Objavljene su prve zračne snimke iz otočne države Tonga nakon erupcije podvodnog vulkana. Na fotografijama, koje je snimila novozelandska vojska tokom prvog nadzornog leta nad otočjem, vide se razmjeri katastrofe u kojoj su poginule najmanje dvije osobe.
Snimke otoka Nomuke prikazuju tlo i drveće potpuno prekriveno pepelom te materijalnu štetu koju je izazvala erupcija podvodnog vulkana, kao I tsunami koji je uslijedio, prenosi Jutarnji.
Satelitske snimke koje je analizirao UN pokazuju slične prizore i u Kolomotui, Tongatapuu i selu Fafaa. I dok su neke zgrade ostale u jednom dijelu, čini se kako su se druge srušile, a cijelo područje je prekriveno sivim pepelom.
Prema snimkama se čini i kako je međunarodna zračna luka Fua'amotu poplavljena i djelomično prekrivena pepelom ili zemljom. Druge satelitske snimke ukazuju na to da je do poplave došlo u nekoliko valova.
Smatra se da je erupcija podmorskog vulkana Hunga Tonga-Hunga Ha‘apai, 65 km sjeverno od glavnog grada Tonge, najveći vulkanski događaj u zadnjih 30 godina. Na društvenim mrežama objavljene su prve video snimke i fotografije vala tsunamija koji je uslijedio nakon erupcije, no potom je otočjem zavladao komunikacijski mrak jer je oštećeno glavno kablo koji otoke povezuje s ostatkom svijeta. U danima koji su uslijedili komunikacija je bila ograničena.
Glasnogovornik Southern Cross Cablea, tvrtke koja koja upravlja drugim podmorskim kablovskim mrežama u regiji, rekao je da testiranje koje su obavili Fintel i Tonga Cable u nedjelju poslijepodne "potvrđuje vjerovatan prekid kabla oko 37 km od obale Tonge".
Ministarstvo vanjskih poslova i trgovine Novog Zelanda u utorak je priopćilo da su u Tongi potvrđena dva smrtna slučaja u katastrofi, od kojih je jedan britanski državljanin.
Nema službenih potvrda o žrtvama od tonganskih vlasti, ali porodica Angele Glover, Britanke koja živi u Tongi i koja je nestala u tsunamiju, izvijestila je u ponedjeljak da je njezino tijelo pronađeno.
Novozelandska ministrica vanjskih poslova Nanaia Mahuta izjavila je u utorak kako će pepeo koji je vulkan izbacio stvarati probleme u zračnom prometu i dostavi pomoći stanovnicima otočja.
- Slike pokazuju pepeo na pisti zračne luke Nuku'alofa koja mora biti očišćena prije nego što let C-130 Hercules s humanitarnom pomoći može sletjeti, rekla je.
Ured Ujedinjenih naroda za koordinaciju humanitarnih poslova rekao je na brifingu u ponedjeljak da je došlo do značajne infrastrukturne štete oko glavnog otoka Tongatapu.
- Posebno smo zabrinuti zbog dva mala nizinska otoka - Mango i Fonoi – ondje je potvrđena značajna imovinska šteta, rekli su.
Novi Zeland je poslao dva pomorska broda koji prevoze vodu i drugu pomoć. Mahuta je rekla da je novozelandska vlada dodijelila dodatnih 500.000 dolara humanitarne pomoći, čime je njezino početno financiranje ukupno iznosilo milion dolara.
Novozelandska premijerka Jacinda Ardern izjavila je u ponedjeljak da kontakt još nije uspostavljen s mnogim obalnim regijama izvan glavnog grada Nuku'alofe.
- Nuku'alofa je prekrivena gustim oblacima vulkanske prašine, ali inače su uvjeti mirni i stabilni, rekla je Ardern. - Još nismo dobili vijesti iz drugih obalnih područja.”
S obzirom na to da je komunikacija ograničena, mnoge zajednice tonganske dijaspore očajnički čekaju vijesti od svojih obitelji.
Zrakoplov Orion kraljevskih novozelandskih zračnih snaga napustio je Auckland u ponedjeljak ujutro, s planom da preleti grupu otoka Ha’apai, a zatim i glavni otok Tongatapu, kako bi procijenili štetu i vidjeli jesu li piste upotrebljive za slijetanje zrakoplova.
Australske odbrambene snage također su u ponedjeljak poslale nadzorni zrakoplov kako bi procijenile štetu na kritičnoj infrastrukturi kao što su ceste, luke i dalekovodi.