Region

Protesti u Prištini zbog struje. Građani se prvo suočili sa enormnim redukcijama, a sada im se prijeti višim cijenama

U organizaciji grupe građana danas je u centru Prištine održan protest "Ni centa više" zbog najavljenog poskupljenja struje sa koje je upućen i zahtev za nacionalizaciju KEDS-a, Kosovske elektrodistribucione mreže, javlja Anadolu Agency (AA).

Protest je započeo na Trgu Zahir Pajaziti, pa se marširalo do zgrade Vlade Kosova ispred koje su upućeni glavni zahtevi. Stotine okupljenih građana nosilo je transparente na kojima je pisalo „Struja nije luksuz“, „Grejanje nije udobnost“, „Ne plaćamo sever“, “Vlada naroda ili privatnika” i druge.

Jedna od organizatorki protesta Anita Mjeku se obratila okupljenima, rekavši da je njihova reakcija posledica težnje Regulatornog ureda za energetiku (RUE) da poskupi struju.

„Poslednji predlog RUE da se uvede blok tarifa i poskupi energija dodatno će nas osiromašiti, svakog od nas. Tokom zimske sezone, potrošnja električne energije prosečne porodice na Kosovu prelazi 600 kilovat sati mesečno. To znači da ako smo plaćali račun od 58 evra, sa novom tarifom ćemo platiti oko 108 evra", rekla je ona.

Istakla je da su se građani prvo suočili sa enormnim redukcijama struje, a sada im se preti da će platiti više ako ne žele redukcije. Mjeku je rekla da se predlogom da se biznisi oslobode blok tarifa, svaljuje sve na građane. Takođe je istakla da građani ionako plaćaju za struju koja se utroši u četiri opštine na severu Kosova u kojima živi većinsko srpsko stanovništvo.

Ona je od premijera Albina Kurtija zatražila da izabere između građana i Kosovske kompanije za distribuciju električne energije na Kosovu (KEDS) koja je privatizovana.

Javna rasprava koju je organizovao Regulatorni ured za energetiku završava se 28. januara, a prema najavama struja bi trebala da se naplaćuje po novim cenama od 1. februara.

Na vanrednoj sednici Skupštine Kosova održanoj u ponedeljak opozicioni poslanici su se usprotivili povećanju cene električne energije kako se ne bi dozvolilo dalje pogoršanje života građana Kosova. Oni su kritikovali Vladu za nesposobnost da upravlja energetskom krizom i zatražili su njenu odgovornost.

Vlada Kosova je izdvojila 75 miliona evra za subvencionisanje za ublažavanje uticaja energetske krize na cenu struje. Predlog Regulatornog tela za energetiku je da struja duplo poskupi za potrošače koji troše preko 600 kilovat sati mesečno, ali uz Vladine subvencije.

Clicky