prevencija

Proširene vene? Evo koji su faktori rizika

Ružne promjene na krvnim žilama na nogama mnogima stvaraju probleme. Čini se da je sklonost ovome nasljedna - ali postoje neke mjere koje možete poduzeti kako biste spriječili proširene vene.

Vjerovatno se ne mogu u potpunosti izbjeći, ali je moguće odgoditi njihovu pojavu i smanjiti njihovu težinu.

U većini slučajeva proširene vene i njihove "male sestre", paučaste vene, uzrokovane su urođenom slabošću vezivnog tkiva. To uzrokuje stvarno trošenje stijenki vena tokom života. Noge su posebno pogođene jer se krv mora pumpati u srce suprotno gravitaciji.

Ako stijenke vene postanu previše elastične, dolazi do nakupljanja krvi na nekim mjestima i pojave proširenih ili paučastih vena. Prevencija je važna ne samo zato što proširene vene u uznapredovalim stadijima mogu dovesti do komplikacija: od lokalne boli preko otečenih nogu do opasnih krvnih ugrušaka ili čira.

Prevencija proširenih vena posebno je važna ako spadate u neku od rizičnih skupina. Istraživanja su pokazala da se slabost vezivnog tkiva i vena javlja unutar porodice: kod otprilike polovine svih pacijenata s venskom bolešću zahvaćeno je nekoliko osoba u porodičnom okruženju. Osim genetske predispozicije, postoje i drugi faktori rizika:

Žene su zahvaćene češće nego muškarci.

Tokom trudnoće povećava se sklonost razvoju proširenih vena. Hormon progesteron zatim opušta mišićno i vezivno tkivo u pripremi za porod, što također utječe na zdravlje vena.

Ljudi koji uglavnom rade stojeći ili sjedeći izloženi su povećanom riziku od zagušenja krvi u venama nogu.

Kod osoba s prekomjernom težinom velika tjelesna težina stvara veliki pritisak na krvne žile. Dugoročno, to može dovesti do njihovog širenja i razvoja proširenih vena. To također možete spriječiti pazeći na svoju težinu.

Osim toga, vezivno tkivo s godinama postaje opuštenije. Starije osobe stoga češće pate od venske slabosti nego mlade.

Slične vijesti

Clicky