BiH je otvorena za ulaganje iz inozemstva, ali investitori moraju da prevaziđu endemsku korupciju, kompleksne pravne i regulatorne okvire i strukture vlasti, kao i netransparentne poslovne procedure, nedovoljnu zaštitu prava na imovinu i slab pravosudni sistem, navodi se u izvještaju State Departmenta (SD) o investicionoj klimi za 2020. godinu.
U izvještaju se kritikuje sporo sprovođenje ekonomskih reformi s ciljem prelaska sa socijalističke prošlosti na budućnost usmjerenu ka tržištu, kao i relativno nizak nivo stranih ulaganja.
SD podsjeća da se prije globalne pandemije koronavirusa očekivalo da se ubrza ekonomski rast u 2020. godini, prije nego što dostigne četiri posto u ovoj godini, zahvaljujući prije svega potrošnji i, u određenoj mjeri, javnom investiranju. Ekonomija BiH porasla je za oko tri posto 2019. godine.
Brojne poteškoće
Prema navodima State Departmenta, ulaganje SAD-a u BiH je malo uslijed malog tržišta, relativno niskih prihoda, udaljenosti od Amerike, teške poslovne klime i nedostatka prilika za investiranje.
U izvještaju se, međutim, napominje da BiH nudi dobre izglede za poslovanje dobro pripremljenim i upornim izvoznicima i ulagačima.
- Kompanije koje uspiju prevazići poteškoće uspostavljanja prisustva u BiH uglavnom nadoknade svoja ulaganja. Veliki američki fond za ulaganje uspio je da uđe na tržište regionalnim ulaganjem 2014. godine i da ostvari prihod 2019 - ističe se u izvještaju.
State Department podsjeća da BiH ima dobre prirodne resurse, koji omogućavaju potencijalne prilike u sektoru energetike, poljoprivrede, drvne industrije i turizma.
Problem korupcije
U izvještaju je naglašeno da u BiH nije bilo napada na strana ulaganja, ali da i dalje postoji rizik povremenog, lokalizovanog političkog ili kriminalnog nasilja, podsjećajući na proteste zbog ekonomske stagnacije i nemogućnosti vlasti da poboljšaju situaciju u junu 2013. i sredinom 2014. godine.
SD ističe i malu cijenu rada u poređenju sa standardima Zapada, dok se u isto vrijeme povećava broj studenata na univerzitetima. U izvještaju se pominje i nedostatak stručnih osoba u određenim sektorima, uslijed nedostatka obrazovanja, prilika za zapošljavanje i emigriranja stanovništva u druge zemlje.
Na kraju izvještaja pominje se i problem korupcije, koja je i dalje prisutna u brojnim političkim i ekonomskim institucijama.