Svijet

Putin bio u Ukrajini s zloglasnom nuklearnom aktovkom: ‘Iz jednog razloga voli taj kofer uvijek imati blizu…‘

Predsjednik Rusije Vladimir Putin je početkom sedmice nenadano posjetio ruske vojnike na ukrajinskom istočnom frontu

Vladimir Putin je početkom sedmice nenadano posjetio ruske vojnike na ukrajinskom istočnom frontu, a njegova posjeta Luhansku i Hersonu, uvjeravao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov, nije bila unaprijed planirana.

A ruski predsjednik sa sobom je, pokazuju snimke koje su se pojavile u britanskim medijima, ponio i svoju "nuklearnu aktovku".

Britanski tabloidi pišu i kako je Putin neobično ukočeno hodao dok je izlazio iz helikoptera u Hersonu. Također je viđen kako nespretno izlazi iz SUV-a prije nego što su ga u vojnoj bazi dočekali zapovjednici.

"Činilo se kao da je šepao dok je hodao prema svojim zapovjednicima, dok je njegov pomoćnik viđen kako vjerovatno nosi zloglasni nuklearni kovčeg", pišu Britanci.

Dok se Putin iskrcavao iz helikoptera, u blizini njega je stajao muškarac u civilnoj odjeći koji je u ruci držao crni kovčeg za koji britanski mediji pišu da je "nuklearna aktovka" koja je dio automatiziranih sistema komande i kontrole ruskih strateških nuklearnih snaga. Smatra se da u Rusiji postoje tri takve aktovke, a jedna je stalno uz predsjednika.

"Uvijek voli u blizini imati tu aktovku jer tako šalje poruku Zapadu i ostalima da je Rusija spremna. To je i taktika zastrašivanja", govore ljudi iz Putinu bliskih krugova.

Prema nuklearnoj doktrini Rusije, ruski predsjednik je krajnji donositelj odluka kada je u pitanju upotreba ruskog nuklearnog oružja, bilo strateškog ili taktičkog. Takozvana nuklearna aktovka ili "Cheget" je uvijek uz predsjednika Putina. Smatra se da ruski ministar odbrane Sergej Šojgu i načelnik glavnog štaba ruske vojske Valerij Gerasimov također imaju takve aktovke.

Aktovka je spojena s posebnim komunikacijskim sistemom kodnog imena "Kavkaz", koji podržava komunikaciju među visokim vladinim zvaničnicima u trenucima kada se donose odluke o upotrebi nuklearnog oružja. Ako Rusija smatra da se suočava sa strateškim nuklearnim napadom, Putin bi mogao putem aktovke poslati direktan nalog za lansiranje zapovjedništvu generalnog štaba, koje posjeduje nuklearne kodove.

Putin je prijetio mogućnošću nuklearnog rata proteklih godinu dana, gotovo svaki put kada bi njegova vojna operacija u Ukrajini posustala. To bi moglo objasniti zašto je nedavno odlučio rasporediti oružje u Bjelorusiju.