BHDoktor

Revolucija na pomolu: MIT razvio vještačku inteligenciju koja otkriva rak dojke godinama prije nego što se pojavi

Institut za tehnologiju iz američkog Massachusetts (MIT) razvio je vještačku inteligenciju koja može prepoznati potencijalni razvoj raka dojke godinama prije nego što ga je moguće uočiti klasičnim mamografom.

Kako ova tehnologija zapravo funkcioniše, objasnio je doktor Larry Norton koji radi na projektu, prenosi Nova.rs.

MIT utvrđuje područje visokog rizika

"Ono što MIT sa najnovijom tehnologijom radi je identifikovanje područja visokog rizika prije nego što sam rak razvije.

Ono što možemo uraditi, ukoliko se uspostavi kao zona visokog rizika, jeste naručivanje dodatnih testova kao što su mamografi sa kontrastom ili magnetna rezonansa“, objasnio je Norton.

"Vještačka inteligencija je samo još jedno od pomagala koje radiolozima pomaže da bolje interpretiraju nalaze. Ovaj test neće u potpunosti zamijeniti radiologe.

Moraju se donositi individualne procjene za svakog pacijenta, kao što je to inače slučaj u medicini“, zaključuje on.

Tim naučnika iz Laboratorije za kompjuterske nauke i vještačku inteligenciju MIT je u saradnji sa klinikom Jameel prije dvije godine prvi put demonstrirao sistem dubokog učenja za predviđanje rizika od raka koristeći samo jedan mamograf pacijentkinje.

Faktori rizika

Ovde se radi o kompjuterski potpomognutoj dijagnostici. Njegova se tehnologija stalno unapređuje, objašnjava on za CNN.

U tu svrhu, oni su svoj Mirai algoritam prilagodili kako bi obuhvatili jedinstvene zahtjeve procjene rizika.

Mirai modelira faktore rizika u više budućih vremenskih tačaka. Opcionalno može koristiti i kliničke faktore rizika kao što su starost ili porodična anamneza, ukoliko su dostupni.

Algoritam je, prema riječima Instituta, napravljen tako da pravi predviđanja koja su konzistentna sa manjim varijacijama i različitim kliničkim okruženjima, kao što je izbor samog mamografskog aparata.

Clicky