Tehnologija

Rat i na internetu: Detektiran ogroman broj ruskih sajtova koji šire dezinformacije o sukobu u Ukrajini

NewsGuard, kompanija sa sjedištem u američkom New Yorku koja proučava i prati online dezinformacije, identificirala je 250 web stranica koje aktivno šire ruske dezinformacije o ratu, s desetinama novih stranica dodatih posljednjih mjeseci.

Čini se da su one dio zajedničkog pokušaja da se zaobiđu napori Evropske unije da blokira rusku propagandu i dezinformacije o ratu.

Tvrdnje na tim stranicama uključuju navode da je ukrajinska vojska lažirala neke smrtonosne ruske napade kako bi pridobila globalnu podršku, da ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij glumi javne nastupe ili da ukrajinske izbjeglice čine zločine u Njemačkoj i Poljskoj.

Neke se stranice predstavljaju kao neovisni thinktankovi ili novinske kuće. Otprilike polovina je na engleskom jeziku, dok su ostali na francuskom, njemačkom ili talijanskom, prenosi Guardian.

Mnoge su pokrenute davno prije rata i nisu bili očito vezane uz rusku vladu sve dok odjednom nisu počele ponavljati teme koje su se izgovarale iz Kremlja.

"Možda uspostavljaju mjesta spavanja", rekao je suizvršni direktor NewsGuarda Gordon Crovitz.

Mjesta za "spavanje" su web-mjesta stvorena za kampanju dezinformiranja koja je uglavnom bila "uspavana", polako stvarajući publiku putem bezazlenih ili nepovezanih objava, a zatim se prebacujući na propagandu ili dezinformacije u određeno vrijeme.

Iako je NewsGuardova analiza otkrila da veliki dio dezinformacija o ratu u Ukrajini dolazi iz Rusije, pronašla je i slučajeve lažnih tvrdnji s proukrajinskim utjecajem.

YouTube, TikTok i Meta, koja posjeduje Facebook i Instagram, obećali su ukloniti RT i Sputnik sa svojih platformi unutar Evropske unije.

No, Associated Press izvještava da su istraživači otkrili da je u nekim slučajevima sve što je Rusija morala učiniti kako bi izbjegla zabranu, bilo objavljivanje istog sadržaja s drugog računa.

Clicky