Equalizer 3 čini se kao prijeko potreban oproštaj za Roberta McCalla Denzela Washingtona — čak i ako je agent koji je postao osvetnik uspio slomiti više kostiju na ekranu od Johna Wicka, počeo je ostajati bez snage.
Režiser Antoine Fuqua ostaje vjeran temeljima sage za ovaj treći dio, isporučujući divljačku akciju na razmetljiv način, nudeći svom (super)junaku dobro zaokruženo, iako suvišno, posljednje poglavlje.
Ostale recenzije:
Kao što se i očekivalo, Equalizer 3 počinje brutalno okrutnom akcijskom sekvencom.
Još jednom susrećemo Roberta McCalla koji ostavlja krvavi trag u sicilijanskom vinogradu, koji igrom slučaja pripada moćnom mafijaškom bossu. Međutim, McCall ga zapravo ne lovi, čak i ako se pobrine da temeljito ubije sve svoje visoko obučene zaštitare, a da se pritom ne oznoji.
Ne, McCall traži nešto. Još ne znamo šta je to, ali posljedice ove jezive uvodne borbe pokrenut će cijeli film.
Unatoč svojoj učinkovitosti, McCall napušta mjesto u prilično grubom stanju. Srećom po njega, pronalazi ga plemeniti karabinijer koji mu vrlo tajno pronalazi medicinsku pomoć i utjehu u malom obalnom gradu Altomonteu.
Ondje Robert McCall otkriva da mu dolce vita dobro stoji.
Stari filmovi na trgu, djeca koja se igraju na ulici, šum mora, ukusna espresso kafa nakon ručka, pošteni ljudi iz radničke klase s dubokim osjećajem za zajedništvo... Šta ima tu ne voljeti?
Međutim, ovaj mirni kutak Amalfijske obale uskoro će biti ugrožen od strane La Camorre: skupina mafijaša počinje maltretirati lokalno stanovništvo kako bi ih izbacili jer planiraju izgraditi hotele, kockarnice i druge turističke atrakcije u ovom neiskvarenom rajskom naselju.
Poput Johna Waynea, samotnog izmučenog heroja vesterna, Robert McCall jedina je osoba sposobna zaštititi te ljude od zla.
Kompleks američkog spasitelja ponovno na udaru.
Serijal Equalizer nikada nije bježao od svojih namjera: ovo je ultranasilna fantazija o muškoj moći u kojoj se heroj uzdiže iznad propalog pravosudnog sistema i jedini stoji kako bi zaštitio slabe od društvenog ološa.
McCall je sudija, porota i krvnik, kauboj osvetnik 21. stoljeća od kojeg bi Clint Eastwood zadrhtao. On je heroj koji prezire činjenicu da savremeni kriminalci ne slijede nikakve moralne kodekse, pa preuzima na sebe da ih nauči nekim manirama.
U Equalizer 3 on se bori protiv doslovno svega: talijanske mafije, džihadističkih terorista, gentrifikacije, CIA-ine neduhovitosti, prljavštine na restoranskom stolu... Sve što hoćete.
Ne postoji situacija u kojoj on ne može biti junak, graniči s psihopatijom koju ova saga ne uspijeva istražiti.
Naravno, postoji nešto nevjerojatno zadovoljavajuće u gledanju Denzela Washingtona kako razbija lubanje drskim kriminalcima i nemilosrdno ponižava negativce. Ipak, nemojmo se previše zanositi užicima fiktivnog nasilja, u kojem možemo uživati u sigurnom carstvu filmova, a da ne nosimo kući problematične lekcije koje nam se ponekad čini da daje.
Ovaj treći put, nezemaljske osobine junaka uparene su s Emmom Collins Dakote Fanning, rookie agenticom CIA-e koja vodi paralelnu istragu o talijanskoj trgovini drogom koju je McCall otkrio dok je pratio vlastite potrage.
Ona je druga strana medalje za filmsko shvaćanje pravde.
Sjajno je vidjeti kako se Fanning ponovno ujedinjuje s Denzelom Washingtonom gotovo dvadeset godina nakon Man on Fire, iako, nažalost, ne dijele puno trenutaka zajedno.
Equalizer 3 će zasigurno obradovati ljubitelje prethodnih filmova — naposljetku, dijele istu sirovu akciju, razmetljiv vizuelni stil i obilje ubojitih one-linera. DNK sage nije se nimalo promijenio.
Film bi također mogao uvjeriti neke McCallove nevjernike, jer vezuje njegovu priču na prilično zadovoljavajući način. Unatoč nekoliko iznenađujućih referenci na prethodne događaje u priči, ovaj treći nastavak djeluje kao samostalna avantura jednog čovjeka i vojske.
Međutim, postoji nešto duboko neoriginalno u ovom trećem dijelu. Na kraju, Fuqua ne nudi ništa više od onoga što se očekivalo — dobro, loše i vrlo ružno.