Nauka

Putovati kroz vrijeme ipak bi moglo biti moguće? Naučnici otkrili novu ‘matematiku’ koja rješava glavni problem

Putovati kroz vrijeme moglo bi biti moguće kaže novi matematički izračun

Putovati kroz vrijeme niko još nije uspio – barem prema našim saznanjima, Science Alert. Ali pitanje da li bi takav podvig bio teoretski moguć i dalje fascinira naučnike.

Kao što pokazuju filmovi kao što su Terminator, Donnie Darko, Povratak u budućnost i mnogi drugi, kretanje kroz vrijeme stvara mnogo problema za osnovna pravila Univerzuma. Ako se vratite u prošlost i spriječite roditelje da se sastanu, jer na primjer, kako uopće možete postojati da biste se vratili u prošlost?

To je monumentalno pitanje poznato kao 'paradoks djeda'. Ali prije nekoliko godina student fizike Germain Tobar, sa Univerziteta Queensland u Australiji, razradio je kako "kvadrirati brojeve" kako bi putovanje kroz vrijeme bilo održivo bez paradoksa.

Kako izbjeći paradokse?

"Klasična dinamika kaže da ako znate stanje sistema u određenom trenutku, to nam može reći cijelu historiju sistema", rekao je Tobar.

„Međutim, Einsteinova teorija opšte relativnosti predviđa postojanje vremenskih petlji ili vremenskog putovanja. Tu događaj može biti i u prošlosti i u budućnosti za sebe. To teoretski okreće proučavanje dinamike naopačke.”

Ono što kalkulacije pokazuju je da se prostor-vrijeme potencijalno može prilagoditi kako bi izbjeglo paradokse.

Da koristimo aktualan primjer. Zamislite putnika kroz vrijeme koji putuje u prošlost kako bi zaustavio širenje bolesti. Ako je misija bila uspješna, putnik kroz vrijeme ne bi imao potrebu da se vrati u prošlost spriječio zarazu.

Tobarov rad sugerirao je da će bolest ipak pobjeći na neki drugi način. Drugim putem ili drugom metodom, uklanjajući paradoks. Šta god da je putnik kroz vreme uradio, bolest se neće zaustaviti.

Tobarov rad nije lak za ne-matematičare da kopaju po njemu. Ali on se bavi uticajem determinističkih procesa (bez ikakve slučajnosti) na proizvoljan broj regiona u prostorno-vremenskom kontinuumu, i pokazuje kako su obje zatvorene krivulje nalik vremenu (kako je predvidio Einstein) može da se uklopi u pravila slobodne volje i klasične fizike.

"Matematika se provjerava. A rezultati su stvar naučne fantastike", rekao je fizičar Fabio Costa sa Univerziteta Queensland, koji je nadgledao istraživanje.

Istraživanje riješilo još jedan problem

Istraživanje je izgladilo problem još jednom hipotezom. Da je putovanje kroz vrijeme moguće, ali da bi putnici kroz vrijeme bili ograničeni u onome što rade, kako bi se spriječilo stvaranje paradoksa. U ovom modelu, putnici kroz vrijeme imaju slobodu da rade šta god žele, ali paradoksi nisu mogući.

Iako bi brojke mogle uspjeti, stvarno savijanje prostora i vremena za ulazak u prošlost ostaje neuhvatljivo. Vremenske mašine koje su naučnici do sada osmislili toliko su visokokonceptivni da trenutno postoje samo kao proračuni.

Mogli bismo tamo stići jednog dana – Stephen Hawking je sigurno mislio da je to moguće. I ako to učinimo, onda ovo novo istraživanje sugerira da bismo bili slobodni da radimo sa svijetom što smo htjeli u prošlosti: on bi se prilagodio prema tome.

"Koliko god pokušavali da stvorite paradoks, događaji će se uvijek prilagođavati sami od sebe, kako bi se izbjegle bilo kakve nedosljednosti", rekao je Costa.

"Raspon matematičkih procesa koje smo otkrili pokazuju da je putovanje kroz vrijeme sa slobodnom voljom logično moguće u našem svemiru bez ikakvog paradoksa."

Clicky