Lažni post je poseban oblik unosa hrane koji je razvio italijanski naučnik i gerijatrijski istraživač profesor Valter Longo koji predaje i provodi istraživanja na Univerzitetu Južne Kalifornije u SAD.
Princip je vrlo jednostavan: pet dana u sedmici unos hrane smanjuje se na oko polovine količine kalorija koje se obično konzumiraju. Prvi dan djeluje kao svojevrsni prijelazni dan, gdje je dopušteno oko 1.100 kalorija, a sljedeća četiri dana oko 800 kalorija, piše thehealthsciencesacademy.
Tokom lažnog posta može se jesti samo hrana na biljnoj bazi kao što su zelena salata, povrće, orašasti plodovi, maslinovo ulje i biljni izvori proteina poput mahunarki. Šećer, bijela riža, hljeb, tjestenina i svi životinjski proizvodi su zabranjeni.
To je zato što konzumiranje životinjskih proteina daje tijelu signal "rasta", dok se za post kaže da čini upravo suprotno.
Cilj posta je omogućiti ćelijama da se odmore od rasta, jer u tom stanju postoje zdravstvene koristi: tijelo razgrađuje stari i neispravan ćelijski materijal i reciklira ga. Osim toga, nivo inzulina i hormon rasta IGF-1 održavaju se niskima tokom lažnog posta, što bi potencijalno moglo usporiti proces starenja.