Svijet

Putin pokrenuo brutalnu čistku: Obavještajci u kućnom pritvoru, general dobio otkaz, pozicije gubi i ministar odbrane Šojgu

U januaru je šef grupe aktivnih i umirovljenih ruskih vojnih oficira izjavio da bi invazija na Ukrajinu bila “besmislena i iznimno opasna”.

To bi ubilo hiljade ljudi, rekao je on, te Ruse i Ukrajince učinilo doživotnim neprijateljima, riskiralo rat s NATO-om i ugrozilo "postojanje same Rusije kao države", prenosi "New York Times".

Mnogim Rusima to se činilo kao nategnut scenarij, budući da je malo ko zamišljao da je invazija na Ukrajinu doista moguća.

Mnogo pitanja

No, dva mjeseca kasnije, dok rusko napredovanje u Ukrajini zastoji, proročanstvo postaje sve veće. Umirovljeni general koji je napisao deklaraciju, Leonid Ivašov, koji je ove sedmice kontaktiran telefonom, rekao je da ostaje pri ovoj izjavi, iako ne može slobodno govoriti s obzirom na ratnu cenzuru u Rusiji:

"Ne odričem se onoga što sam rekao."

Veliki danak rata, koji je poveo ruski predsjednik Vladimir Putin protiv Ukrajine, pokrenuo je pitanja o sposobnosti planiranja vojske, njegovom povjerenju u vrhunske špijune i odanog ministra odbrane te kvalitetu obavještajnih podataka koji do njega dolaze.

To također pokazuje zamke Putinovog upravljanja, u kojem zvaničnici i vojni ofirici imaju malo prostora za donošenje vlastitih odluka i prilagođavanje razvoju događaja u stvarnom vremenu.

Neuspjesi ratnog pohoda Putina očiti su u zapanjujućem broju visokih vojnih komandanata za koje se vjeruje da su ubijeni u borbama.

Ukrajina kaže da je ubila najmanje šest ruskih generala, dok Rusija priznaje samo smrt jednog, zajedno sa smrću zamjenika zapovjednika svoje Crnomorske flote. Američki zvaničnici kažu da ne mogu potvrditi broj mrtvih ruskih vojnika, ali čini se da je plan ruske invazije bio omeđen lošim obavještajnim podacima.

Nedostatak napretka toliko je očit da je među nekim ruskim pristašama rata počela igra okrivljavanja.

Igor Girkin, bivši pukovnik ruske obavještajne agencije FSB i bivši "ministar odbrane" separatista koje podržava Rusija u istočnoj Ukrajini, rekao je u videointervjuu, objavljenom na internetu, da je Rusija dala "katastrofalno pogrešnu procjenu" ukrajinskih snaga.

"Neprijatelj je bio potcijenjen u svakom pogledu", rekao je Girkin.

Loš učinak ruskih snaga također je iznenadio analitičare, koji su na početku rata predvidjeli da će ruska masivna, tehnološki napredna vojska brzo uspjeti u Ukrajini.

Nadao se brzoj pobjedi

Čini se da je i sam Putin računao na to da će njegove trupe brzo zauzeti ključne gradove, uključujući glavni grad Kijev, obezglaviti vladu i postaviti marionetski režim pod kontrolom Kremlja.

"Preuzmite vlast u svoje ruke", pozvao je Putin ukrajinske vojnike drugog dana invazije, očito se nadajući da će Ukrajina pasti bez borbe.

Umjesto toga, Ukrajina je uzvratila. Prošlo je više od mjesec, a ruske trupe izgledaju zaglavljene, suočene s nemilosrdnim napadima mnogo slabije, premda daleko pokretnije, ukrajinske vojske.

"Vjerojatno je postojala nada da se neće tako intenzivno opirati", rekao je Jevgenij Bužinski, umirovljeni general-pukovnik i redovni komentator ruske državne televizije, o ukrajinskim snagama.

Kao da odgovara na kritike, Putin je u svojim javnim komentarima o ratu više puta rekao da se on odvija "prema planu".

"Definitivno možemo reći da ništa nije po planu", usprotivio se Pavel Luzin, ruski vojni analitičar.

"Prošla su desetljeća otkako su sovjetska i ruska vojska doživjele tako velike gubitke u tako kratkom vremenskom razdoblju."

Rusija je posljednji put objavila svoje borbene gubitke prije tri sedmice, 498 mrtvih zaključno sa 2. martom.

Američki zvaničnici sada kažu da konzervativna procjena broja poginulih u ruskoj vojsci iznosi 7.000. Rusija je saopćila da je izgubila ukupno 11.000 vojnika u gotovo deceniju borbi u Čečeniji.

Neuspjesi u Ukrajini počeli su stvarati pukotine unutar ruskog vodstva, smatra Andrej Soldatov, stručnjak za ruske vojne i sigurnosne službe.

Putin je navodno počeo da sprovodi "čistke" u svom unutrašnjem krugu. Ranije ovog mjeseca ukrajinski mediji javili su da je Putin otpustio generala Romana Gavrilova, šefa ruske nacionalne garde. Ruske novine "Кomersant" objavile su da je Gavrilov podnio ostavku, prenio je "Blic".

Najviši ruski obavještajni zvaničnik zadužen za nadgledanje regrutovanja špijuna i diverzantskih operacija u Ukrajini stavljen je u kućni pritvor zajedno sa svojim zamjenikom, rekao je Soldatov.

Čak je i ruski ministar odbrane Sergej Šojgu, koji ljetuje s Putinom i o kojem se govorilo kao o potencijalnom predsjedničkom nasljedniku, gubi svoje pozicije, prema izvorima Soldatova.

