Film

Raportova recenzija nedjeljom│Candyman: Pogledajte u ogledalo i izgovorite njegovo ime 5 puta. Ako smijete

Candyman

Prvi "Candyman" izašao je ljupko iz ogledala 1992. godine, režisera Bernarda Rosea u američkoj verziji novele Clivea Barkera "The Forbidden", paraboli o sramoti engleske klase smještenoj u stambenom naselju u Liverpoolu. Rose je preusmjerio lokaciju u Chicagove uskraćene projekte Cabrini-Green, promijenio rasni identitet demona s bijelog na crno i dao gledateljima inspirisanu premisu o tome kako ga dozivaju hitri nevjernici i hihotavi tinejdžeri.

Ostale recenzije:

Free Guy

The Suicide Squad

The Ice Road

Jungle Cruise

Pig

Od tada, Candyman je iznjedrio nastavke, reference, memeove i smicalice, poput Handymana. Izgovorite njegovo ime pet puta u ogledalu i on se pojavi tri sata kasnije i obavi užasan posao na vašem bojleru.

Sada je režiserka Nia DaCosta, u saradnji sa koscenaristom i producentom Jordanom Peelom, stvorila uglađen, jeziv i vrlo sofisticiran nastavak/reboot mita o Candymanu.

DaCosta pametno oplemenjuje i razvija Candymana kao izraz bijesa protiv rasizma u eri pokreta "Black Lives Matter", natprirodno naoružanog vriska protiv ropstva i zakona Jima Crowa, kao i njegovih posljedica. Njen film istražuje Candymana kao simptom nejednakosti i loše stambene izgradnje (simbolično izbija iz slomljenog unutrašnjeg zida) i posljedičnog fenomena gentrifikacije.

Na neki način, Candyman je potomak Furiousa Stylesa, lika Laurenca Fishburnea u filmu "Boyz n the Hood", ometajući da lokalno stanovništvo izvisi zbog cijena u svom naselju. A film se bavi idejama o tome kako identitet Candymana ne oblikuje pojedinačni tvorac, već kao terapijsku i katarzičnu fikciju koju je iskopalo kolektivno nesvjesno. I kako se to događa, ovaj novi film također nagovještava ono ključno pitajne koje decenijama prešutno muče Candymanovi entuzijasti: koliko morate napraviti pauzu između izgovaranja po četvrti i finalni put, prije nego što Candyman to shvati kao reset i peti "Candyman" učini prvim?

Candyman je najiščekivaniji horor ljeta

Scena je sada moderni Chicago, a moderni mladi umjetnik Anthony McCoy (Yahya Abdul-Mateen II) živi sa svojom elegantnom partnericom Briannom Cartwright (Teyonah Parris), koja je kustosica i galeristica. Oni žive u sjajnom luksuznom stanu izgrađenom na mjestu starog kvarta Cabrini-Green, koji je uglavnom srušen, ostavljajući samo zapuštene i jezive nizove niskih zgrada. Briannin brat Troy (Nathan Stewart-Jarrett) govori im o legendi o Candymanu, a za Anthonyja to je umjetnička inspiracija. Luta oko ostataka Cabrini-Greena (vrlo jeziva scena osvijetljena danju) i stvara komad pod nazivom Say My Name, sliku iza ogledala pred kojom se posjetitelji galerije pozivaju da pet puta ponove Candymanovo ime. I kad se podmukli bijeli tinejdžer i samozadovoljni bijeli kritičar pojave da vide… Pa, ne završi dobro po njih.

Ima nekih zapanjujućih i briljantnih trenutaka: Anthony je jako egoističan i plitak, nesposoban suzbiti trijumfalni osmijeh na TV vijest o hororu vezanom za Candymana na njegovoj priredbi, gdje spomenu njegovo ime. A DaCosta osmišljava izuzetno bizarnu scenu smrti, ubistvo koje vidimo na daljinu, u dugom kadru, dok se njena kamera spokojno udaljava. Ovaj film je vrlo ukusna poslastica satire i poruge.

Film je dostupan u Cineplexx kinu u Sarajevu

Clicky