Svijet

Rafali i vrisak: Poljska objavila dramatičan snimak pucnjave sa granice

Poljske vlasti objavile su snimak na kojem se vidi kako migranti, među kojima su bili i žene i djeca, stoje postrojeni duž granične ograde na bjeloruskoj strani prije nego što se čuje zvuk pucnjave praćen glasnim vriskom uplašenih migranata.

Snimak je zabilježen jučer popodne, nekoliko sati prije nego što će grupa migranata probiti granicu i prijeći iz Bjelorusije u Poljsku.

Na snimku se vidi i kako dva bjeloruska vojnika šutiraju i udaraju migrante, a potom se čuje glas jednog od poljskih graničara koji je sa druge strane bodljikave žice snimao ove scene.

„Hajde, moramo da se povučemo!“, kaže poljski graničar svom kolegi.

Iz Varšave kažu da su snimak objavili da bi dokazali da pucnji nisu došli sa Poljske strane već da su pucali bjeloruski vojnici.

Snimku koji je obavila Poljska prethodio je snimak koji je objavila Bjelorusija na kojem se vide krvava lica pretučenih migranata. Lukašenkov režim tvrdi da su četvoricu Kurda tukli poljski graničari.

Na pomenutom sninmku vide se četvorica muškaraca u kampu od kojih jedan leži u šatoru, drugi sjedi pored logorske vatre, treći čuči na vratima šatora, a četvrti čuči na podu. Sva četvorica muškaraca kriju svoja lica, vjerovatno da bi sakrili identitet, ali su njihove povrede jasno vidljive i otvoreno prikazane na kameri. Naizgled, čini se da ima povrede nisu sanirane.

Bjelorusija tvrdi da je ovaj snimak dokaz o postojanju prećutnog dogovora sa EU.

„Činjenica da poljske snage bezbjednosti koriste oružje protiv izbjeglica više puta je potvrđena videosnimcima. Na takve postupke poljskih vlasti iz EU nije bilo reagovanja, što ukazuje na prećutni dogovor sa gotovo svim nezakonitim radnjama“, naveo je bjeloruski granični komitet.

Poljska tvrdi da to nije tačno i da je snimak „propaganda“.

Minsk već danima objavljuje na zvaničnom Twitter nalogu bjeloruskog graničnog komiteta snimke za koje tvrdi da dokazuju brutalnost Poljaka.

Haos na granici Bjelorusije i Poljske mogao bi da dovede do novih sankcija za Minsk. Troje diplomata EU izjavilo je agenciji Reuters u utorak da je blok blizu uvođenja novih sankcija Belorusiji, s tim da će meta sankcija biti 30 pojedinaca i entiteta, uključujući bjeloruskog ministra vanjskih poslova.

Vršilac dužnosti njemačkog ministra vanjskih poslova Heiko Mass napisao je na Twitteru u srijedu da su slike sa bjeloruske granice „užasne“.

„Lukašenko…beskrupulozno eksploatiše ljude koji traže utočište za svoju ciničnu igru moći… Ali EU ne može biti ucijenjena“, naveo je i dodao da Unija neće ostaviti na cjedilu nikoga kome je potrebna pomoć.

Bjelorusija je već pod sankcijama koje joj uvedene kada je režim u Minsku odlučio da prizemlji avion „Ryanaira“ zbog hapšenja opozicionog novinara i aktiviste Romana Protaševiča koji je bio u avionu. Prethodno, EU je pružila utočište Svetlani Tihanovskoj, opozicionarki koja se kandidovala na predsjedničkim izborima 2020. godine. Tihanovska tvrdi da je pobijedila na izborima, ali da je Lukašenko pokrao izbore.

Clicky