Hibrid baterije

Revolucija iz Koreje: Imaju bateriju koja se napuni za nekoliko sekundi

Dugo se govorilo da natrijeve baterije imaju goleme prednosti u odnosu na trenutačno najčešće korištene litij-ionske baterije. Ne samo da se smatraju znatno isplativijima već su i održivije jer se mogu proizvoditi gotovo u potpunosti bez rijetkih metala.

Osim toga, manje su sklone toplinskoj nestabilnosti i mogle bi imati dulji životni vijek, poboljšavajući performanse i pouzdanost električnih vozila.

Razvijena u KAIST-u

Baterija koju su razvili naičnici s Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) ponovno bi mogla ubrzati prelazak na električnu mobilnost. Kako opisuju u stručnom časopisu Energy Storage Materials, mogu potpuno napuniti i isprazniti svoju pohranu energije u samo nekoliko sekundi – a to je daleko brže od normalnog procesa punjenja automobila fosilnim gorivima, prenosi index.hr.

To je omogućeno materijalima koji se inače koriste za takozvane superkondenzatore. To su uređaji za pohranu energije s iznimno velikom gustoćom snage – oni su također poznati po enormnim brzinama punjenja, ali mogu pohraniti samo vrlo malu količinu energije.

Hibrid baterije i superkondenzatora

Istraživači su sada razvili neku vrstu hibrida baterije i superkondenzatora kako bi mogli iskoristiti prednosti obje tehnologije: postići rekordne vrijednosti za energiju i gustoću snage. Osim goleme brzine punjenja, baterija izrađena u laboratoriju također je imala veći domet od prijašnjih uređaja za pohranu. Visoka gustoća snage znači da s njim mogu raditi i snažniji električni motori.

Sada je veliko pitanje koliko se brzo baterija može koristiti u praksi. Prve natrijeve baterije već se ugrađuju u električna vozila u Kini, ali zasad se moraju zadovoljiti niskim dometom od oko 250 kilometara. U svakom slučaju, novorazvijena baterija trebala bi to uvelike nadmašiti, budući da ima znatno veći kapacitet pohrane od 247 watt sati nego model spreman za tržište (150 watt sati).

Clicky