Ruski predsjednik Vladimir Putin pokrenuo je rat u Ukrajini.
No, sad bi se sukob mogao preliti i na njegovu državu.
U Čečenskoj Republici izbila je pucnjava između demonstranata i lojalista proputinovskog čelnika ove regije, što je potaknulo strahove od mogućeg građanskog rata u Rusiji.
Republikom, koju većinom čini muslimansko stanovništvo, vlada blizak prijatelj ruskog predsjednika a Ramzan Kadirov. On je poznat po svojoj brutalnosti i optuživan je za niz kršenja ljudskih prava, kao i da je podršku ratu u Ukrajini.
Vladimir Putin počeo invaziju u februaru
Kadirov je čak poslao hiljade pripadnika svoje privatne milicije, nazvanih "Kadirovci", da se bore na prvim linijama u susjednoj zemlji. Podsjetimo, u februaru je Vladimir Putin pokrenuo invaziju na Ukrajinu.
Međutim, nisu svi sretni zbog rata i željezne ruke Kadirova, prenosi Daily Star. Pobunjenici su bili prisiljeni djelovati nakon što je Kadirov obećao poslati još 70.000 čečenskih vojnika da se bore u Ukrajini.
Lokalni izvještaji otkrivaju da se 10 čečenskih pobunjenika u subotu uključilo u, kako je opisano, "masovnu" pucnjavu s pripadnicima trupa Kadirova.
Oni su navodno otvorili vatru iz automatskog oružja i bacača granata iz šume u blizini sela Samaški na granici druge ruske republike, Ingušetije.
Lokalni izvori sada tvrde da su pristaše Kadirova pokrenule "ciljano čišćenje velikih razmjera" s ciljem pronalaska deset pobunjenika.
Pamti se masakr koji su počinili ruski vojnici
Govoreći o svojoj odluci da pošalje svoje ljude u Ukrajinu, Kadirov je na lokalnoj TV rekao:
"Mi uvijek želimo živjeti u miru i dogovoru sa svim zemljama - ali neke zemlje to ne žele. Pokazat ćemo da se s nama ne može tako šaliti. Ili smo prijatelji ili ćemo ih ispratiti s kartom u jednom smjeru".
Ovo nije prvi put da Samaški svjedoči historijskim vojnim događajima.
Tokom prvog čečenskog rata, koji je držao zemlju u škripcu tokom većeg dijela 90-ih, selo je svjedočilo masakru. Počinili su ga ruski vojnici od 7. do 8. aprila 1995. godine.
Pokolj je odnio živote više od 100 civila, prema izvještaju Komisije Ujedinjenih naroda za ljudska prava (UNCHR).