Komisija za slobodu vjere Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini tokom prošle godine primila je pet prijava, od toga su četiri bile u nadležnosti Komisije, navodi se u izvještaju tog tijela.
Izvještaj Komisije za 2019. godinu o registriranim slučajevima kršenja prava na slobodu vjere muslimana u BiH predstavljen je danas na konferenciji za medije, gdje je rečeno da on doprinosi ukupnom podizanju svijesti o slobodama koje su zakonom zagarantirane.
Predsjednik Komisije muftija goraždanski Remzija ef. Pitić podvukao je intenciju da Komisija bude i dalje relevantna adresa za ostvarivanje vjerskih prava.
Pozvao je sve građane da se jave, ako smatraju da su njihova vjerska prava na bilo koji način prekršena, i pošalju prijave komisiji putem web stranice www.islamskazajednica.ba.
"Drago mi je da je Komisija postala važan faktor međunarodnim institucijama, što nas hrabri da se još snažnije uhvatimo u koštac sa svim izazovima", rekao je muftija Pitić i istakao da i dalje ostaje problem nepostojanja ugovora između Islamske zajednice i države BiH.
U tom smislu je i advokat Emir Kovačević rekao kako je BiH učinila značajne pomake u afirmaciji i poštivanju prava na slobodu vjere i uvjerenja, ali smatra da još uvijek to pravo nije na isti način tretirano kao druga prava.
"Izvještaj sadrži konkretne primjere kršenja prava na slobodu vjere. Vidjet ćete da imamo slučajeve koji se ponavljaju iz ranijeg perioda, a tu je prije svega problemi u vezi s izražavanjem vjere na radnom mjestu, ishrane, nošenja odjeće u skladu s vjerom. Smatramo da se građanima treba omogućiti da u potpunosti uživaju svoja prava", kazao je Kovačević.
Rijaset Islamske zajednice je 13. septembra 2012. godine donio odluku o formiranju Komisije za slobodu vjere, sastavljene od devet članova, kao nezavisnog, stručnog i savjetodavnog tijela Rijaseta koja treba da pomogne Rijasetu kako bi uspješnije izvršio ustavnu dužnost staranja o vjerskim pravima muslimana, javlja MINA.