Prošle sedmice su se napadu na ukrajinske pozicije oko naselja Berdiči zapadno od ruševina Avdijivke pridružili novi ruski robotski tenkovi naoružani granatama.
Ovaj borbeni test – prvi put ikada da je naoružano kopneno vozilo bez ljudske posade (UGV) poslano u veliki mehanizirani napad – bio je nevjerojatan uspjeh, tvrdi jedan ruski propagandist. Istina je da su barem dva od pet ili šest ruskih UGV-ova najprije imobilizirali, a potom i raznijeli ukrajinski leteći dronovi, piše Forbes.
Kopneni roboti, dugi oko metar i po i naoružani bacačima granata AGS-17, uvedeni su u borbe u sklopu ruskih napada zapadno od Avdijivke. Taj grad, bivše ukrajinsko uporište na istoku Ukrajine, pao je prije mjesec dana zahvaljujući ruskim kliznim bombama i napadima pješadije koje su Rusi skupo platili.
"U sklopu borbene misije, grupa jurišnih dronova pružala je podršku operacijama, osiguravši potiskivanje neprijateljskih pozicija u selu koristeći se instaliranim bacačima AGS-17 iz kojih su ispalili nekoliko stotina granata," napisao je propagandist Boris Rožin.
"Tokom borbene misije, dronovi su ostvarili dobre rezultate," dodao je. "Nastavili su s radom čak i uvjetima u kojima bi gubici vojnika i skupe opreme bili neizbježni." Ono što Rožin nije napomenuo jest da je 47. mehanizirana brigada ukrajinske vojske omela ili oštetila najmanje dva robota – a potom poslala sićušne zračne FPV dronove da ih raznesu.
Video of Russian combat UGV's, which have an AGS-17/30 automatic grenade launcher attached to them and also appear to be able to set TM-62 anti-armor mines, being destroyed by UAV's from the AFU 47th Mechanized Brigade in the area of #Avdiivka.#OSINT #UkraineRussiaWar… pic.twitter.com/6ZE1h824aF
— OSINT (Uri) 🇺🇸 🇨🇦 🇬🇧 🇺🇦 🇮🇱 (@UKikaski) March 30, 2024
Stotine malih radionica za dronove
Činjenica da ruskim UGV-ovima prijete ukrajinski leteći dronovi nije iznenadila Samuela Bendetta, savjetnika analitičke skupine iz Virginije koja se fokusira na rusku vojnu tehnologiju. "Trenutno sve što se kreće po ratištu zamijete i udaraju dronovi," rekao je on.
Pokušavajući nadomjestiti nestašicu naoružanja u svojim redovima (do koje je došlo u oktobru kada su proruski Republikanci u američkom Kongresu počeli blokirati slanje pomoći), Kijev je angažirao mrežu stotina malih radionica za izgradnju najmanje 50.000 malenih FPV dronova mjesečno. Brigade opremaju svaki dron s bojnom glavom i šalju ga prema ruskim trupama, udaljenima čak i do nekoliko kilometara.
Loši ruski radio-ometački uglavnom ne mogu zaustaviti ukrajinske dronove. Ukrajinski su pak ometači mnogo uspješniji u prizemljivanju loše izrađenih ruskih FPV dronova, što Ukrajincima daje trajnu – i sve veću – prednost u borbi dronovima. Ta prednost omogućava ukrajinskim brigadama da nastave odolijevati ogromnim ruskim kopnenim napadima, uključujući i jedan nedavni tenkovski napad koji je možda bio čak i najveći od početka pune invazije prije više od dvije godine.
Sićušni FPV dronovi ubijaju pješake i uništavaju vozila, s ili bez posade. "Ovo je nešto o čemu se treba razmišljati tokom razvoja kopnenih sistema," rekao je Bendett. Oklop za zaštitu od dronova koji podsjeća na kavez može pomoći zaštititi vozila s posadom, a i ona bez posade trebaju sličnu zaštitu.
Rožin je, čini se, priznao da roboti koji su uništeni tokom napada oko Berdičija mogu biti unaprijeđeni. Naglasio je kako su trenutni UGV-ovi testni modeli i usputno spomenuo "daljnji razvoj". "U budućnosti," napisao je, "takve platforme imat će svoje mjesto na ratištu."