Kriminal

Raport otkriva| Tužilaštvo BiH istražuje prijavu protiv predsjednika Suda BiH Ranka Debevca zbog korupcije!

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine pokrenulo je određene radnje po prijavi koja je stigla protiv predsjednika Suda BIH - Ranka Debevca, otkriva Raport. Kako saznajemo, zbog ove prijave i moguće zvanične istrage Debevec je već sedmicama u panici i strahu.

Prijava stigla i ambasadama

U opširnoj anonimnoj prijavi koja je predata, ne samo Tužilaštvu BiH, već i stranim ambasadama u našoj državi, navodi se niz koruptivnih i kriminalnih radnjih predsjednika Suda BiH, a koje prelaze i državne granice BiH.

Ova informacija za Raport je potvrđena i u Tužilaštvu BiH.

"Tužilaštvo BiH je 18. 3. 2020. godine zaprimilo anonimnu prijavu protiv Ranka Debevca, predsjednika Suda BiH, zbog određenih koruptivnih krivičnih djela, a koja je naznačena i na Ured disciplinskog tužioca VSTV-a BiH, kao i ambasada SAD, Velike Britanije, Njemačke, Francuske, Ureda Visokog predstavnika (OHR), Specijalnog predstavnika Delegacije EU u BiH i OSCE-a“, kazala je za Raport Adisa Karačić, viši stručni saradnik za odnose sa javnošću Tužilaštva BiH.

U odgovori na naš upit iz Tužilaštva su istakli i da su zaprimili otvoreno pismo uposlenika Suda BiH, koje je Debevcu upućeno 2. 6. 2020. godine. Pored toga, Tužilaštvu je stigla i dopuna krivične prijave protiv Debevca, koja se također istražuje.

„Povodom navedenih prijava, vrše se provjere navoda istih", kažu iz Tužilaštva.

Da se bi istraga mogla preći i granice BiH također su nam potvrdili u svom odgovori.

"Navodi se provjeravaju, između ostalog, i putem međunarodne pravne pomoći“, kažu u Tužilaštvu BiH.

O čemu se radi?

Prema saznanjima Raporta, u prijavi koja je stigla protiv Debevca navodi se nekoliko kriminalnih i koruptivnih radnji.

Jedna od stvari koja spominje jeste automobil koji je Debevec navodno "dobio" na sumnjiv način. Radi se o Mercedesu A klase koji je u vlasništvu članova njegove šire porodice. Automobil je kupljen u autokući "Lijanovići".

U prijavi se dalje navode brojni primjeri nelagalnog zapošljavanja u Sud BiH, prije svega pripravnika, a kojima je navodno posredovao upravo Ranko Debevec.

Zašto međunarodna pravna pomoć?

Ovaj dio prijave je posebno zanimljiv i šokantan.

Naime, kako saznajemo Tužilaštvo BiH je preko Ministarstva pravde BiH zatražilo međunarodno pravnu pomoć u ovom slučaju i a zahtjev se odnosi na Španiju.

Kako Španija daje dvojna državljanstva

Debevec, prema prijavi, ima nekretninu u Španiji kao i državljanstvo ove države. Međutim, problem je što ova država ima s rijekto s kojom drugom državom ugovor o dvojnim državljanstvima. Kako ova zemlja dvojno državljanstvo dozvoljava u iznimnim slučajevima, odnosno samo doseljenicima iz zemalja sa kojima je sklopila odgovarajuće ugovore, kao što su Portugal, Andora, Filipini, Ekvatorska Gvineja i zemlje Latinske Amerike, prema navodu iz prijave, Debevec tamo ima drugi identitet?!

Pitali smo ministra Josipa Grubešu da li je u Ministarstvo stigao takav zahtjev, da li će odgovoriti na zahtjeve Tužilaštva, te šta će biti poduzeto, ali odgovor do objavljivanja ovog teksta nismo dobili.

"Nakon što se prikupe traženi podaci i izvrše sve provjere, donijet će se konačna tužilačka odluka", zaključili su u svom odgovoru iz Tužilaštvu BiH.

Clicky