Netflixov 3 Body Problem oživljava opsežni, uspješni kineski roman ukorijenjen u nauci, ocrtavajući novu vrstu invazije vanzemaljaca.
3 Body Problem zapravo počinje s dva problema. Prvo upoznajemo istražitelje koji se bave nizom neobjašnjivih samoubistava naučnika, uključujući i jednog koji je imao bizarno odbrojavanje ispisano krvlju na zidovima svog doma s iskopanim očima. (Srećom, gledatelji vide samo užasne posljedice.) Benedict Wong glumi jednog od tih istražitelja, neprekidno osvjetljavajući zloslutnu vibru serije svojim upečatljivim prikazom umornog detektiva koji prati najveću svjetsku misteriju sa zdravom dozom humora.
Ostale recenzije:
"Jedno od kladioničarskih mjesta ga je odabralo kao favorita za sljedeću Nobelovu nagradu za fiziku", rekao mu je Wongov pomoćnik o preminulom naučniku.
"Možeš li se kladiti u to?" Wongov lik odgovara, gledajući preko jezive scene.
Drugi problem koji odmah ispliva na površinu jest da je nauka izgleda prestala djelovati. Istraživači izvješćuju o rezultatima eksperimenata u supersudaračima koji nemaju smisla, stavljajući u laž sve naše prihvaćene teorije fizike. Saul Durand — kojeg glumi Jovan Adepo, je jedan u grupi briljantnih, mladih prijatelja naučnika u središtu priče — jednostavno primjećuje, "nauka je slomljena".
Sve ovo doprinosi jedinstvenom napadu na naučni napredak čovječanstva. Ali ko – ili što – stoji iza ovih bizarnih događaja, koji uključuju događaje koji se ne čine mogućim u modernom svijetu?
Netflixovoj seriji potrebno je dosta vremena da razotkrije cijeli opseg priče i odgovori na ova pitanja, što ovdje dovodi do trećeg problema. Potrebno je neko vrijeme da narativ serije doista dobije zamah – potrebno je izdržati prve tri epizode.
Tempo možda i nije iznenađenje, s obzirom na to da su dva od tri tvorca serije David Benioff i D.B. Weiss, bivši voditelji HBO-ove Igre prijestolja, koja je povremeno imala problema s narativnim tokom (treći tvorac je bivši pisac/izvršni producent True Blooda Alexander Woo). Jednom kada serija nađe svoj ritam, serija se pretvara u epsku naučno-fantastičnu priču sa zadivljujućim specijalnim efektima – tragično uništenje golemog broda prepunog ljudi je ono što mi je ostalo u sjećanju dugo nakon gledanja – i vremenska linija koja se proteže od kineske kulturne revolucije 1960-ih do danas.
Netflixov 3 Body Problem temelji se na romanu kineskog inženjera i pisca naučne fantastike Liua Cixina iz 2008.; izvorni roman postao je serija knjiga koju su hvalila velika imena poput Baracka Obame. Uspio je izvrstan trik populariziranja kineske naučne fantastike na međunarodnoj razini, istovremeno pružajući uvjerljiva zapažanja o prirodi društvenog i tehnološkog napretka čovječanstva, od kojih su neka zapravo pronašla svoj put u TV seriju.
Ima smisla da će ovakva priča — koja se križa između zapadne i kineske kulture kako bi ispričala priču o planetu pod prijetnjom — stići na Netflix. Usluga streaminga je obrazovala generaciju američkih korisnika da cijene pametne, zabavne serije iz Južne Koreje, Latinske Amerike, Europe i drugdje širom svijeta.
S tim, početak 3 Body Problem sa scenom koja prikazuje mladu kinesku naučnicu kako gleda bijesnu rulju kako ubija njezinog oca – koji je također naučnik – tokom čistki kineske kulturne revolucije djeluje odvažno i potpuno na brendu. Kasnije će ta mlada naučnica, potaknuta mržnjom i gubitkom, donijeti odluku koja dovodi cijelu planetu u opasnost, pokazujući kako razočaranje u pogrešne poteze čovječanstva može dovesti do očajničkih, pogrešnih rješenja.
Fanovi knjiga ovdje će pronaći neke izmjene za bolju televiziju, pojačavajući elemente trilera u priči kako bi postavili uvjerljivo pitanje: Kako se boriti protiv vanzemaljskog neprijatelja koji cilja na svjetski naučni napredak?
Dok likovi u 3 Body Problem grabe prema odgovorima, svi možemo uživati u ambicioznoj priči koja pokreće krajnje dojmljivu priču. Ne zaboravite biti strpljivi jer serija rano postavlja pozornicu.