Misteriozna smrt

Radio je za njih 32 godine, a zatim otkrio prljave tajne o sigurnosti Boeinga. Sada su ga našli mrtvog…

Rečeno je da je 62-godišnjak preminuo od "samoranjavanja" 9. marta i da policija provodi istragu

Bivši zaposlenik Boeinga poznat po izazivanju zabrinutosti oko proizvodnih standarda kompanije pronađen je mrtav u SAD-u. John Barnett radio je za Boeing 32 godine, do umirovljenja 2017.

U danima prije smrti svjedočio je tužbi zviždača protiv kompanije, piše BBC. Boeing je objavio da je tužan zbog smrti gospodina Barnetta. Mrtvozornik okruga Charleston potvrdio je njegovu smrt za BBC u ponedjeljak. Rečeno je da je 62-godišnjak preminuo od "samoranjavanja" 9. marta i da policija provodi istragu.

Od 2010. radio je kao nadziratelj kvalitete u tvornici u North Charlestonu na izradi 787 Dreamlinera, najsavremenijeg putničkog aviona koji se koristi uglavnom na dugim rutama. Godine 2019. Barnett je za BBC rekao da su nezadovoljni radnici namjerno postavljali nekvalitetne dijelove u avione na proizvodnoj liniji.

Također je rekao da je otkrio ozbiljne probleme sa sistemima za kisik, što bi moglo značiti da jedna od četiri maske za disanje neće raditi u hitnim slučajevima. Rekao je da je ubrzo nakon početka rada u Južnoj Karolini postao zabrinut da je poticanje izgradnje novih aviona značilo da je proces sastavljanja bio požuren i da je sigurnost bila ugrožena, što je kompanija negirala.

Kasnije je za BBC rekao da radnici nisu slijedili procedure namijenjene praćenju komponenti kroz tvornicu, pa su neispravne komponente upotrijebljene. Rekao je da su u nekim slučajevima dijelovi koji su bili ispod standarda čak uklonjeni iz kontejnera za otpad i postavljeni na avione koji su se izrađivali, kako bi se spriječila kašnjenja na proizvodnoj liniji.

Također je tvrdio da su testovi na sistemima kisika za hitne slučajeve koji bi trebali biti ugrađeni u model 787 pokazali stopu kvarova od 25%, što znači da se jedan od četiri mogao ne aktivirati u stvarno hitnom slučaju. Barnett je rekao da je upozorio nadležne na svoju zabrinutost, ali ništa nije poduzeto.

Boeing je demantirao te tvrdnje. Međutim, revizija američkog regulatora, Federalne uprave za vazduhoplovstvo (FAA), iz 2017. potvrdila je neke od Barnettovih tvrdnji. Utvrđeno je da je lokacija najmanje 53 "nesukladna" dijela u tvornici nepoznata te da se smatraju izgubljenima. Boeingu je naređeno da poduzme korektivne mjere.

Što se tiče boca s kisikom, kkompanija je rekla da je 2017. "identificirala neke boce s kisikom primljene od dobavljača koje nisu ispravno funkcionirale". No negirala je da je bilo koja od njih doista bila ugrađena u avione. Nakon umirovljenja Barnett je pokrenuo dugotrajni pravni postupak protiv kompanije.

Optužio ju je za ocrnjivanje njegovog karaktera i kočenje njegove karijere zbog problema koje je istaknuo - te optužbe je Boeing odbacio. U vrijeme svoje smrti, Barnett je bio u Charlestonu na pravnim razgovorima povezanim s tim slučajem. Prošle je sedmice dao službenu izjavu u kojoj su ga ispitivali Boeingovi advokati, prije nego što ga je unakrsno ispitao vlastiti advokat.

U subotu je trebao biti podvrgnut dodatnom ispitivanju. Kad se nije pojavio, raspitivali su se u njegovom hotelu. Nakon toga je pronađen mrtav u svom kamionu na hotelskom parkiralištu. Govoreći za BBC, njegov advokat opisao je njegovu smrt kao "tragičnu".

Boeing je u saopćenju rekao: "Ožalošćeni smo zbog smrti gospodina Barnetta i naše su misli s njegovom porodicom i prijateljima." Njegova smrt dolazi u trenutku kada su proizvodni standardi u Boeingu i njegovom ključnom dobavljaču Spirit Aerosystemsu pod intenzivnim nadzorom.

Ovo je uslijedilo nakon incidenta početkom januara kada su vrata za izlaz u nuždi odletjela s potpuno novog Boeinga 737 Max nedugo nakon polijetanja iz međunarodne zračne luke Portland. Preliminarni izvještaj američkog Nacionalnog odbora za sigurnost u prometu sugeriralo je da četiri ključna vijka, dizajnirana da čvrsto drže vrata na mjestu, nisu bila postavljena.

Prošle sedmice FAA je rekla da je šestosedmična revizija kompanije otkrila "više slučajeva u kojima kompanija navodno nije ispunila zahtjeve kontrole kvalitete proizvodnje", piše BBC.

Clicky