Kriminal

Ročište Osmici: Tužilac Čavka uporedio Mehmedagića sa Lujem XIV, odbrana tvrdi da je proces montiran

Na Sudu BiH završeno je ročište za određivanje mjera zabrane direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije BiH (OSA) Osmanu Mehmedagiću i uposleniku ove Agencije Muhamedu Pekiću koje je predložilo Tužilaštvo BiH.

Sud BiH je prošle sedmice potvrdio optužnicu protiv Mehmedagića i Pekića u vezano za izuzimanje snimka s videonadzora u poslovnici JP BH Pošta u sarajevskom naselju Alipašino Polje.

Na samom početku ročišta je postupajući tužilac Oleg Čavka priložio nove dokaze, ali ih je Sud odbio sada razmatrati, tvrdeći da ih je tužilac trebao ranije predati. Iako je Čavka kazao da zakonski nije morao ranije predočiti te dokaze odbrani, pristao je na to da ih Sud kasnije razmotri.

Pritisci na svjedoke

Tužilac Čavka predložio je Mehmedagiću određivanje mjera zabrane vršenja dužnosti generalnog direktora OSA-e BiH, zabranu ulaska u sve prostore koje predstavljaju Agenciju i zabranu kontakta sa svim uposlenicima OSA-e.

"Obzirom da je optužnica Tužilaštva BiH potvrđena, time je u cijelosti u formalnom smislu potvrđen potrebni stepen osnovane sumnje, a da bi se mjera pritvora uopšte odredila, a u konkretnom slučaju mjere zabrane, obzirom da su mjere zabrane vezane za pritvorski osnov", rekao je Čavka na početku.

On je dodao da je Mehmedagić "privatizorao OSA-u" tako da državnu agenciju koristi u ličnim interesima.

"Mehmedagić takve radnje radio zajedno sa Pekićem u više navrata i na potpuno isti način uključivao svog saradnika Pekića, da kao agent OSA BiH postupa privatno u interesu direktora", naveo je Čavka.

Mehmedagić i advokatica Senka Nožica prilokom dolaska na Sud BiH

On je kazao da je prvi konkretan događaj bio podnošenje krivične prijave Federalnoj upravi policije u kojoj se prijavljuju nepoznate osobe za navodno krivično djelo izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje te lažno prijavljivenje.

"Tom krivičnom prijavom, on u navodima te prijave, sebe predstavlja kao visoki državni interes, navodi da je rušenje njega, rušenje same države i koristeći sve to za unutar stranačke pozicije u SDA. On svojom krivičnom prijavom identifikuje jednu žensku osobu kao savjetnicu ministra", kazao je tužilac te istakao da je Mehmedagić uz prijavu predao i kopije anonimne prijave protiv njega, koje nije smio imati, te je dostavio dokumentaciju o radnom statusu supruga Mirele Bubalo, Dine Bubalo.

Čavka je dalje naveo da je od inspektora FUP-a Elvira Hubijera dobio iskaz u kojem se kaže da ga je Mehmedagić nazvao i tražio da čita portal "istraga.ba", na kojem je objavljeno ime Mirele Bubalo, te da ćem im nakon članka biti jasno šta trebaju raditi.

Kako je dalje naveo, već idući dan FUP je slučaj prijavio Kantonalnom tužilaštvu KS te je kao svjedok saslušana Amina Ohranović, prijateljica Mirele Bubalo.

Kako je suprug Mirele Bubalo dobio otkaz u UIO

Čavka je istakao da je u međuvremenu Mehmedagić poslao Pekića da tokom saslušanja prikuplja podatke o rezultatima dotadašnje istrage, kako bi obavjestio Mehmedagića.

"U istom periodu anonimni prijavitelj dostavlja Agenciji za državnu službu iste one materijale koje je Mehmedagić predao FUP i suprug Mirele Bubalo u najkraćim mogućim rokovima, odlukom drugostepene Komisije državne službe za žalbe, dobiva otkaz u UIO BiH. Ako uporedite dokument koji je predao Mehmedagić i dokument koji je zaprimila Agencija za državnu službu, lako je vidjeti da se radi o potpuno istoj fotokopiji istog akta sa svim tragovima kopiranja. Ono što je interesantno, izvjestilac u predmetu, baš u te dane imao je susret sa Pekićem u zgradi Unitica, a potom su se sreli ispred SCC-a", naveo je Čavka.

Kao dokaz da Mehmedagić privatizira OSA-u Čavka  je naveo pritisak na Agenciju za statistiku FBiH.

"Kako Mehmedagić privatizira službu, pokazuje i slučaj dostavljanja Naredbe Tužilaštva BiH Zavodu za statistiku FBiH, u kojem je taj Zavod trebao da nas obavjesti, da li je Mehmedagić diplomirao na Američkom univerzitetu u BIH 2013. godine. Prema iskazima svjedoka Emira Kremića i Dijane Simanić, Mehmedagić je kontaktirao Kremića koji se odmah susreo s Muhamedom Pekićem i koji je bio prinuđen podnijeti izvještaj OSA BiH, šta je od njega to traženo od Tužilaštva BiH i šta je on dostavio", naveo je Čavka.

