BORBENA MISIJA

Rusi u bitku poslali robotske mini tenkove koji izbacuju granate, nisu dobro prošli

Prošle sedmice su se napadu na ukrajinske pozicije oko naselja Berdiči zapadno od ruševina Avdijivke pridružili novi ruski robotski tenkovi naoružani granatama.

Ovaj borbeni test – prvi put ikada da je naoružano kopneno vozilo bez ljudske posade (UGV) poslano u veliki mehanizirani napad – bio je nevjerojatan uspjeh, tvrdi jedan ruski propagandist. Istina je da su barem dva od pet ili šest ruskih UGV-ova najprije imobilizirali, a potom i raznijeli ukrajinski leteći dronovi, piše Forbes.

Kopneni roboti, dugi oko metar i po i naoružani bacačima granata AGS-17, uvedeni su u borbe u sklopu ruskih napada zapadno od Avdijivke. Taj grad, bivše ukrajinsko uporište na istoku Ukrajine, pao je prije mjesec dana zahvaljujući ruskim kliznim bombama i napadima pješadije koje su Rusi skupo platili.

"U sklopu borbene misije, grupa jurišnih dronova pružala je podršku operacijama, osiguravši potiskivanje neprijateljskih pozicija u selu koristeći se instaliranim bacačima AGS-17 iz kojih su ispalili nekoliko stotina granata," napisao je propagandist Boris Rožin.

"Tokom borbene misije, dronovi su ostvarili dobre rezultate," dodao je. "Nastavili su s radom čak i uvjetima u kojima bi gubici vojnika i skupe opreme bili neizbježni." Ono što Rožin nije napomenuo jest da je 47. mehanizirana brigada ukrajinske vojske omela ili oštetila najmanje dva robota – a potom poslala sićušne zračne FPV dronove da ih raznesu.

Stotine malih radionica za dronove

Činjenica da ruskim UGV-ovima prijete ukrajinski leteći dronovi nije iznenadila Samuela Bendetta, savjetnika analitičke skupine iz Virginije koja se fokusira na rusku vojnu tehnologiju. "Trenutno sve što se kreće po ratištu zamijete i udaraju dronovi," rekao je on.

Pokušavajući nadomjestiti nestašicu naoružanja u svojim redovima (do koje je došlo u oktobru kada su proruski Republikanci u američkom Kongresu počeli blokirati slanje pomoći), Kijev je angažirao mrežu stotina malih radionica za izgradnju najmanje 50.000 malenih FPV dronova mjesečno. Brigade opremaju svaki dron s bojnom glavom i šalju ga prema ruskim trupama, udaljenima čak i do nekoliko kilometara.

Loši ruski radio-ometački uglavnom ne mogu zaustaviti ukrajinske dronove. Ukrajinski su pak ometači mnogo uspješniji u prizemljivanju loše izrađenih ruskih FPV dronova, što Ukrajincima daje trajnu – i sve veću – prednost u borbi dronovima. Ta prednost omogućava ukrajinskim brigadama da nastave odolijevati ogromnim ruskim kopnenim napadima, uključujući i jedan nedavni tenkovski napad koji je možda bio čak i najveći od početka pune invazije prije više od dvije godine.

Sićušni FPV dronovi ubijaju pješake i uništavaju vozila, s ili bez posade. "Ovo je nešto o čemu se treba razmišljati tokom razvoja kopnenih sistema," rekao je Bendett. Oklop za zaštitu od dronova koji podsjeća na kavez može pomoći zaštititi vozila s posadom, a i ona bez posade trebaju sličnu zaštitu.

Rožin je, čini se, priznao da roboti koji su uništeni tokom napada oko Berdičija mogu biti unaprijeđeni. Naglasio je kako su trenutni UGV-ovi testni modeli i usputno spomenuo "daljnji razvoj". "U budućnosti," napisao je, "takve platforme imat će svoje mjesto na ratištu."

Clicky