Branku Periću, sudiji Suda BiH danas prestaje mandat, jer je napunio 70 godina, saznaje Raport.
Na upit Raporta, u Sudu BiH nisu konkretno odgovorili da li sudija Perić danas, 10. januara odlazi u penziju, no uvidom u dostupne podatke iz zvanične biografije ovog sudije objavljene na stranicama pravosudnih institucija navodi se da je Perić rođen 10. januara 1954. godine što znači da danas proslavlja rođendan i sticanje uvjeta za penzionisanje.
"Obavještavamo Vas da sudiji Branku Periću prestaje mandat sticanjem zakonskih uslova za odlazak u mirovinu, odnosno s navršenih 70 godina života“, naveli su za Raport iz Suda BiH.
Drugi sudija spreman za preuzimanje predmeta
Na upit Raporta, da li je Sud BiH osigurao nesmetan nastavak sudskih procesa nakon Perićevog odlaska u penziju, a u kojima je ovaj sudija bio član sudskih vijeća iz ove pravosudne institucije su odgovorili:
"VSTV je u septembru 2023. godine imenovao novog sudiju Suda BiH, te je Sud, imajući u vidu skori odlazak sudije Perića, novoimenovanog sudiju uključivao kao četvrtog člana u predmete koji su u fazi glavnog pretresa, a u kojima je raspoređen sudija Perić, sve sa ciljem kontinuiteta procesa nakon što sudija Perić ode u mirovinu. Ostali predmeti sudije Perića, koji nisu u fazi glavnog pretresa, će biti ravnomjerno raspoređeni sudijama", pojasnili su iz Suda BiH za Raport.
Sudija Perić odlazi u penziju, dok se istovremeno protiv njega još uvijek zvanično vodi disciplinski postupak po tužbi Ureda disciplinskog tužitelja. No, kako je ranije objavio Raport i što nam je potvrđeno u Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću, do kraja ove sedmice Disciplinska komisija VSTV-a BiH donijet će odluku o tome obustavlja li postupak protiv Perića, a sasvim je izvjesno da će on i biti obustavljen.
Naime, za Raport su iz VSTV-a ranije kazali da su prema dosadašnjoj praksi prestankom mandata nosiocu pravosudne funkcije, što uključuje i odlazak u penziju, disciplinski postupci bili obustavljani.
Podsjećamo, disciplinska tužba protiv sudije Perića podignuta je jer je Perić 5. aprila prošle godine kao predsjedavajući Sudskog vijeća u predmetu u javnosti poznatom kao "Respiratori" javno pročitao svoje izdvojeno mišljenje u odnosu na presudu, čime je prema navodima iz tužbe prekršio više članova Zakona o krivičnom postupku BiH.
Perića se teretilo i da je u jednom drugom predmetu kao predsjedavajući Sudskog vijeća neopravdano zakasnio s izradom odluka zbog čega je došlo do kašnjenja u provedbi određenih radnji, a bio je suočen i s optužbama o šteti koju je nanio pravosudnoj zajednici svojim uvredljivim izjavama.
Inače, disciplinska tužba protiv Perića podnesena je u maju prošle godine,a Disciplinska komisija nije uspjela okončati ovaj proces koji je jednom odgađan zbog dorade disciplinske tužbe, a dinamika zakazivanja ročišta počela je tek od septembra prošle godine.
Sudija Branko Perić tokom sudijske karijere imao je povlasticu kao jedini sudija Suda BiH da istupa u medijima, piše kolumne, javno komentira "žive sudske predmete"…
Često su njegovi stavovi i kritike pravosuđa koje je javnost uglavnom pozdravljala bili suprotni ponašanju sudije Perića u sudnici, naročito u nekoliko predmeta koje je javnost s pažnjom pratila i za koje su se mnogi pitali, kako da baš ti predmeti za koje je naročito bila zainteresirana SDA 'zapadnu' Perića.
Perić je vodio predmete "Respiratori", "Memić", "Pošta"…
Posebno indikativno je bilo ponašanje sudije Perića u predmetu "Respiratori" u kojem se često neprimjereno ponašao prema tužiteljima Tužilaštva BiH, a u velikom broju slučajeva popuštao optuženima i njihovim odbranama na način da je bio protiv izvođenja mnogih dokaza, svjedoka i provedbe jednog od ključnih vještačenja u ovom predmetu koje se odnosilo na provjere navoda falsifikovanja dokumenata u Vladi FBiH na čijem je čelu tada bio Fadil Novalić.
O ovom slučaju dosta se govorilo i pisalo u javnosti, a najupečatljivija rečenica iz Perićevog izdvojenog mišljenja u tom predmetu je „da nije svaka zloupotreba krivično djelo“, a bila je evidentna njegova ogorčenost jer je donesena osuđujuća presuda u ovom predmetu.
I Evropska komisija je u jednom od ranijih izvještala ocijenila da Sud BiH "loše vodi" suđenje u predmetu "Respiratori" i neopravdano ga odugovlači.
Veliko negodovanje i revolt javnosti Perić je izazvao kako ponašanjem tokom suđenja, tako i tokom izricanja oslobađajuće presude u prvostepenom postupku u predmetu u kojem se sudilo optuženima za skrivanje dokaza u slučaju ubistva mladića Dženana Memića.
Još se pamti kada je Perić izričući oslobađajuću presudu optuženima tada porodici Memić "za utjehu" poručio: "Nemojte gubiti nadu. Vaša borba za istinu i pravdu nije samo vaša. Nikada više nisu potrebnije bile sigurnost i vladavina pravde i prava. Iz tragedije Memića ne bi trebale nastajati druge nesreće."
Sudija Perić sudio je i u predmetu "Pošta" u kojem je oslobodio Osmana Mehmedagića Osmicu, bivšeg direktora OSABiH.
Zanimljivo je da je uoči najavljenog odlaska na godišnji odmor u decembru, te penzionisanja, jedno od posljednjih ročišta koje je Perić održao u Sudu BIH bilo ročište za određivanje pritvora suspendiranom predsjedniku Suda BiH Ranku Debevcu i Osmanu Mehmedagiću Osmici, bivšem direktoru OSA-e.
Perić je potpisao odluku o jednomjesečnom pritvoru ovom dvojcu, a Debevec je tražio Perićevo izuzeće što je odbijeno.Osmici nije smetalo što Perić vodi ročište i on se nije pridružio zahtjevu Debevca za izuzeće.