Tužilaštvo BiH donijelo je naredbu o provođenju istrage protiv direktora Obavještajno-sigurnosne agencije BiH Osmana Mehmedagića Osmice, ministra sigurnosti BiH Selme Cikotića i penzionera OSA-e Muriza Druškića zbog osnova sumnje za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja.
Ta je informacija zvanično potvrđena Raportu u Tužilaštvu BiH.
Sada Raport donosi detalje istrage Tužilaštva u aferi koja je u javnosti poznata kao „Sigurnosne provjere“.
Šta su radili Osmica i Druškić
Prema našim saznanjima, istraga je pokrenuta zbog postojanja osnova sumnje da su Mehmedagić i Druškić odlučili uspostaviti kontrolu u predmetima oduzimanja sigurnosnih dozvola uposlenicima javnog i sigurnosnog sektora, pri čemu su se planirali rukovoditi ličnim i političkim interesima vladajuće političke opcije na nivou institucija BiH, a ne interesima svoje službe.
Ovaj dvojac kontrolu je planirao uspostaviti, prema našim informacijama, tako što će u članstvo Komisije Vijeća ministara Bosne i Hercegovine za odlučivanje po žalbama u predmetima sigurnosnog provjeravanja imenovati kao predstavnike Obavještajno-sigurnosne agencije BiH Muriza Druškića te Ministarstva sigurnosti BiH Ismaila Sarića.
Tužilaštvo u obrazloženju naloga za provođenje istrage ističe da su Druškić i Sarić trebali donositi odluke u skladu sa nalozima Mehmedagića, a na štetu policijskih službenika, kojima se oduzima dozvola za pristup tajnim podacima.
Naime, Mehmedagić je predložio da se kao član Komisije Vijeća sigurnosti BiH ispred OSA-e delegira Druškić, koji je imao dozvolu pristupa tajnim podacima „Vrlo tajno“, iako je znao da on 31. marta ove godine ispunjava uvjete za penziju, čime prestaje i važenje njegove sigurnosne dozvole.
Time je Mehmedagić, prema obrazložennu, htio dovesti u zabludu državni sigurnosni organ i Vijeće ministara BiH, te je svjesno propustio obavijestiti Ministarstvo sigurnosti BiH da je Druškić penzionisan. Posljedica tog propusta je da mu državni sigurnosni organ nije oduzeo sigurnosnu dozvolu danom penzionisanja.
Zatim je tadašnji ministar sigurnosti BiH Fahrudin Radončić 24. aprila 2020. godine, Generalnom sekretarijatu Vijeća ministara BiH uputio prijedlog odluke o imenovanju Komsije za rješavanje žalbe u postupku sigurnosnog provjeravanja, a zatim 10 dana kasnije dopunio prijedlog u kojem je ispred OSA-e BiH predložio Druškića. U tom trenutku, tačnije 1. aprila, Druškić je prestao biti uposlenikom OSA-e.
Ipak, on je imenovan 11. juna, iako je znao da ne može biti član Komisije, jer više nije uposlenik OSA-e te da kao penzioner nema pravo pristupa tajnim podacima. Tužilaštvo navodi da Druškić, motivisan protupravnom imovinskom koristi i dogovorom sa Mehmedagićem, nije obavjestio Državni sigurnosni organ Ministarstva sigurnosti BiH da je penzioner nego je odlučio prihvatiti imenovanje.
To je, prema obrazloženju Tužilaštva, dovelo do štetne posljedice u vidu nezakonitog imenovanja, onemogućavanja drugih kandidata koji ispunjavaju propisane uvjete i stvaranja pravne nesigurnosti u značajnom državnom organu zbog nezakonitog postavljanja.
Ministar sigurnosti Selmo Cikotić pod istragom je jer nije, postupajući u svojstvu odgovorne osobe, a rukovodeći se interesima Ismaila Sarića i političke stranke koja ga je imenovala u Vijeće ministara BiH, a ne interesima službe, dostavio informaciju da Sarić ne ispunjava tražene uvjete za članstvo u komisiji.
Naime, na prijedlog ministrice vanjskih poslova Bisere Turković, Vijeće ministara donijelo je odluku da umjesto predloženog kandidata za članstvo u Komisiji Sanina Prašovića, koji je u tom momentu ispunjavao tražene uvjete za pristup tajnim podatcima „Vrlo Tajno“, prihvatili prijedlog da se umjesto njega imenuje Sarić.
Kako je Cikotić zaobišao Tegeltiju
Sarić tada nije imao sigurnosnu dozvolu za pristup tajnim podacima „Tajno“ i „Vrlo tajno“, pa je predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija zatražio od ministarstva sigurnosti BiH dostavu informacije da li Sarić ispunjava zakonom uvjete.
Međutim, Cikotić nikada nije dostavio informaciju da Sarić ne ispunjava tražene uvjete, već je istrajavao na njegovom imenovanju.
Time je u zabludu doveden saziv Vijeća ministara BiH i nadležni organ Kancelarija za Zakonodavstvo Vijeća Ministara BiH, ali je i nanesena šteta Prašoviću.
U ovom slučaju, kako je Raport već pisao, već su saslušani Bisera Turković, Fahrudin Radončić, Sifet Podžić, Zoran Tegeltija, Samir Rizvo, Sanin Prašović, Ermin Pešto, Mate Miletić, Damir Bevanda, Trivko Buha, Josip Grubeša, Vjekoslav Bevanda, Vojin Mitrović, Miloš Lučić, Staša Košarac, Nedeljko Jović i Ankica Gudeljević.