Magazin

Rikota, gorgonzola, mocarela… Kako konzumirati najpoznatije sireve

Najstariji sirevi smatra se da su nastali još u doba neolita. Mogli su se naći u Anadoliji, južnoj Evropi, sjevernoj Africi i Maloj Aziji. U današnje vrijeme se rado koriste i veoma su cijenjeni sa bezbroj vrsta u ponudi, prenosi Antena M.

Također postoji niz komplikovanih podjela sireva - sireve dijelimo po više osnova podjela na primjer na osnovu porijekla mlijeka, kravlje, ovčije, kozje...

Zatim po tvrdoći na meke i polumeke (bri), polutvrdi sirevi (gorgonzola, raklet), tvrdi i ekstra tvrdi sirevi (konte, ementaler, grijer), zatim kojoj zemlji pripadaju kao i zaštićenoj geografskoj regiji iz koje dolaze, po količini masti koju sadrže, da li sa plemenitim plijesnima, da li su bijeli mladi sirevi ili žuti zreli sirevi.

Sirevi Italije

Svako putovanje u Italiju donosi novo iskustvo, da li je to umjetnost, moda, arhitektura, hrana, a gdje je hrana tu su i sirevi, „formaggi“. Parmezan, provalone, pekorino, rikota, gorgonzola.

Italija pored Francuske može da dobije epitet velikog proizvođača sireva. Postoji više vrsta i kategorija sireva u zavisnosti od porijekla da li je mlijeko kravlje (vaccini), kozjeg (caprini), ovčijeg (pecorini), ili bivoljeg (bufalini) porijekla.

Kriterija ima dosta, način kako se sir priprema, od kuhanog mlijeka, nekuhanog mlijeka, tačnije paste za sir, da li se sir presuje, da li mu se dodaju plemenite plijesni, zatim količina masti, vrijeme dozrijevanja i odležavanja sireva.

Kako svaka regija u Italiji koja proizvodi sireve ima svoje specifičnosti predstavit ćemo nekoliko regija sa tipičnim predstavnicima sireva.

Parmigiano Reggiano

Za ovaj sir koji je planetarno poznat možemo reći da je tvrd, polumasni kravlji sir sa zaštitom oznake porijekla i to je između dvije rijeke Po i Reno.

To su pokrajine poput Parma, Reggio Emilia. Jakog i punog ukusa parmezan ima prepoznatljivu zrnastu teksturu.

Vrijeme sazrijevanja je po nekoliko godina, tako da stari sir sazrijeva do četiri godine. Parmezan je zastupljen u kulinarstvu i daje finu završnicu jelima od tjestenine, rižotu ili serviran na pladnju sa sirevima.

Pecorino

Tvrdi ovčiji sir, najpoznatiji sastojak kulinarskih klasika Italije (carbonara i cacio e pepe), proizvodi se u mnogim regijama Italije sa oznakom porijekla regije iz koje dolazi.

Ovaj sir ima pikantan oštar ukus, koji zrenjem još više jača. Veoma cijenjen u kulinarstvu, odličan sastojak brojnih jela.

Grana Padano

Ovaj tvrdi kravlji sir proizvodi se u regijama Emilia-Romagna, Lombardija, Pijemont...

Grana padano ima jak ukus zrnaste strukture. Potrebno vrijeme za dozrijevanje ovog sira je najmanje 12 mjeseci.

Mozzarella

Mozzarella je punomasni kravlji sir, jedan od najpoznatijih sireva Italije u cijelom svijetu. Bijeli sir okruglog oblika svoju tajnu čuva u blagom ukusu i lisnatoj kremastoj strukturi.

Porijeklo vodi iz rimske regije. Veoma cijenjen u mediteranskoj kuhinji, neizbježan kod pica, salata kapreze.

Ricotta

Ricotta je sir koji se dobija od surutke. Proizvodi se u cijeloj Italiji od svih vrsta mlijeka.

Sicilijanska ovčija rikota se koristi u čuvenom jelu pod nazivom pasta ala norma, gdje prefinjenost jelu pored ricotte daje plavi patlidžan.

Gorgonzola

Meki, masni, slatkasti, srednje zreli sir gorgonzola prepoznatljiv je svojim izgledom i ukusom, blijedožućkaste boje prošaran plavom plemenitom plijesni.

Sir je dobio naziv po malom mjestu iz okoline Milana u Lombardiji gdje se proizvodi sa zaštićenim porijeklom. U kulinarstvu gorgonzolu koristimo kao prilog tijestima, salatama, umacima...

Clicky