BHDoktor

Rana menopauza: Kada se javlja i koji su simptomi

Rana menopauza

Kako žena stari, tako njeno tijelo proizvodi sve manje estrogena i progesterona, hormona koji utječu na menstrualni ciklus i reproduktivno zdravlje. Nakon što nivo tih hormona padne ispod određenog nivoa, dolazi do trajnog prestanka menstruacije i tada nastupa menopauza ili rana menopauza.

Menopauza je prirodni proces i označava kraj fizioloških menstrualnih krvarenja, odnosno kraj reproduktivne dobi kod žene, pojašnjavaju ljekati. Kod većine žena menopauza se najčešće javlja u dobi između 45. i 55. godine, no ponekad se može javiti i prije, a tada govorimo o ranoj ili preuranjenoj menopauzi.

U rjeđim slučajevima, menopauza se može pojaviti kod žena u dobi između 35 i 45 godina. Ako si u toj dobi, a menstruacija ti izostaje duže od tri mjeseca, moguće je da ste ušli u preuranjenu menopauzu.

Šta je rana menopauza?

Baš kao što sam naziv govori, o ranoj menopauzi govorimo kada menopauza nastupi prije prirodne dobi, odnosno prije 45. godine života. Kako ističu ljekari, nema drugih razlika između rane i uobičajene menopauze.

Važno je imati na umu da rana menopauza nije isto što i perimenopauza, koja se odnosi na period od nekoliko mjeseci ili godina prije početka menopauze. Tokom perimenopauze žene mogu početi primjećivati određene promjene i nedosljednosti u svom menstrualnom ciklusu, sve dok ne nastupi menopauza, odnosno trajni izostanak menstruacije.

Koji su znakovi rane menopauze?

Znakovi i simptomi rane menopauze u principu su slični kao i kod prirodne menopauze. Kao neki od najčešćih simptoma navode se umor, 'valunzi' ili valovi vrućine, česte promjene raspoloženja, suhoća vagine, noćno znojenje te poteškoće sa spavanjem. Kod nekih se žena mogu javiti i emocionalni stres, tjeskoba i depresija. Jedina razlika između rane i prirodne menopauze je samo u dobi u kojoj ti simptomi počinju. Ako ste mlađi od 45 godina, a menstruacija izostaje duže od tri mjeseca (a niste trudna), to je znak rane menopauze i trebali bi se konsultirati s ljekarom.

Ljekari ističu da je važno obratiti pažnju na izostanak menstruacije budući da neke žene koje prolaze kroz ranu menopauzu nemaju druge tipične simptome. Nužno je otići kod ginekologa jer ako ne koriste određenu hormonsku terapiju, izložene su riziku od bolesti kostiju, mozga, srca i nekih vrsta raka, pojašnjavaju stručnjaci.

Zašto se javlja?

Tačan uzrok rane menopauze se ne zna stoga je teško reći kod kojih je grupa rizik najveći. Međutim, ljekari otkrivaju da postoji mogućnost da će se kod žena koje su prošle kroz kemoterapiju ili su bile na uklanjanju jajnika menopauza javiti ranije. Osim toga, porodična historija također može biti faktor, naprimjer, ako je neko u tvojoj porodici već prošao kroz ranu menopauzu, to te izlaže većem riziku.

Postoje i drugi faktori koje treba imati na umu. Ako je žena svoju prvu menstruaciju dobila prije 11. godine, izložena je većem riziku od rane menopauze. Nadalje, žene koje puše u prosjeku će ući u menopauzu dvije godine ranije od nepušača, ističu ljekari. Dodatno, i neke autoimune bolesti i genetske mutacije mogu uzrokovati ranu menopauzu.

Postoje dvije različite kategorije menopauze koje se javljaju prije prirodne dobi: rana menopauza i preuranjena menopauza, koja je također poznata kao 'preuranjena insuficijencija jajnika'. O preuranjenoj menopauzi govorimo kada menopauza nastupi kod žena mlađih od 40 godina. Ljekari ističu da je ključno da žene koje se suočavaju s preuranjenom menopauzom primaju hormonsku terapiju sve do prirodne dobi za menopauzu. Kod te grupe žena postoji povećani rizik od bolesti srca, demencije, osteoporoze, seksualne disfunkcije i rane smrtnosti, no uzimanjem hormonske terapije takvi se zdravstveni problemi mogu spriječiti.

Koji su znakovi preuranjene menopauze?

Ako menstruacija neočekivano prestane, a mlađi ste od 40 (i niste trudni), to je znak da bi trebala posjetiti ljekara jer to nije normalna pojava, ističu ljekari. Noćno znojenje, iznenadni valovi vrućine i drugi klasični simptomi menopauze ujedno su i znakovi preuranjene menopauze. Kod nekih žena takvih simptoma uopće nema ili su slabije izraženi.

Šta učiniti ako mislite da ste ušla u ranu ili preuranjenu menopauzu?

Svaka žena trebala bi redovno posjećivati ginekologa i brinuti o svom zdravlju, a ako sumnjate da ste ušli u ranu ili preuranjenu menopauzu, svakako bi trebali porazgovarati sa svojim ljekarom. On će odlučiti koji je način liječenja najprikladniji s obzirom na tvoje zdravstveno stanje, a nekim ženama koje prolaze kroz ranu ili preuranjenu menopauzu od velike pomoći može biti i odlazak kod psihoterapeuta te povezivanje s drugim ženama koje se suočavaju s istim ili sličnim problemima.

Clicky