Cijene nafte ponovo su u petak prekoračile 82 dolara, potaknute manjkom u opskrbi energentima širom svijeta koji je podigao cijene plina na rekordan nivo i potaknuo Kinu da zatraži hitno povećanje proizvodnje ugljena.
Na londonskom je tržištu cijena barela nafte porasla 58 centi u odnosu na prethodno zatvaranje, na 82.53 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 60 centi višoj cijeni, od 78.90 dolara.
Trgovce zabrinjava tijesna ponuda nafte zbog pojačane potražnje koju su potaknuli ublažavanje pandemijskih ograničenja i oporavak privrede od pandemijske krize.
Problem u opskrbi zaoštren je početkom sedmice odlukom Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) o povećanju opskrbe u novembru za samo 400 hiljada barela dnevno unatoč zahtjevima velikih potrošača da znatno više povećaju proizvodnju.
Cijene nafte rasle su ove sedmice i zbog naglog poskupljenja plina u Evropi koje je potaknulo neke proizvođače struje da ga zamijene mazutom.
Referentne cijene plina u nizozemskom TTF-u, preračunate u ekvivalent sirove nafte, iznosile su u petak oko 200 dolara za barel ako se kao osnova za izračun uzme ista količina energije, prema Reutersovim izračunima na temelju podataka Eikona.
"Ubrzani prijelaz s plina na naftu mogao bi dodatno potaknuti potražnju za sirovom naftom, koja bi se ove zime tako na sjevernoj hemisferi koristila za proizvodnju struje", naveli su u bilješci analitičari ANZ-a.
"Rast cijena drugih energenata, poput prirodnog plina i ugljena, pojačao je i rizik rasta cijena na tržištu nafte", objašnjava Christopher Kuplent iz Bank of America.