Južnoamerički narkokarteli već godinama na pakovanjima kokaina koje krijumčare postavljaju žigove poznatih brendova.
Tako je nedavno otkrivena pošiljka ove droge u Sarajevu bila obilježena popularnim italijanskim modnim brendom Dolce & Gabbana Prince s amblemom krune na pakovanju.
Narkobosovi brendiraju pošiljke
Istražitelji su poslali fotografije stranim policijskim agencijama da bi se okvirno moglo utvrditi kojem bi kartelu pošiljka mogla pripadati.
Inače, u prethodnih nekoliko godina evropski istražitelji su zaplijenili nekoliko transporta kokaina s oznakama ovog luksuznog odjevnog brenda.
Najpoznatija je ona kada je 15. januara 2019. u Livornu u Italiji u velikoj pošiljci kafe pronađeno 644 kilograma kokaina. Vrijednost je bila 130 miliona eura, a tad je uhapšeno 13 osoba.
Bh. inspektori provjeravaju da li je droga koja je iz Ekvadora stigla u bananama preko hrvatske luke Rijeka u Sarajevo dospjela slučajno kao i 73 kilograma kokaina koji su u junu prošle godine 'pali' u Doboju.
Doduše droga iz Doboja pristigla je u šećeru koji je pak uvezen iz Kolumbije. Ali je, nakon što je „svratio“ do Antverpena u Belgiji, dospio u BiH neometano.
'Cigle' kokaina iz Doboja nosile su oznake MB.
Tu su su otkriveni narkotici te je prema do sada dostupnim informacijama utvrđeno da se radi o desetom dijelu od 734 kilograma kokaina koji su nađeni u kontejneru u Antverpenu.
Belgijancima prepustili istragu
Nakon objašnjavanja sa svojim kolegama iz Belgije bh. policajci su im prepustili istragu te su im narkotici ustupljeni po osnovu međunarodne pravne pomoći.
U međuvremenu se pojavila i nepotvrđena informacija da je među pakovanjima kokaina pronađen i GPS uređaj, te postoji mogućnost da je neko pratio kretanje transporta droge.
S druge strane treba se postaviti ozbiljno pitanje da li je moguće da se u samo šest mjesci na tlu BiH slučajno nađe više od 120 kg kokaina?
Tek kada su ‘banane’ stigle u skladište, radnicu su shvatili da tražena roba nije i ona koja im je isporučena.
Oni su potom kontaktirali UIO te prijavili da im je stigla ‘pogrešna’ roba. UIO potom o svemu obavještava OSA-u i SIPA-u.
Prema do sada poznatim informacijama, sve ukazuje na to da je roba ‘zalutala’ u Sarajevo.
Sličan slučaj zabilježen je prije nekoliko mjeseci u Doboju, kada je zaplijenjeno više od 70 kilograma kokaina.
Tada je utvrđeno da je droga stigla iz Kolumbije. I da je samo manji dio ogromne pošiljke koja je zaplijenjena u Belgiji.
Tužilaštvo BiH, koje je nadležno za predmet, već je ustupilo belgijskim pravosudnim organima detalje, samo pukim slučajem otkrije 125 kilograma kokaina i da se to pripiše „neorganiziranim“ narkokartelima.
Za sada bez osumnjičenih
U oba slučaja zaplijena za sada nema osumnjičenih.
Nakon pronalaska doge Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) oglasila se saopćenjem.
“Ovlaštene službene osobe Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) u saradnji sa pripadnicima OSA-e i SIPA-e, pronašli su i privremeno oduzeli 52 kilograma praškaste materija koja izgledom i bojom podsjeća na opojnu drogu kokain.
Aktivnosti na terenu provedene su u subotu, 21. januara na području grada Sarajeva. A službenicima Uprave za indirektno oporezivanje priključili su se pripadnici OSA-e i SIPA-e. Tom je prilikom pronađeno i privremeno oduzeto 52 kilograma spomenute praškaste materije”, saopćeno je iz UIO.
Aktivnosti na terenu provedene su po uputama postupajućeg tužioca Tužilaštva BiH, a po naredbi Suda BiH.
“Po okončanim aktivnostima na terenu, cjelokupni predmet predat je u nadležnost pripadnicima OSA-i SIPA-e”, saopćeno je iz Uprave za indirektno oporezivanje.