Moskva već danima optužuje Ukrajinu da planira detonirati ‘prljavu bombu‘. Posljednje optužbe iznijeli su u utorak u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda.
Lažna uzbuna
"Poprilično smo zadovoljni jer smo podigli osviještenost. Ne smeta mi ako će ljudi govoriti da Rusija diže lažnu uzbunu ako se to ne dogodi jer je ovo grozna, grozna katastrofa koja potencijalno prijeti cijeloj Zemlji, rekao je zamjenik ruskog ambasadora pri UN-u Dmitrij Poljanskij.
Photo, used by the Russian Foreign Ministry in its Twitter post (https://t.co/C9ty3hU3Ef) is an ARAO photo from 2010. pic.twitter.com/1f1DynuvFR
— Slovenian Government (@govSlovenia) October 25, 2022
Rusi su, među ostalim, svoje tvrdnje o takozvanoj ukrajinskoj prljavoj bombi "potkrijepili fotografijama" koje su objavili na Twitteru i koje "dokazuju" njihove navode. No slovenska vlada sada ih je demantirala. Oni su objavili kako je jedna od tih fotografija nastala u Sloveniji.
"Radioaktivni otpad u Sloveniji se skladišti na siguran način i pod nadzorom. Neće se koristiti za izradu prljavih bombi", objavili su Slovenci na svom Twitteru.
Jedna od fotografija koja je korištena u ruskom tvitu, a u kojem govore o navodnim ukrajinskima kapacitetima za izradu "prljave bombe", pripada Slovenskoj agenciji za radioaktivni otpad (ARAO).
Detektori dima
"Fotografija je iz 2010. godine. Korištena je na stručnim predavanjima i u informativnim materijalima. Fotografiju je rusko Ministarstvo vanjskih poslova objavilo bez znanja ARAO-a", saopćila je slovenska vlada.
💬 Russian Defence Ministry: According to the information at hand, two organisations of Ukraine have been ❗ directly ordered to create the so-called #dirtybomb.
— MFA Russia 🇷🇺 (@mfa_russia) October 24, 2022
☢️ The works are at their concluding stage. pic.twitter.com/7mxxCpWSWK
Na fotografiji se vide predmeti zamotani u plastične vrećice sa simbolom za radioaktivnost i natpisom "radioaktivno".
No kako se navodi u saopćenju iz Ljubljane, riječ je o detektorima dima koji ne sadrže radioaktivne tvari koje su Rusi naveli u tablici koju su objavili uz fotografiiju.
"Sadrže slabo radioaktivne tvari, zbog čega se moraju zbrinjavati kao nuklearni otpad", objasnili su iz slovenske vlade.