Odgovornost ministra

"Izgleda da su svi na ivici", rekao je Soldatov.

"Rat je pokazao da se vojska slabo bori. Za to je odgovoran ministar odbrane”, dodao je Luzin.

Smrt viših ruskih komandanata na frontu također se loše odražava na ratno planiranje Kremlja.

Kapetan Andrej Palij, zamjenik komandanta ruske Crnomorske flote, poginuo je u borbama oko lučkog grada Mariupolja, objavili su ruski zvaničnici u nedjelju.

Nakon što je četvrti dan rata poginuo general-bojnik Andrej Sukhovetski, zamjenik komandanta 41. kombinirane armije, grad Novorosijsk, u kojem je ranije bio stacioniran, dao je izjavu u kojoj ga se "sjeća kao vjernog suborca, hrabrog ratnika, mudro zapovjednika i nesebičnog branitelja domovine.”

"Epolete ne pružaju zaštitu teroristima", saopćila je ukrajinska vojna obavještajna služba, objavljujući smrt generala Sukhoveckog.

Bio je tu i general-bojnik Oleg Mityayev, među najiskusnijim zapovjednicima ruske vojske. Vodio je najveću rusku stranu vojnu bazu u Tadžikistanu i bio je drugi u zapovjedništvu ruskih snaga u Siriji.

Kada je Putin naredio svojim jedinicama da napadnu Ukrajinu, general Mityayev je postavljen da vodi 150. motorizovanu streljačku diviziju, čiji su vojnici pomogli zauzeti zgradu Reichstaga u Berlinu ubrzavajući poraz nacističke Njemačke 1945. godine.

Pogibije generala

Prema Kijevu, u Ukrajini je izdržao manje od tri sedmice.

Nakon što je poginuo u bici, ili su ruske snage ostavile njegovo tijelo ili ga je uhvatila ekstremno desničarska jedinica Azov, koja je na Telegramu objavila fotografiju krvavog leša uz natpis "Slava Ukrajini".

Ruski zvaničnici isu potvrdili njegovu smrt — niti smrt još četvorice generala za koje Ukrajina tvrdi da su ih ubili.

No, uprkos "ratnoj magli", stručnjaci kažu da je Rusija pretrpjela štetan broj žrtava među svojim vojnim čelnicima na terenu u Ukrajini, što bi uskoro moglo narušiti njihovu vojnu efikasnost.

To pokazuje operativne sigurnosne neuspjehe, kao i izazove za rusku vojsku, suočenu sa mnogo kretnijim ukrajinskim snagama.

"U modernom ratovanju nemate puno generala koji bi bili izbačeni iz stroja", rekao je general pukovnik Ben Hodges, bivši zapovjednik američke vojske u Evropi.

"Ali ovo je vrlo smrtonosno bojno polje."

General Joseph Votel, bivši komandant Centralnog zapovjedništva Sjedinjenih Američkih Država, rekao je da bi smrtni slučajevi mogli odražavati ruske probleme na terenu - i navodi da neke ruske jedinice nisu razumjele misiju koja se odvija i da su čak odbacivale svoju opremu.

Kao rezultat toga, rekao je, činilo se da vojni lideri djeluju bliže frontu kako bi "nadzirali i zadržali svoje trupe u borbi, ličnim primjerom ili zastrašivanjem".

Drugačiji rat

"Nastavak gubitka viših oficira nije dobro. Na kraju, gubitak vodstva utječe na moral, borbenu snagu i učinkovitost”, rekao je Votel.

Za ruske generale, dio problema je to što su mnogi od njih posljednje decenije proveli boreći se u drugačijoj vrsti rata.

U Čečeniji, početkom 2000-ih, Rusija je uspjela smiriti separatističku pobunu na malom teritoriju pribjegavajući taktici "spržene zemlje" cijelih gradova.

U novije vrijeme, u Siriji su ruske operacije potaknute zračnim napadima na stanovništvo kojem nedostaje sofisticirano oružje ili čak regularna vojska.

Ukrajina, iako daleko slabija u vojnom smislu, uči iz svog osmogodišnjeg rata protiv separatističkih snaga koje podržava Rusija na istoku zemlje - sličnog rata, u malom, onom koji se vodi sada.

Ukrajina ima svoje zračne snage, koje su uglavnom ostale netaknute, i moderne protuzračne sisteme.

Dok su konvoji ruskog oklopa kružili ukrajinskim autoputevima, ukrajinske snage su rasporedile dronove i manevarske pješadijske jedinice, izazivajući razoran učinak, ostavljajući napuštena i zapaljena vozila.

Širom Ukrajine ruske snage su sada uglavnom zastale. Međutim, analitičari upozoravaju da vojni neuspjesi neće odvratiti Putina, koji je rat kod kućom označio kao egzistencijalni za Rusiju i sve više signalizira ruskoj javnosti da se pripremi za dugu borbu.

Pitanje je mogu li veliki gubici i bol zapadnih sankcija natjerati Putina da prihvati neku vrstu kompromisa za okončanje rata i da li bi ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij bio spreman ponuditi ustupke kako bi ga zadovoljio.

U utorak je Dmitrij Peskov, portparol Kremlja, umanjio sve nade o skorom prekidu vatre, opisujući da pregovoreis Ukrajinom idu "mnogo sporije i manje sadržajno nego što bismo željeli".

"Rusko vodstvo ne može izgubiti", rekao je Andrej Kortunov, glavni direktor Ruskog vijeća za međunarodne poslove, istraživačke organizacije bliske ruskoj vladi.

"Bez obzira na sve, morat će završiti cijelu ovu priču nekom vrstom pobjede."

Clicky