Na vrhuncu svojih ovlasti, KGB je bio među najstrašnijim obavještajnim agencijama na svijetu, oružje države kojim se promicalo interese Sovjetskog Saveza u zemlji i inozemstvu. Od tada, međutim, čini se da je ruska obavještajna služba pretrpjela nagli pad.
FSB, jedna od agencija nasljednica KGB-a, dijelom je okrivljena za rusku invaziju na Ukrajinu, prema sigurnosnim stručnjacima, a Vladimir Putin je rekao da je bijesan zbog netačnih obavještajnih podataka koje je primio, piše The Times.
"To nije nadležna organizacija", rekao je Andrej Soldatov, suosnivač i urednik agenture, istraživačke web stranice koja prati ruske tajne službe više od 20 godina. "Konačni izvještaji koje su napravili o situaciji na terenu uoči invazije jednostavno nisu bila tačni, što je jedan od razloga zašto su stvari išle tako loše za Rusiju."
Primarne odgovornosti FSB-a, čiji je Putin bio direktor od 1998. do 1999., su unutarnje i uključuju sve, od protuterorizma do granične sigurnosti. Tokom posljednjih godina, nadležnosti agencije su se proširile i sada uključuju praćenje zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza.
Od 2014. godine agencija je potrošila puno vremena i resursa na pokušaje poticanja nemira u zapadnoj Ukrajini među grupama krajnje desnice, koji su u konačnici bili uzaludni, rekao je Soldatov. Njihove procjene o popularnoj potpori među Ukrajincima ruskoj invaziji i mjeri u kojoj će se zemlja oduprijeti također su "užasno pogrešne".
“Ne možemo isključiti činjenicu da su obavještajni podaci koje su prikupili na terenu zapravo bili vrlo dobri”, rekao je Soldatov. “Problem je u tome što je previše rizično da nadređeni govore Putinu ono što on ne želi čuti, pa oni prilagođavaju svoje informacije. Krojenje se vjerovatno odvija negdje između čina pukovnika i generala u FSB-u.”
Niz javnih sramota u kojima su sudjelovali službenici agencije tokom posljednjih dana dodatno su ponižavajući. Prošlog vikenda pojavilo se navodno izvješće koje je napisao službenik FSB-a. Nezadovoljni autor požalio se na prezaposlenost i na besmislene vježbe koje su zemlju ostavile užasno nespremnom za učinak zapadnih sankcija.
U kriznim razdobljima od agenata se često traži da spavaju u Lubjanki, impozantnom moskovskom sjedištu FSB-a koje je također služilo kao sjedište KGB-a. “Kad razgovaram s službenicima FSB-a, oni to ne rade zbog velike ideje. To je uvijek zato što se žale na nešto relativno trivijalno”, rekao je Soldatov.
“Oni su uskogrudni ljudi. Oni nisu poput oficira MI6 koji su bili u Cambridgeu i navodno su najbolji. Napustili su školu i školovali se na FSB akademiji. Često ulaze u to jer su im otac i djed također bili obavještajci, dobro je plaćen posao i daju ti stan.”
FSB, koji je specijaliziran za sijanje političke nestabilnosti, trenutno ima stotine svojih agenata koji djeluju diljem Ukrajine, koristeći taktičke grupe za zastrašivanje civila u okupiranim područjima, priopćila je ukrajinska vojska u utorak.
Philip Ingram, stručnjak za sigurnost i bivši visoki britanski obavještajac, rekao je da je FSB također pridružio svoje oficire svakoj vojnoj jedinici kako bi djelovali kao "politički komesari". Ingram je rekao: "Oni će se pobrinuti da nema neslaganja i da se slijedi stranačka linija, plašeći zapovjednike, a time i trupe na terenu svojim pristupom."
Kada je jedan od tih oficira, u sastavu 41. armije izvan Harkova, nazvao drugog oficira u Rusiji da mu kaže o smrti generala Vitalija Gerasimova, telefonski poziv su presrele i objavile ukrajinske sigurnosne službe.
Umjesto da koriste sigurni komunikacijski kanal Era servisa, koji je bio popularan prošle godine, govorili su koristeći normalne SIM kartice.
"FSB je još uvijek relativno staromodna organizacija koja pokušava igrati igru špijunaže na staromodan način, na način na koji je to oduvijek činio", rekao je Ingram. “Oni će biti pametni u ovom trenutku jer je Putin jako ljut. To možete vidjeti u njegovom govoru tijela, načinu na koji gestikulira, terminologiji koju koristi. Krivi ih što su mu dali savjete koji su doveli do lošeg donošenja odluka u Ukrajini.”