ali postoji jednostrani trgovinski odnos između Nju Delhija i Moskve, pri čemu Indija veoma malo prodaje Rusiji, što ih čini nesposobnim da troše.

Osim nafte, Rusija je jedan od najvećih dobavljača oružja i vojne opreme Indiji.

Između aprila prošle i februara ove godine, indijski uvoz iz Rusije dostigao je 41,56 milijardi dolara, uključujući povećanje uvoza sirove nafte za više od 900 posto u odnosu na prethodnu godinu.

Istovremeno, indijski izvoz u Rusiju iznosio je samo 3 milijarde dolara. To znači da "obim ’zamrznutih sredstava’ može da dostigne desetine milijardi dolara", rekao je za Bloomberg Alexandar Knobel, direktor Instituta za međunarodnu ekonomiju i finansije Ministarstva za ekonomski razvoj.

"Situacija je pogoršana istorijski visokim ukupnim trgovinskim deficitom Indije, koji smanjuje mogućnosti za poravnanje sa trećim zemljama", objasnio je on.

Prošlog mjeseca, Mihail Zadornov, bivši ruski ministar finansija i bivši šef jedne od najvećih banaka u zemlji, sugerisao je u kolumni za rusku novinsku agenciju RBC da je neuspjeh da se nadoknadi ta izvozna zarada u Indiju "direktan uzrok depresijacije (rublje) ovog ljeta".

"Još jedan ne baš očigledan razlog za slabljenje (rublje) je zaglavljena rupija. Rusija je u prvoj polovini godine snabdijevala Indiju naftom i naftnim derivatima u vrijednosti od 30 milijardi dolara, a naš uvoz iz Indije se procjenjuje na približno 6 do 7 milijardi dolara godišnje", rekao je on.

"Nemamo šta da kupimo u Indiji, ali ne možemo da vratimo ove rupije jer je rupija nekonvertibilna valuta", dodao je Zadornov.

Rusija je također izrazila interesovanje za izgradnju alternativnog mehanizma plaćanja sa drugim zemljama BRIKS-a. Ali u julu je indijski ministar vanjskih poslova Džaišankar rekao da "ne postoji ideja o valuti BRIKS-a".

Clicky