Prijava protiv Raporta kao očigledan pritisak na medije

Potom je Čavka govorio i o prijavi OSA-e odnosno Mehmedagića protiv portala Raport.

"Dan nakon potvrđivanja optužnice, portal Raport objavljuje određene detalje optužnice i navodi imena nekih svjedoka koji trebaju biti saslušani po javnoj optužnici Tužilaštva BiH. Mehmedagić potpisuje izvještaj o počinjenju krivičnog djela ispred OSA BiH, protiv portala Raport, novinarke tog portala i N.N. osobe i tu prijavu ponovo dostavlja Kantonalnom tužilaštvu KS, za koje zna da nije nandležno. Moglo bi se referirati na činjenicu da je ovaj tužilac o činjenici potvrđivanja optužnice obavješten iz medija Istraga.ba prije nego je Tužilaštvo BiH zaprimilo potvrđenu optužnicu, ali tako nešto Mehmedagiću nije zasmetalo", rekao je Čavka.

"Ovo je samo dio primjera iz kojih je potpuno jasno, da Mehmedagić Obavještajno-sigurnosnu agenciju BiH posmatra na isti način, kao što je francuski kralj Luj XIV posmatrao Francusku kada je rekao: 'Država, to sam ja!'", naveo je Čavka.

Podsjetio je da Mehmedagić, osim ove optužnice protiv sebe ima još jednu istragu, koja je mnogo teža.

"Ta istraga je u završnoj fazi i u toj istrazi Tužilaštvo BiH ima brojne probleme u prikupljanju dokaza, obzirom da Mehmedagić ne želi dostaviti svoju diplomu za koju tvrdi da ima VSS, jer je ta diploma državna tajna sa oznakom „Vrlo tajno“", naglasio je tužilac.

Senka Nožica: Politički montirani proces

Izlaganje tužioca Čavke prekinula je advokatica Mehmedagića Senka Nožica. Ona je kazala da ima potrebu da kaže da je ono što tužilac govori - politički pamflet.

Ona je u svom izlaganju navela da je proces protiv Mehmedagića politički montiran te da je cilj da se njen branjenik ukloni sa pozicije direktora OSA-e te da ne vidi osnov za određivanje mjera zabrane.

Obrazložila je to činjenicama da je istraga završena, da su prikupljeni dokazi i saslušani svjedoci.

"Tužilac navodi da Mehmedagić nije imao zakonsko pravo provoditi istragu, što nije tačno. Zakon o OSA-i daje mom branjeniku to pravo. On je na svu sreću znao da anonimnu krivičnu prijavu protiv njega nisu podnijeli uposlenici OSA-e pa je imao pravo ispitati kome u interesu razvaljivanje službe", rekla je Nožica

Ona je dalje istakla da ne stoji teza da podnositeljice prijave protiv Mehmedagića imaju na to ustavno pravo.

"Kakvo ustavno pravo? Pa nisu one zviždači, već kuriri politike koja ima za interes smijeniti dikrektora OSA-e", rekla je Nožica.

Ona je dalje istakla da političkim snagama nije važno kakva će presuda biti jer će proces trajati dvije do tri godine.

"Časni sude, važno je ono što ćete vi sad odlučiti, odnosno da li ćete uvažiti prijedlog tužioca za mjerama zabrane. Ja mislim da vi to ne trebate raditi", rekla je Nožica.

One je upitala čemu žurba kada je ovaj predmet u pitanju.

"U Tužilaštvu imate više od 500 predmeta koji se odnose na ratne zločine i koji na potvrđivanje čekaju 25 godina. Ovaj je za dva mjeseca potvrđen. Pitam vas: Čemu žurba?" rekla je advokatica.

Suspenzija Muhameda Pekića: Kako prvooptuženi može suspendirati drugooptuženog?

Nakon nje, obratila se i advokatica Jasenka Rešidović koja zastupa Muhameda Pekića. Ona je kazala da ne postoji osnov sumnje, te da Tužilaštvo BiH nije uspjelo da konkretizira niti potkrijepi svoje teze.

Muhamed Pekić i advokatica Rešidović

Ona je dala zanimljivu informaciju. Naime, kazala je da je Pekić 9. novembra suspendiran iz OSA-e do okončanja procesa. Suspenziju je potpisao direktor Mehmedagić. Time odbrana želi istaći da nema potrebe za mjerama zabrene.

Međutim, Čavka je pitao kako je moguće da prvooptuženi suspendira drugooptuženog.

"Ko će onda suspendirati direktora? Ovo ne znači ništa, jer Mehmedagić može nakon ovog ročišta da vrati Pekića na radno mjesto. Također, to ne može utjecati na mjere zabrane, je opasnost od utjecaja na proces i istragu idalje postoji", rekao je Čavka.

Sud BiH će naknadno donijeti odluku o tome da li će se uvesti mjere zabrane. Advokatica Nožica kazala je da odluku očekuje najkasnije do ponedjeljka.

Clicky