Vijesti

Rosensaft: Paravojna banda bosanskih Srba pobila je više od 8.000 ljudi. Izvještaj RS je gadost

Predstavnik Svjetskog jevrejskog kongresa Menachem Rosensaft kazao je da se Srebrenica pretvorila u najveću klaonicu i da je to nemoguće opisati.

Podsjetio je na sudbinu Nine Ćatića i napore njegove majke da nađe njegove posmrtne ostatke.

"Hajra Ćatić je preminula prošlog novembra, nije uspjela da sahrani svoje dijete. Teško nam je i zamisliti 8 lica, baš kao što nismo u stanju da spoznamo 6 miliona Jevreja ubijenih u Holokaustu, Da bismo mi ostali mogli shvatiti ogromnu ljudsku tragediju genocida u Srebrenici, posebno na dan poput današnjeg.

Moramo razmišljati o pojedinačnim žrtvama i pokušati zamisliti njihov strah, tjeskobu, bol i monstruoznost njihovog ubistva. Zato, dozvolite da današnje riječi posvetim ubijenom Nini Ćatiću. Njihove živote su brutalno prekinuli pojedinci koji nisu pokazali nikakvo suosjećanje, ako ne i da se poistovjetimo sa onima koji su bili podvrgnuti strašnim patnjama tokom genocida i tokom ovih 27 godina nakon genocida. Razumijemo koliko je ova godišnjica a vas srceparajuća, a ona je značajna za sve koji imaju savjest“, kazao je Rosensaft.

"U julu 1995. Srebrenica je postala centar svemira, a međunarodna zajednica mora biti primorana da se prisjeća zločina protiv čovječnosti, zločina koji je dozvolila da se tamo dogodi, zbog svog apsolutnog neuspjeha i odbijanja da se desi ono što se desilo. Ne moće se reći da svijet nije imao dovoljno upozorenja. Nino Ćatić nije bio jedini koji je upozoravao. Njihove riječi nisu uzbunile svijet.

Šta možemo mi i vi da uradimo zajedno da bismo mogli nastaviti dalje? Dunja Mijatović, komesar za ljudska prava Vijeća Evrope, je uputila inicijativu da se 11. jul proglasi Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici. To bi trebalo učiniti ne samo iz poštovanja prema žrtvama već i kao kontramjeru upornim nastojanja, posebno ali ne i isključivo u RS, da se ignorira ovaj genocid. Svi mi želimo pomirenje, potrebno nam je da bi društvo moglo nastaviti dalje, ali i svako istinsko pomirenje mora biti utemeljeno na istini. Činjenica je da je tokom nekoliko dana od 11. jula 1995. paravojna banda bosanskih Srba pod komandom generala Ratka Mladića ubila više od 8.000 muslimanskih muškaraca i dječaka iz Srebrenice i okoline koje je Vijeće sigurnosti UN-a proglasilo sigurnom zonom. Snage bosanskih Srba su nasilno protjerali više od 20.000 civila iz srebreničke enklave.

Ne smijemo dozvoliti da oni koji poriču genocid i dalje pokušavaju prebaciti krivicu na žrtve kako je to prošle godine urađeno u izvještaju samozvane nezavisne komisije koju su imenovale vlasti RS. Taj izvještaj je intelektualna gadost. Prije 19 godina kada je ovdje pokopano prvih 600 žrtava, Almedina Dautbašić je iznijela moralni imperativ koji mira biti izazov za sve koji poriču genocid – pobili ste našu djecu, očeve, majke, braću, muževe, rekla je Almedina. Pokušali ste da ubijete čitav jedan narod, ali niste ubili naša sjećanja koja će od danas biti jača od svakog zla koje ste počinili. Danas i sutra mi koji nismo bili tu smo solidarni sa preživjelima. Posvetimo se trajnom upisivanje genocida u Srebrenici u anale čovječanstva radi sjećanja i radi upozorenja“, kazao je Rosensaft

Clicky